Köşe Yazısı

Söze nereden başlamalı

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde… Pire berber iken, deve tellal iken, ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken. Tıngır elek, tıngır felek demişler, bu masalı şöyle anlatmaya başlamışlar; Grimm kardeşler 1812-14 yılları arasında 150 masal yazmıştı. Bunların bir kısmı popülaritesini (popülerlik)yitirdi, ama Kırmızı Başlıklı KızKül KedisiHansel ve GretelPamuk Prenses gibileri ölümsüzlüğe kavuştu. Bunlar çok sayıda romana ve filme de konu oldu.

Çocuklar sözlerden çok davranışlardan etkilenir. Bilinçaltımızı derinden etkileyen örnek aldığımız masal kahramanları    Kırmızı Başlıklı Kız’ın başına gelenleri hatırlayın ve sorgulayın. Bazı masallar  ise çocuk kaçırma ve idam içeriğinden dolayı çocukları olumsuz yönde etkiler. Bazı ebeveynler de Sindirella’nın bütün gün ev işi yapmasından dolayı çocukları için iyi bir örnek olmadığını son zamanlarda farkına vardı ve kendine eşya bulamaması. Bir kurtarıcı bekleniyor ama asıl kurtarıcı hayatının başrol kahramanı kendisi olduğunu bilmiyor.  Masallar hayal ürünüdür ama olumsuz durumlar içermemeli.

Örneğin Pamuk Prenses’te üvey anne küçük kızın akciğerini ve karaciğerini istiyor. Kız daha yedi yaşında ve avcı tarafından ormana götürülüyor. Oldukça korkutucu ve çocukları duygusal anlamda olumsuz yönde etkiliyor.  Bir anne çocuğuna doğayı sevmesini ve çiçekleri koparmasını ister. Çiçeklerin canı olduğunu anlatıyorsunuz; ama çocuğa bir hayvanın kalbini söküp parçalama sahnesi okutup, onun canlıya zarar vermesi gerektiğini söylüyorsunuz. Masallar ile gerçek yaşam arasında çelişkiler eğitim sistemini olumsuz yönde etkiliyor. Bu masalın sonuna geldik.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu