Köşe Yazısı

MİLLİ MÜCADELE EVİ NEREDE?

Millî Mücadele Evi, hem konağı hem de yüklendiği misyon bakımından Kütahya için çok önemlidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Milli Alay’ı teftiş ettikten sonra bu konağı ziyaret ediyor. Onun için bu konak Millî Mücadele Evi olarak düzenleniyor. Millî Mücadele Evi’nin içerisinde cep sineması, kütüphane ve her katta Millî Mücadele dönemini anlatan foto bloklar yer almaktadır. Millî Mücadele Evi ile ilgili aklıma takılan sorular var. 30 Ağustos’ta Millî Mücadele Evi’nde hiçbir organizasyon ve etkinlik düzenlenmedi.  Niçin?

Kütahya Belediyesi, Mustafa İça zamanında büyük yatırımlar yaparak müze oluşturdu. Şu an orası ne durumda?

Belediye Başkanımız Alim Işık’a da bunun ile ilgili 30 Ağustos’ta orada bir organizasyon yaparak oranın değerlendirilmesi gerektiği hakkında görüşmüştük. Millî Mücadele Evi’ni değerlendireceklerini söylemişlerdi.

Bunun ile ilgili gördüğümüz kadarıyla hiçbir çalışma olmadı. Ben zamanında milli mücadele müzesinde mesaim geçtiğinden dolayı bende ayrı bir yeri var. Milli Mücadele Evi’nin bilinmesini ve tanıtılmasını istiyorum. Bundan önceki belediye başkanımızda oraya gereken önemi vermemişti. Şimdiki başkanımızın da gereken önemi vermediğini düşünüyorum.

Orası atıl bir şekilde yıkılmaya mı bırakılacak? Burayı halka kazandırmak için neler yapılacak? Bunlar ile ilgili bir çalışma, proje olup olmadığına dair açıklamalar bekliyoruz.

Yüz yüze eğitim başlayacak, Kütahya’ya öğrenciler gelecek. Bütün öğrenciler orada milli mücadelenin bütün safhalarını öğrenebilirler. Oraya o kadar emek harcanmış ama kimsenin Milli Mücadele Evi’ni bilmemesini üzücü buluyorum.

Yeterince önemsenmediğini düşünüyorum. Kütahya’nın ileri gelenlerinin bu müzeyi yaşatması ve ayakta tutmasının gerekli olduğunu düşünüyorum. Kütahya’da çoğu kişinin Milli Mücadele Evi’nin yerini dahi bilmediğine şahit oldum. Peki siz biliyor musunuz?

YASİN PEHLİVANGİL

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu