KütahyaManşetSiyaset

CHP 98 yaşında

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nin kuruluşunun 98’nci yıl dönümü sebebiyle Zafer Meydanı’nda Atatürk anıtına çelenk sunuldu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nin kuruluşunun 98. yılı nedeniyle ülke genelinde eş zamanlı olarak Atatürk anıtlarında çelenk sunma töreni düzenlendi.  Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya İl Örgütü, Atatürk Anıtı’na çelenk sunduktan sonra İstiklal Marşını okudu. CHP Kütahya İl Örgütü’nün 98. Yıl dolayısıyla yayınladığı açıklama şu şekilde; “Cumhuriyet Halk Partisi, kurucusu ve ilk Genel Başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde ulusal bağımsızlığı kazanan, Cumhuriyeti kuran, saltanatı kaldıran, hilafete son veren ve egemenliği saraydan alarak kayıtsız şartsız millete teslim eden partidir. Hukuk ve eğitim başta olmak üzere tüm toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği devrimlerle çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur. İkinci Dünya Savaşı sonrasında tek parti konumunun tüm olanaklarına karşın, çok partili rejime geçişi sağlayarak Türkiye Cumhuriyeti’nde demokratikleşme sürecinin mimarı olmuştur.  Cumhuriyet Halk Partisi kuruluşundan itibaren Türkiye Cumhuriyeti’nin her alanda modern devlet olarak yapılanması, çok partili rejime geçiş, demokrasi, temel hak ve özgürlüklerin gelişmesi ve sosyal devletin mimarı, Cumhuriyetin, Atatürk İlke ve Devrimlerinin teminatı olarak 98 yıldır dimdik ayaktadır.  Kurucu Genel Başkanımız, ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ’Benim iki büyük eserim vardır. Biri Türkiye Cumhuriyeti diğeri Cumhuriyet Halk Partisidir’ sözleri bizler için gurur kaynağı ve sorumluluk duygusunun temelidir. Demokrasiyi kullanarak iktidara gelmiş bulunan karşı devrim hareketinin günümüzdeki temsilcileri tarafından ülkemizin demokratik kurum ve kuruluşları tahrip edilerek, anayasal hak ve özgürlükler yok sayılmaktadır.

“LAİK, SOSYAL HUKUK DEVLETİNİ YENİDEN KURACAĞIZ”

Cumhuriyet Halk Partisi, Cumhuriyetimizin 2. Yüzyılında ülkemizi demokrasi ile taçlandıracak, demokratik, laik, sosyal hukuk devletini yeniden kuracaktır.  İlkelerimiz ışında 98 yılımızı tamamlayıp 99. Yılımıza adım atarken başta ülkemizin ve partimizin kurucusu Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bugün hayatta olmayan tüm şehitlerimiz ve gazilerimizin, demokratik, laik, sosyal hukuk devleti olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşunda ve bugüne dek yaşamasında emeği geçen ve bugün hayatta olmayan büyüklerimizin, yol arkadaşlarımızın aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.  Cumhuriyet Halk Partisi’ne gönül ve emek vermiş herkese ve bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayan hemşerilerimize ve vatandaşlarımıza Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya Örgütü olarak şükranlarımızı sunuyor, saygı ve sevgiyle selamlıyoruz”. AHMET DİNÇ

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu