Köşe Yazısı

YARATICI ELLER

Hayatımızın her alanında farklı zamanlarda bize en büyük destek veren kimdir? İnsan vücudunun en önemli organlarından olan eller aynı zamanda insanın kişiliğini de ele verir. Biraz bu konu hakkında sohbet edelim; 10 parmak bazen lezzetli muazzam yemekler yapar, bazen nakış nakış dokur  hayatı, yıpranan ama bizimle iletişim kurmayı unutmayan eller… Ve sessizlik içinde yankılanan, harflerin konuştuğu ses olur. İnsanların hayatına dokunmayı öğretir. Ufak bir tabak içindeki kurabiyenin şekil almasını sağlar ve güzel sohbetleri aralar… Bazen her işin üstesinden gelen hareketli parmaklara dönüşür. Hayatımızın kolaylaşması için tüm gün ellerimize ihtiyaç duyarız.

Kişilik analizi yapan bir bilim dalı olan kiroloji (el bilimi), el sıcaklığına, soğukluğuna, kuru veya nemli oluşuna, derinin rengi, kalınlığı ve avuç içindeki çizgilere göre bireyin kişiliği ortaya çıkıyor.

El derisinin özelliklerine göre de kişinin karekteri hakkında bilgi sahibi olunabiliyor. Buna göre; hırçınlık: Elinizin derisi kalın, katı ve kahverengi ise; tırnaklarınız dikdörtgen biçiminde ve geniş değil uzun ise; elinizdeki çizgiler çok sayıda derin ise ve bu çizgilerin rengi sarıya yakın kahverengi ise hırçınsınız. Bu tip kişiler örgütleyici, gerçekleştirici, iş adamı, ayıklayıcı hafıza özelliklerine sahiptirler. Sinirlilik: Elinizin derisi ince, kaygan, renksiz ya da fildişi rengindeyse; tırnaklarınız uzun, dikdörtgen, uzun ve çok dar ise; avuç içi çizgileriniz ince ve renksiz ise sinirlisiniz. Bu tip kişiler, düşünceli ve yaratıcı, duyduğunu unutmama, iş hayatına yabancılık, üretkenlik, kontrol edilemeyen duygusallık özelliklerini gösterirler. Bazı sanat eserleri bir şekilde elimizde şekil alır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu