Köşe Yazısı

GÖR GÖREBİLİRSEN

Gör görebilirsen derken, şehrimizdeki tüm sanayi işletmeleri ve cumhuriyet döneminde elde edilmiş bu kazanımlar tek tek satılarak ekonomik ve sanayi yönünden Kütahya çölleştirilmiştir. Kalkınma yönünden Kütahya (71. sıradadır?) olup, bu gerçeği bu gerçeği ortaya koymaktadır. 50’li yıllardan itibaren 80’li yıllara kadar Kütahya göç alan iller konumunda iken şimdi o konumdan çıkmış göç veren iller arasına girmiş ve sanayide de dolayısıyla ekonomide de geri noktalara düşmüştür. Kütahya Belediyesi üniversitede okuyan çocukların birtakım imkanlardan belediyece sağlanması vaadi ile nüfus biraz artmış ise de sanayide iş hayatında istenilen bir gelişme görülememiştir. İnisiyatif sahibi hükümetler de şehrin gelişmesine hiçbir imkân sağlamamıştır. Ayrıca imkân sağlamaktan da öte mevcut iş yerlerini en kısa süre içerisinde iktidar olduktan sonra derhal özelleştirip pazarlamışlardır. Bu da Kütahya’yı sanayi yönünden, iş hayatı yönünden çölleştirmiştir

Bu nedenle Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya Belediye Meclis Üyesi olarak 4 Kasım İstihdamla ilgili faaliyetlerde bulunulması yönünde tarafımca daha önce belirttiğim gibi dilekçe verilmiş, mecliste oy birliği ile kabul edilmiş ancak 29 ocak 2021 tarihinde araştırma geliştirme komisyonuna ulaşmış, 4 kasımda 3 aylık süre verilmesine rağmen, komisyon olarak işi ciddiye alıp pandeminin de etkisiyle  4 aylık yeni bir süre meclisten talep edilerek ek süre talep edilmiş ve böylelikle çalışmalarımıza devam ettik.

Ciddi çalışmalar sonunda Etüt ve Proje Müdürlüğü kontrolünden ve hükümetin daha önceden iş geliştirme maksadıyla KİŞGEM adlı bir faaliyet, belediyece başlatılmış, buradaki kuluçka denilen işi geliştirmek ve iş konusunda belediye tarafından işi öğretme ve geliştirme rehberliği yapılarak süre dolmuş. Bu konuda kendi adlarına esnaflık yaparak Kütahya’nın gelişmesine katkıda bulunabilecek kadar bir noktaya gelmişler, ticari hayatta halen başarı elde etmişlerdir ve bu başarı ekonominin şu çökmüş döneminde dahi aktif halde oldukları için belediyenin tarafımıza verdiği 4 aylık süre içerisinde KİŞGEM’in kuluçka konumundaki aktif olan iş geliştirme kadrolarının hepsine rehberlik yaparak ilgililerin önünü açmak gerektiği kanaati ile 2 haziran 2021 tarihinde ARGE komisyonu olarak bir rapor sunmuştur. Buradaki komisyonun çalışmaları değerlendirilecektir. Eğer belediye yetiştirdiği kişilerin hepsine rehber niteliğinde bir ortam hazırlanabilirse ve meclisten geçer ise etüt ve proje müdürlüğü yeni bir kuluçka dönemine geçebilir, dolayısıyla faaliyet olarak Kütahya Belediyesi istihdamla ilgili yeni bir aktivite Cumhuriyet Halk Partisinin tarafımızca sunduğu bu önermeleri iktidar ittifakı desteklerse yeni atılımlara girişilmenin önü açılacağı görebilirsiniz.

Avukat İlyas Sivri

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu