Kütahya Tarım Fuarı’na görkemli açılış

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kütahya 13. Tarım, Hayvancılık, Seracılık ve Süt Endüstrisi Fuarı, düzenlenen görkemli törenle kapılarını ziyaretçilerine açtı. Hayvancılık ve tarımsal faaliyetleri gündeme alarak, pazarlayarak ve tanıtarak Kütahya’nın tanıtımına büyük katkı sağlamayı amaçlayan Kütahya Tarım ve Hayvancılık Fuarı 04-07 Mayıs tarihleri arasında ziyarete açıldı.

Kütahya Tarım ve Hayvancılık Fuarı, sanayi, makine ve teçhizat alanındaki gelişmeleri yakından takip ederken, tarım ve hayvancılık sektörünü iyileştirmeyi ve geliştirmeyi hedefliyor. Gelişen tarım teknolojileriyle çiftçileri buluşturan fuara, bu yıl 177 firma ve 220 marka katıldı. 4 gün sürecek fuarı, 100 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Kütahya 13. Tarım, Hayvancılık, Seracılık ve Süt Endüstrisi fuarında traktörler, tarım makineleri, gübreler, tohumlar, fideler, fidanlar, zirai ilaçlar ve hayvancılık ürünleri sergileniyor. Tarımsal üretimde verimlilik ve kaliteyi büyük ölçüde etkileyen modern alet, makine ve diğer tarımsal malzemelerin sergilendiği tarım fuarında ziyaretçiler, yeni teknoloji traktörler, yekeler, ekiciler, modern hayvancılık ekipmanları, tohum, yem ve katkı maddeleri, tarım ilaçları, gübreler görecekler, alet ve ekipmanları görüntüleme, değerlendirme, satın alma ve satma fırsatları bulunuyor.

Fuarın açılışında konuşan Vali Ali Çelik, tarımın sürdürülebilir gıda güvenliği için önemli bir dinamik olduğunu vurguladı. Vali Çelik, toplumların yüzleşeceği en büyük imtihanlardan biri olan gıda güvenliği konusunda tarımsal politikaların, çiftçilerin, ekosistemlerin ve su kaynaklarının entegre edilerek yönetilmesi gerektiğini belirtti.

Vali Çelik, “Bunu yönetebilirseniz bu sizin için büyük güç olacak” dedi.

Deprem ve Rusya-Ukrayna Savaşı sonrası yaşanan zorlukların, sürdürülebilir gıda rejiminin önemini bir kez daha ortaya koyduğunu ifade eden Vali Ali Çelik, fuarların bilinçlendirme faaliyetleri ve teknolojinin köylüye anlatılması için önemli olduğunu söyledi.

Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Kütahya 13. Tarım, Hayvancılık, Seracılık ve Süt Endüstrisi Fuarı’nın açılışına katıldı. Açılışta konuşan Başkan Işık, “Üreten ülke olduğumuz sürece başı dik, alnı ak bir ülke olmaya devam edeceğiz. Tüm dünya bir araya gelse üreten Türkiye’ye diz çöktüremeyecek” dedi.
7 Mayıs’a kadar ziyaretçilere açık olacak fuarın şehrimize hayırlı olmasını temenni eden Başkanımız Işık, “13’üncü Tarım Fuarı’nın açılışı nedeniyle burada bizi buluşturan organizasyon firmasına ve katılımcılara ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Çünkü bu tür fuarlara katılmanın ne kadar zahmetli ve zor bir iş olduğunu bu mesleğin içinden gelmiş biri olarak iyi bilirim. Ancak büyümek, ulusal ya da uluslararası düzeyde sektörün içinde yer almak istiyorsanız da başka da yolu yok bu işin. Bu fuarlar, üreticinin işini kolaylaştıran tarım makinaları imalatçılarını, teknolojiyi geliştiren diğer imalatçıları bir araya getiren, alıcıyla satıcının buluştuğu ve Türkiye tarımının daha ileriye gitmesi için teknolojinin transfer edildiği alanlar. Geride bıraktığımız dört yıllık görev süremiz içerisinde üçüncü tarım fuarının açılışını yapmanın onurunu ve mutluluğunu yaşadığımı sizlerle paylaşmak isterim. Göreve gelir gelmez ilk 2019 yılında yine bu alanda bu fuarı yapmıştık. 2020 ve 2021 yılında pandemi nedeniyle etkinliklerin iptal olması sonucunda bu fuar gerçekleştirilemedi. 2022 yılında bu fuar yine bu alanda gerçekleştirildi. Bugün de son dört yılda üçüncü fuarı hep birlikte açıyoruz. Katkısı olan herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kütahya Valisi Ali Çelik, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, protokol üyeleri. , Siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri ve çiftçiler katıldı. Bilecik, Eskişehir ve Afyon olmak üzere Ege bölgesinden konuklar fuarı ziyaret etti.

(BETÜL YENİLMEZ)

Kütahya Tarım Fuarı’na görkemli açılış

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Dumlupınar Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!