Kütahya

BAYARAMDA ŞEHİTLER UNUTULMADI

BAYARAMDA ŞEHİTLER UNUTULMADI

Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, Ramazan Bayramı’nın ilk gününde Kütahya Hava Şehitliği ile Polis Şehitliğini ziyaret etti. Kur’an’ı- Kerim okunup duaların edildiği ziyarette Vali Toraman, şehitlerin kabirlerini tek tek ziyaret ederek karanfil bıraktı. Ayrıca 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, bayramın ilk günü verilen sokak iznini mezarlıklar ve şehitliklere giderek dua ile geçirdi.

Bu haber 2020-05-26 13:25:10 eklenmiş ve 298 kez görüntülenmiştir.

Ziyaret sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Dr. Ömer Toraman, Kovid-19 mücadelesi kapsamında Ramazan Bayramı için Kütahya’da özel tedbirler alındığını kaydetti. Vali Toraman, “İnşallah ilk ve son olur. Çünkü biz bayramları bir arada geçirip sarılmaya, kucaklaşmaya, büyüklerimizin ellerinden ve küçüklerimizden gözlerinden öpmeye alışkınız. Bu bayram sevdiklerimizle mesafeli olacağız; sevgi ifadelerini telefondan paylaşacağız. Mücadele kapsamında alınan tedbirlere uyan vatandaşlara teşekkür eden Vali Toraman, “Kovid-19 salgınıyla mücadelede ülkemiz ve ilimiz başarılı bir imtihan verdi. Alınan tedbirlere riayet ederek bu günleri aşacak ve sağlıklı günlere kavuşacağız. Temennimiz; hayatın en kısa sürede normale dönmesi. İnşallah önümüzdeki bayram arzu ettiğimiz şekilde bayramımızı tebrik ederiz. Fedakârlık gösteren, kurallara uyan tüm hemşehrilerimize teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“ŞEHİTLERİMİZE KARŞI VAZİFEMİZİ YERİNDE GETİRDİK”

Kabir ziyaretleri için şehit yakınlarının sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulduğunu hatırlatan Vali Toraman, “Bugün bu topraklarda hür ve bağımsız yaşamamızın sağlayan şehitlerimizi ziyaret ederek vazifemizi yapalım istedik. Şehitlerimizin emaneti olan ailelerimizle görüşüp acılarını paylaşmaya çalıştık” diye konuştu. Şehitlik ziyaretinde Vali Toraman’a Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Necati Gündüz, Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Çekiç, İl Emniyet Müdürü Necmettin Koç, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ömer Turan ile İl Müftü Yardımcısı Mehmet Aslaner eşlik etti. Vali Dr. Ömer Toraman, 1984 yılında Hatay’ın Dörtyol ilçesinde şehit düşen Şehit Jandarma Er İsmail Karabayram’ın Büyük Saka Köyünde yaşayan ailesini ziyaret etti. Şehit babası Nazif Karabayram’ın bayramını tebrik eden Vali Toraman, istek ve arzularını dinledi. Kahraman vatan evlatlarının ailelerinin birer emanet olduğunu belirten Vali Toraman, devletin şehit ailelerin daima yanında olduğunu söyledi. Büyük Saka Köyü Şehitliğini de ziyaret eden Vali Toraman, Şehit Jandarma Er İsmail Karabayram ile Şehit Sami Sarı’nın kabrine karanfil bırakıp dua etti.

 65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARDAN ŞEHİTLİK ZİYARETİ

Arife günü başlayan sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle mezarlıklara gidemeyen 65 yaş ve üzeri vatandaşlar bugün 14.00–20.00 saatleri arasında verilen izinle yakınlarının kabirlerini ziyaret etti.
Yakınlarıyla sadece telefonla konuştuklarını ve Ramazan ayı ile birlikte bayramın da buruk geçtiğini söyleyen vatandaşlar, “Ancak bu salgının bitmesi için de kurallara uymak gerekiyor. Evlatlarımızla daha sonra kucaklaşabilmek için bugünleri çok dikkatli atlatmamız gerekiyor. Biz de bugünü mezarlık ziyaretiyle geçirmek istedik. Vefat eden yakınlarımıza dua ettik” dediler. Bazı vatandaşlar ise zamanlarını parklar ve yürüyüş yollarında gezerek geçirdi. Bayramı torunları ve akrabalarından ayrı geçirdikleri için buruk olan yaşlılar, evden çıkarak hareket etme imkanı buldukları için de memnundular. Öte yandan sahada görev yapan Belediye ekipleri vatandaşların taleplerini yerine getirmeye devam ediyor. Tavşanlı Kaymakamlığı koordinesinde oluşturulan Vefa Sosyal Destek Grubu, Tavşanlı Belediyesi’nin de desteğiyle vatandaşların mağdur olmaması için sahada yoğun şekilde görev yapıyor. AHMET DİNÇ

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu