EğitimKütahyaSürmanşet

Kütahya’nın bacasız fabrikası: DPÜ

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, yabancı öğrencilerin mülteciler ile karıştırılmaması gerektiğini anlattı. Rektör Uysal, “Her yabancı öğrenci şehrimize yılda 15-20 bin dolar bırakıyor. Yabancı öğrenciler ülkemize geldiği zaman bacasız bir fabrikadır” dedi.

Dumlupınar Üniversitesi yabancı kontenjanını yüzde 51,88 ile en çok arttıran üniversite oldu. Yani bu yıl 1. sınıfa başlayacak her iki öğrenciden biri yabancı öğrenci olacak. Dumlupınar Üniversitesi’nin 700 civarı olan yabancı öğrenci sayısı 6 bin’i geçmiş durumda bulunuyor. Kütahya’da yabancı öğrenci sayısının artması ile alakalı açıklamada bulunan Dumlupınar Üniversitesi Prof. Dr. Rektörü Kazım Uysal, ‘‘Sadece Kütahya’mız değil, bütün Türkiye eve kapandık. Artık herkes öğrencileri dört göz ile bekliyor. Tedbirlerimizi alarak yüz yüze eğitime devam edeceğiz. Ben göreve geldiğim zaman Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’ndeki yabancı sayımız ortalama bin 700 civarında idi. Şu an ki yabancı öğrenci sayımız 6 bin bandındadır. Biz Türkiye’de yabancı öğrenci kontenjanı bakımından en yüksek üniversitelerden bir tanesiyiz. Yabancı öğrencilerin ülkemize gelmesini başta Cumhurbaşkanımızın ve YÖK teşvik ediyor. Gelişmiş ülkeler yüz yıldır beyin gücü ile kendi kültürünü aşılıyorlar. Bugün büyük ülkelerinin büyük olmasının altında yatan sebeplerden birisi budur. Yaklaşık 3-5 sene içinde ülke içinde 10’uncu sıraya yükseldik’’ diye konuştu.

“HER YABANCI ÖĞRENCİLER YILDA 15-20 BİN DOLAR BIRAKIYOR”

Yabancı öğrencilerin Kütahya’ya döviz bırakmasını anlatan Kazım Uysal, ‘‘Gelen bütün öğrencilere sadece Türkçeyi öğrettiğimizi varsayarsak bile bu öğrencilere verdiğimiz imkanlar değer, çünkü biz Türkçeyi öğretiyoruz. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’ni en çok yabancı öğrenci Azerbaycan, Türkmenistan ve Suriye’den geliyorlar ve bütün öğrenciler kendi imkanları ile burs almadan geliyorlar. Yapılan çalışmalarda her yabancı öğrenci şehrimize yılda 15-20 bin dolar bırakıyor. Bundan dolayı hem şehrin ekonomisine hem de Üniversite’nin kalkınmasında katkıda bulunuyor. Eminim Türkiye eğitim alanında da bir cazibe merkezi olacak ve önümüzdeki yıllarda biz bütün dünyadan öğrenci kabul edebilecek seviyeye gelecektir. Desteklediğimiz bilimsel araştırma projesi başına ortalama 10 bin lira veriliyorken şimdi proje başına verdiğimiz miktar yüz bin lirayı geçti. Dünya artık çok küçüldü artık bir fabrika yapıp para da kazanabilirsiniz ama yabancı öğrenciler ülkemize geldiği zaman bacasız bir fabrikadır. Yabancı öğrencileri istemeyip içimize kapanırsak başka devletlerin avantajlarını da elde edemeyiz. Yabancı öğrenci; göçmen, mülteci gibi değildir, bizim sınavımızla ve kendi parası ile gelir’’ açıklamalarında bulundu.

‘‘YABANCI ÖĞRENCİ GELSE DE GELMESE DE AYNI MAAŞI ALIYORUM’’

Yabancı öğrencilerin gelmesinin şahsi çıkarı olmadığını anlatan Uysal, ‘‘Kütahya Dumlupınar Üniversitesi şu an 2 bin civarı personeli ile çalışıyor. Devletin Üniversite’ye ayırılan 300 milyon lira personel maaşı var. Yabancı öğrenci alınmasa bile bu maaşlar veriliyor. Yabancı öğrenci gelse de gelmese de aynı maaşı alıyorum.  Biz istiyoruz ki değirmen dolu dönsün. Bu öğrencileri almakla devletimize katma değer sağlıyoruz. Halkımız göçmen ile yabancı öğrenci arasındaki farkı anlaması lazım. Yabancı öğrenci bizim gönül elçimizdir, ekonomik olarak katkı sağlar. Bizim öğrencilerimizin yabancı dil öğrenmesinde de katkıda bulunuyor. Bu rakamlar kolay elde edilmedi. Kütahya gibi Anadolu’nun içinde bir şehre 60 üzeri ülkeden yabancı öğrenci çekiliyorsa bunun arkasında çok ciddi bir emek vardır. Kütahya Dumlupınar Üniversite’si bu şekilde giderse 3-5 yıl sonra hem ekonomik olarak hem de Kütahya uluslararası platforma açılacak, Kütahya bambaşka bir Kütahya olacaktır. Bizi izleyen bizi dinleyen vatandaşlarımız beni istediği zaman arayabilir, aklındaki soruları sorabilir. Yeter ki Kanaatlarımız olumlu olsun. Biz her zaman Kütahya halkımızın hizmetindeyiz’’ ifadelerini kullandı. AHMET DİNÇ

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu