KÜLTÜR, SANAT VE TURİZM ALANINDA ÇOK CİDDİ ADIMLAR ATILDI

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

MHP Kütahya Milletvekili Sayın Ahmet Erbaş’, TBMM 2023 Yılı Plan Bütçe komisyonunda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Bütçesi üzerine konuşma gerçekleştirdi. Erbaş “Ülkemizde kültür, sanat ve turizm alanında özellikle son yıllarda çok ciddi adımlar atılmış durumdadır.” dedi.

 

TBMM 2023 Yılı Plan Bütçe komisyonunda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Bütçesi görüşmelerinde söz alan MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş “Her zaman her platformda ifade ettiğimiz gibi ülkemizde kültür, sanat ve turizm alanında özellikle son yıllarda çok ciddi adımlar atılmış durumdadır. Gelinen noktada sadece yurt içinde değil yurt dışında da herkes Türkiye’nin bu artan potansiyelinden bahsetmektedir.” dedi.

‘9 BİN 36 ADET ESER YURT DIŞINDAN GERİ GETİRİLDİ’

Kültür ve Turizm Bakanlığımız bu yeni bakış açısına göre öncelikli olarak Türkiye merkezli bir perspektif geliştirdi diye Erbaş “ Bu topraklara ait olan ne varsa, bizim kültürümüze, medeniyetimize dair tüm eserler dünyanın neresine kaçırıldıysa da bulunup geri getirildi. Bakın arkadaşlar bunun özellikle altını çizmek istiyorum. Maalesef tarihi eser kaçakçıları, medeniyetimize ait birçok eseri yurt dışına kaçırmışlardı. İşte biz, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu eserler nerede olursa olsun bulup geri getirme kararlılığını ortaya koymuş durumdayız. Bu çerçevede geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’un da ifade etmiş olduğu üzere 2002 yılından günümüze kadar 9 bin 36 adet eser yurt dışından geri getirilmiştir. Sadece 2021 yılında 3 bin 480 adet eseri Türkiye’ye geri getirmişiz.  Bunun için Bakanlığımızda Kaçakçılık Daire Başkanlığımız kuruldu. Bugün dünyanın dört bir yanında artık herkes Türkiye’ye ait bir parça çalışılırsa Türkiye bunu tespit eder, gelir, eserini alıp, ülkesini götürür diye bilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak bakanlığımızın bu çalışmalarıyla ne kadar gurur duysak azdır. Bunun yanında yine bakanlık ve bağlı kuruluşlar eliyle hem yurt içinde hem de yurt dışında tarihi eserlerimizi restore ederek ayağa kaldırıyoruz.” İfadelerini kullandı.

MARDİN MİDYAT’TA YER ALTINDA TARİHİ BİR ŞEHİR ORTAYA ÇIKARDIK

Tüm engellemelere rağmen dünyanın en güzel eserlerinden biri haline gelen Atatürk Kültür Merkezini halkımızın hizmetine sunduk diyen Milletvekili Erbaş “Şimdi İstanbul’un kültür hayatına çok büyük katkı sağlayacak Rami Kışlası’nın Rami kütüphanesine dönüştürülmesi çalışmasını tamamlıyoruz. Alanın en uzman isimleriyle birlikte çalışılarak İstanbul’un en sembolik yapılarından biri olan Kız Kulesi’ni tarihi kimliğine uygun bir şekilde restore ederek koruma altına alıyoruz. Galata Kulesi’nde de aynı sorumlulukla bir çalışma gerçekleştirdik. Kuleye zarar veren, sonradan yapılan kısımlara göz yummadık. Aynı şekilde Atlas Sineması da Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından aslına uygun bir şekilde restore edilerek hizmete açıldı. Türkiye’nin kültür ve sanat hayatına dönük en değerli çalışmalardan biri de Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası binasıydı. Yapımı uzun süre devam eden bu çok kıymetli eseri kısa süre içinde tamamladık. UNESCO Dünya Miras Listesindeki alan sayımızı 9’dan 19’a ulaştırdık. Kazı yaptığımız her yerde yeni bir arkeolojik değer ortaya çıkıyor. Bir süre önce bölge ve ülke turizmi açısından büyük bir önem arz eden Mardin Midyat’ta yer altında tarihi bir şehir ortaya çıkardık. Ülkemizin dört bir yanında yeni kültür ve sanat merkezlerinin inşa edilmesine katkı sağlarken diğer yandan modern kütüphaneleri halkımızın hizmetine sunuyoruz. Bir yandan fiziki alanda çalışmalar yürütürken diğer yandan yeni sanatçıların yetişmesine katkı sağlamak amacıyla Türkiye’nin dört bir yanında kültür sanat iklimini hakim kılıyoruz. Kültür yolu festivalleriyle binlerce etkinlik milyonlarca vatandaşımızla buluştu. Bugün Amerika’dan sonra dünyada en çok takip edilen diziler Türk yapımlarıdır.” Diye konuştu.

 

‘KÜLTÜR DEYİNCE İÇİNE BİRÇOK FARKLI KATEGORİ GİRİYOR’

Kültür deyince içine birçok farklı kategori girdiğine dikkat çeken Erbaş “Sayın Bakanımızın da ısrarla vurguladığı üzere artık kültürel ve sanatsal çalışmaları o ülkenin tanıtımından, turizminden bağımsız düşünebilmek mümkün değildir. İşte konuşmamın başında belirtmiş olduğum yeni bakış açısının temelini bu anlayış oluşturmaktadır. Eğer turizmde bir yere gelmek istiyor, dünyada ayrışmak, farklılaşmak istiyorsanız, bunu kültür ve sanatla gerçekleştirebiliyorsunuz. Kültür deyince içine birçok farklı kategori girdiğini de hatırlatmak isterim. İşte bunu başarabildiğiniz takdirde, birliğini sağladığınız zaman turizm ziyaretçi sayılarınız da gelirleriniz de artıyor. Ancak şunu unutmamalıyız ki artık bir ülkenin turizmden en güçlü şekilde faydalanması için o ülkenin güçlü bir turizm potansiyeline sahip olması yetmiyor. Bunun yanında o potansiyelin etkin bir şekilde yönetilmesi, profesyonel bir anlayışla çalışılması da gerekiyor.  Bu açıdan TGA Türk turizmine yeni bir bakış açısı kazandırmıştır. Ajans marifetiyle dünyanın dört bir yanında tanıtım faaliyetleri gerçekleştirilmiştir. Pandemi sürecinde, dünya turizminde ciddi bir durgunluk yaşanırken dahi Türkiye’nin bu alanda hep bir adım önde olmasının sebebi işten tam da budur.” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
KÜLTÜR, SANAT VE TURİZM ALANINDA ÇOK CİDDİ ADIMLAR ATILDI

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin