KütahyaSürmanşet

“Anadolu basını bitiyor”

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca’nın Tekirdağ’da yerel basının içinde bulunduğu durumu anlattı. Yılmaz Karaca, “Basın çalışanlarına destek olunmalı. Biz yerel gazetelerin can çekiştiğini söylerken, üstüne üstlük tasarruf tedbirleri ile yerel basını yok etmek gibi bir çaba içerisine giriyorlar” dedi.

TGF Genel Başkan Yılmaz Karaca, burada yaptığı konuşmada “Basın bitiyor diyoruz sesimizi duyan yok. Basının sorunlarını çözmesi gerekenler, Anadolu basınını bitirmek için çabalıyor. Basının yaşadığı sorunlar, İletişim Başkanlığı’nın umurunda bile değil. Ne yazık ki, Anadolu basınının bitmesi için elinden gelen çabayı gösteriyor. Tasarruf tedbirleri örneğin; sanki düğmeye basılmış Anadolu basınını bitirmek için. Tasarruf tedbiri yapmak için başka şey mi kalmadı? İletişim Başkanlığından randevu bile alamıyoruz. Anadolu basını mağdur çalışanlar mağdur diyoruz, ses yok!” dedi.

“YEREL BASINI YOK ETMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Basın kartı bekleyen gazetecilerin uzun süre beklediğini anlatan Genel Başkan Yılmaz Karaca, “Anadolu basını bitiyor. Özellikle pandemiden sonra gazetelerin, radyoların, televizyonların sorunları daha fazla arttı. Basın emekçilerinin birçoğu ne yazık ki asgari ücret bile alamıyor. Hep söylüyoruz; basına mutlaka destek paketi çıkarılmalı, basın çalışanlarına destek olunmalı. Biz yerel gazetelerin can çekiştiğini söylerken, üstüne üstlük tasarruf tedbirleri ile yerel basını yok etmek gibi bir çaba içerisine giriyorlar. Öte yandan, Basın kartı ile ilgili sorunlar da çok fazla. Basın kartını hak eden meslektaşlarımız kartlarını alabilmek için çok uzun süreler bekletiliyor, birçoğuna ise verilmiyor. Sorunlarımızı çözmesi gerekenler kılını bile kıpırdatmıyorlar” diye konuştu.

AHMET DİNÇ

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu