Kütahya

‘Birçok ilki yaşattık’

‘Birçok ilki yaşattık’

Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, Bursa Kütahyalılar Derneği’nin sosyal medyada canlı yayın konuğu oldu. Vatandaşlardan gelen sorular üzerine yapılan faaliyetlerden bahseden Başkan Işık, Kütahya Belediyesi’nin borçlarını ve Kütahyalılara birçok ilki yaşattığını anlattı.

Bu haber 2021-04-15 11:56:50 eklenmiş ve 285 kez görüntülenmiştir.

Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, Bursa Kütahyalılar Derneği’nin sosyal medyada canlı yayınında vatandaşlardan gelen soruları cevapladı. Canlı yayının ilk sorusu “Faaliyetlerinizden bahseder misiniz oldu?” oldu. Soruya cevap veren Alim Işık şu açıklamaları yaptı. “Görev süresi içerisinde milletimize hizmet etmenin büyük bir onurunu yaşadık. Kütahya’mızda birçok ilki birlikte yaşadık. Onlara yaşattık. Kütahya’mızı gerçekten hak ettiği seviyeye getirmek için elimizden gelen çabayı gösterdik. Seçimler öncesinde 5 temel hedef belirlemiştik.
 
“SELAM VERMEYENLER BARIŞTI”
 İlki şehrimizde sosyal barışı sağlamaktı. Bunu sağladığımıza inanıyoruz. Kütahya’da birçok insan bir biriyle karşılaştığında Allah selamını verir, sohbet eder hale geldi. Belediye olarak buna zemin oluşturmaya özen gösterdik.  Bugüne kadar belediye birimlerinde 250 bin kişiyi ağırladık. 
 
“GÖREVE GELDİĞİMDE BORÇ YÜKÜ İLE KARŞILAŞTIK”
Vatandaşların alıştığı rutin hizmetleri daha kaliteli vermeye çalıştık. Göreve geldiğimizde çok yoğun bir borç yükü ile karşı karşıyaydı. 650 milyon lira borcun 300 milyon lirasını ödeyerek, 2 yılda 350 milyon liraya kadar düşürdük. Bu iki yıl içinde de 300 milyon liralık yatırım yaptık.  Bir çok mahallemizde kanalizasyon, yağmur suyu hatlarını ayırdık. Asfalt, şebeke suyu, parke döşeme gibi  işler yapıldı. Bazı mahallelerimizde eksik olan sosyal ve spor tesislerini hizmete açtık. 
 
“GÖÇÜ DURDURMAYI HEDEFLEDİK”
İlimizdeki son zamanda yaşanılan göçü durdurmayı hedefledik. Kütahya merkez belediye nüfusumuzu 250 Bin’ in üzerine çıkararak merkez nüfusundan olan göçü durdurduk ama il genelinde yaşanılan göç kendisini hissettirdi. Kütahya toplam nüfusu 2-3 bin azalma gösterdi.  Merkez nüfusumuz artıyor. 
 
“YAŞLI BİR İL KONUMUNDAYDIK”
Şehrimiz yaşlı bir il konumundaydı ve yatırımcılar bundan dolayı Kütahya’yı tercih etmiyorlardı. İlimizin ortalama nüfusunu gençleştireceğiz dedik. DPÜ’de eğitim gören 11 bin öğrencimizin 2019 yılı sonu itibariyle 1. Adres ikametgâhını Kütahya’ya aldırarak hem şehrimizin nüfusun tarihinde ilk kez 250 bin üzerine çıkarak sınıf değiştirmesini sağladık hem de yaş ortalamasını düşürerek nüfus olarak normal bir ile dönüştürdük. Önümüzdeki yıllarda bu projemizi devam ettirip normale yaklaştıracağız. 
 
“KÜTAHYA, TERCİH EDİLEBİLİR BİR ŞEHİR”
Şehrimizi hem yatırımcılar hem de şehirde yaşayanların tercih edebileceği bir il konumuna sokma hedefimiz vardı.  Yavaş yavaş şehrimizde yaşayan insanların burada olmaktan mutlu olduğu bir şehre dönüşüyoruz. Geçen yıl mutlu iller arasında ilk 5’te yer aldık. Bu da bizi çok memnun etti.
 
“SPOR’A DESTEK VERDİK”
Gençlerimize spor ve sportif etkinliklerde destek vermeyi hedefledik.  Kütahyaspor’u   1. Lig’de oynayan bir takıma dönüştürmek istedik. Geçen yıl BAL’da teslim aldığımız takımımızı 3.Lig’e çıkardık. Şuanda 3.ligde top koşturan 67 takımın en iyisi haline getirdik”. AHMET DİNÇ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu