Köşe Yazısı

MUTSUZLUK SENDROMU

 

Son dönemlerde verimli kullanılmayan zaman akıp gidiyor. Almaktan ve tüketmekten vazgeçmeyen toplum olduk. Elimizdeki imkânların iyi olması için her gün biraz daha çabalıyoruz.  Yeni çıkan ürünler bitmeyen reklamlar… Yenilikler cazip geliyor. Eskimeden atılan kıyafetler, bir yenisinin yerini alıyor.  Bitmeyen sınır tanımaz ihtiyaçlar için hergün çalışıyoruz. Bir yenisi alma çabalaması içinde yaşıyoruz. İhtiyaçlarımız dışındaki harcamalar gereksiz. Kısa mutluluklar bize huzur vermiyor.  Karşılığında geri alamadığımız ve bizden her geçen gün eksilen tüketim odaklı yaşama sevincini yaşıyoruz. Kısa süreli heves ile alınan bir tabak yemek bitmeden iştah bitiyor. Saatlerce uğraştığımız iş toplantıları dakikalar içinde harcamalar… İhtiyaç dışında alınan her şey gereksiz oluyor. Bu mutsuzluk neden devam ediyor.

Çalışan kişi, kendini işinde başarısız, işine yetersiz, ya da mutsuz görüyorsa, tükenmişlik sendromu belirtileri ortaya çıkmaya başlıyor denilebilir. Bu tepkiler zamanla çığ gibi büyüyor.

Tükenmişlik sendromunun belirtileri nelerdir?

Duygusal belirtileri;

Huzursuzluk, keyifsizlik

Umutsuzluk

Özsaygının azalması

Özgüvenin azalması

Çökkünlük hali

Sinirlilik

Değersizlik hissi

Çevreye yabancılaşma

 

Davranışsal belirtiler;

Sigara ve alkol kullanımında artış

Düzensiz beslenme

Aşırı hareketlilik/Az hareketlilik

Kaza yapma riskinde artış

Kişiler arası ilişkilerde mesafeli duruşlar

 

Fiziksel belirtileri;

Kalp çarpıntısı

Kabız olma sıklığında artış

Uyanmada zorluk

Uykuya dalmakta yaşanan zorluk

Bu sözü unutmayınız: Lütfen mutlu olduğunuzda bunu fark edin; ve haykırın ya da mırıldanın ya da sadece düşünmekle yetinin, ‘Eğer bu muhteşem değilse, muhteşem olan nedir ki!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu