KütahyaManşet

Ayak oyunları!

Örencik Eğrigöz Dağı Çevre Koruma ve Dayanışma Derneği, Örencik Köyü’nde açılmak istenen altın madeni için ÇED süreci devam ederken ağaç kesim işlemlerinin başlayacağını söyledi. Ağaçlara kesim damgalarının vurulması ve köye kepçenin gönderilmesi köylülerden tepki topladı.

 

Zenit Madencilik A.Ş’nin Simav’a bağlı Örencik Köyü yakınlarında açmak istediği altın madeninin ÇED süreci devam ediyor. Önceki gün Örencik Köyü’nde yeni gelişmeler yaşandı. Köye şirket müteahhidine ait kepçe geldi ve bazı ağaçlara işaretlemeler yapıldı. Bu faaliyetlerin durdurulmasını isteyen Örencik Eğrigöz Dağı Çevre Koruma ve Dayanışma Derneği Başkanı Uğur Korkunç, “Simav Örencik Eğrigöz dağında ÇED süreci devam ediyor. Bu süreç devam ederken bölgemizde ağaç kesimi söz konusudur. Daha önce dilekçelerle durdurduğumuz ağaç kesimini bu sefer ÇED süreci devam ederken tekrar gündeme getirmişler. Müteahhit aracılığıyla kesim başlamış. Biz bunu ÇED süreci olumsuz olarak görüyoruz. Süreç devam ederken yapılacak kesim bölgedeki ağaç sayısının azalmasına yetkililerin fikrinin değişmesine yol açacağından dolayı buradan tüm devlet büyüklerine sesleniyorum. Bölgemizde yapılacak olan kesimin durdurulmasını istiyoruz. Dernek ve köylüler olarak süreç devam ederken yapılacak olan kesimi zararlı buluyoruz. Biz Eğrigöz dağımızdan vatanımızdan suyumuzdan çevremizden vazgeçmeyeceğiz” dedi.

“KÖYLÜYE GÖZ DAĞI VERİYORLAR”

Yapılanlara sürece müdahale olarak yorumlayan köy sakini Seyfi Akçakaya, “Altın Şirketi ÇED süreci devam ederken altın madeni ocaklarındaki ağaçların kesimi için şirketin ihalesini alan müteahhit iş makinesini köyümüze getirip bize göz dağı verircesine koymuştur. Biz bu maden sahalarındaki ağaç kesimini ÇED sürecine müdahale olarak görüyoruz ve ağaç kesimini istemiyoruz. Köy sakini olarak bunun karşısındayız. Bu altının yüzde 3’ü Türkiye’de kalacak diye Eğrigöz dağını mahvedemeyiz. Kuraklık devam ederken sularımızın kaybolmasını istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu