KültürKütahyaManşet

Bu nasıl birliktelik?

Kütahya Kültür Derneği’nin düzenlediği kahvaltı programına Kütahya Protokolü ve STK’ların temsilcileri katıldı. Geniş katılımın olduğu toplantıda Kütahyalıların birbirini tutmadığı, tanıtım konusunda sınıfta kaldığı ele alındı. CHP Milletvekili Ali Fazıl Kasap, birlikteliğe tanıtım derneklerinin tek çatı altında toplanarak başlaması gerektiğini söyledi.

Kütahya Kültür Derneği, “Kütahya Birlik” başlığı altında kahvaltı düzenleyerek Kütahya protokolü ve STK temsilcilerini Hilton Garden Otel’de bir araya getirdi. Toplantıda Ankara’daki Kütahya Kültür Evi’nin Kütahyalılarca benimsenmesini isteyen Dernek Başkanı Süleyman Muslu, “Şikayet yerine bir şeyler yapmanın telaşına düştük. Öncelikle bu fikirle Kütahya Kültür Derneği’ni sene başında kurduk. Vatanı seven herkese kapımız açık anlayışıyla hizmet ediyoruz. Siyasi görüş farklılıkları olacaktır ama mevzu memleketimiz olduğunda bir olacağız. Zor olduğunun farkındayız, zaman zaman bizde ümitsizliğe düştük.  Derneğimizin kapısını bir hemşerimiz çaldığında Ankara’da bizim böyle bir derneğimiz varmış dediğine biz onun verdiği mutlulukla enerjimizi yeniledik. Kütahya için bir şey yapılacağı zaman siyasi görüşlerimizi bir kenara bırakıp destek ve takdir edelim istiyoruz. Farklı görüşte olduğumuz bir hemşerimiz hakkedip bir yerlere geldiğinde bir makama oturduğunda arkasında duralım” dedi.

“KÜTAHYALILAR BİRBİRİNİ TUTMUYOR”

Kütahyalıların birbirini tutmadığını anlatan Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Cihan, “Meslek hayatım boyunca ülkenin çok yerine gittim. O diyarların insanlarına baktığımda bizim Kütahyalı olarak birbirimizi hiç tutmadığımızı, birbirimize hemşericilik yapmadığımızı gördüm. Ankara’ya geldim bir Kütahyalıya merhaba dedim, 1 hafta sonra telefonlarım açılmadı. Biz artık bunu kıracağız. Türkiye’de hemşericilik yapan, kendi değerini tanıtan, sahip çıkan Kütahyalılar olacağız. Bu şekilde bir amaçla yola çıktık. İnsanlar bana memleketimi sorduğunda sence nereliyimdir diyorum. Saydıkları illerin içinde hiç Kütahya yoktu. İnsanlar Kütahya diye bir ilin olduğunun, nerede olduğunun, nesi var farkında değil. Biz değerlerimizi tanıtamamışız, tanıtmamışız. Bütün Kütahyalılar olarak bu sorumluluğu üsleneceğiz, değerlerimizi tanıtacağız. Kütahya her anlamda değerli bir şehir” diye konuştu. Söz alan DPÜ Rektörü Kazım Uysal, salondaki kalabalığa üniversite öğrencilerinin birer tanıtım elçisi olma konusundaki potansiyelini anlattı. Ayrıca Kazım Uysal, yurt dışında parayla okumaya gelen yabancı öğrencilerin mültecilerle karıştırılmamasını, onların Kütahya’ya yüksek miktarda para bıraktığını açıkladı.

“ADET ÇATI DERNEĞİMİZ OLMASI LAZIM”

Tanıtım derneklerinin tek çatı altında toplanması gerektiğini anlatan CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, “Kütahya’nın değerleri dışarıda tanıtılmıyor. Kütahya’da da pek tanınmıyor. İstanbul’da Simav’ın hemen hemen her köyünün bir derneği var. Kütahya’nın siyaset üstü efsane bir derneği var. 1960 yılından kalan Kütahya İlinden Yetişenler Derneği var, bir çatı dernektir. Ben isterdim ki; birlikten bahsederken keşke bu derneğimizde yer alsaydı. Pendik’te iftar yaptılar binlerce kişi katıldı. Kadıköy’de Simavlıların birçok derneği var. Ben isterdim Kütahya Kültür Evi adı altında İstanbul, Ankara, İzmir’de tanıtım evlerimiz olsaydı. Birlikten bahsediyorsak, 1 adet çatı derneğimiz olması lazım. Bu birlikteliğin sağlanması için görev size düşüyor. Tanıtım derneklerimizin tek çatı altında toplanması şarttır” ifadelerini kullandı. Toplantıya MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş ve Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık şehir dışında olduğu için katılamadı.  AHMET DİNÇ

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu