Kütahya

Dedikodular bitsin!

Dedikodular bitsin!

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu basın mensuplarıyla bir araya gelerek dedikodu ve yanlış algıların sonlanması için tüm soruları cevapladı. KUTSO Yönetim Kurulu tarafından “KUSTO yatırımlara mani oluyor, çalışmayıp yatıyorlar” eleştirileri komik bulunarak, bu yöndeki eleştirilere açıklık getirildi.

Bu haber 2021-03-31 10:14:41 eklenmiş ve 376 kez görüntülenmiştir.

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu, basın toplantısı düzenleyerek eleştirilere cevap verdi. KUTSO Yönetim Kurulu dedikodu ve yanlış algıların sona ermesini isteyerek çeşitli konulara açıklık getirdi. Eleştirilere açık olduklarını ancak doğru bilgilerle eleştiri yapılması gerektiğinin altını çizen Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Özotraç, “365 oda ve borsa içiresinde en şeffaf odalardan biri olduğumuzu ifade ederim. Odamız ve işverenlerle ilgili yayın yapmak istediğinizde önce bilgi sahibi olmanızı sonra eleştiri yapmanızda fayda var. İşletmelerde iş körlüğü olur, insan kendi yaptığı hizmetleri tamamıyla yerine getiremediğini görebilir. İş körlüğünü basın sayesinde görüyoruz. Bunları yazmanızda fayda var. Lütfen önce bilgi sahibi olun, bilgi sahibi olmadan yazılanlara üzülüyoruz. Her şeyin sorulmasına açığız, eleştirilere açığız. Büyük yatırımcı gelmiyor, mani olunuyor diyenlere seslenmek istiyorum. Ömer Valimiz ve Ali Çelik Valimiz dönemlerinde İstanbul, Kocaeli, Gebze, Balıkesir, Gaziantep Ticaret ve Sanayi Odalarını valilerimizin başkanlığında ziyaret ettik. Yatırım talep ettik. Büyük yatırımcıların gelmemesi düşünülse bu faaliyetlerin olmaması lazım. Bu düşüncelere fırsat vermemiz lazım. Bursa Ticaret Odası Başkanı İbrahim Burkay, Kütahya kardeş şehrimizdir öncelikli buraya yatırım yapılmasını tavsiye ediyoruz diyor. İstanbul TSO Başkanı Şekip Akdaviç, burası doydu yatırımlarınızı Kütahya’ya yapabilirsiniz diyor. Bunları covid 19 olmasaydı da Kütahya’da misafir edebilseydik. Bu beyanların doğru olmadığını bildirmek istiyorum” dedi.

 

“KÜTAHYA’DA Kİ BÜTÜN OSB’LERE YOĞUN TALEP VAR”

Kütahya’ya yoğun talep olduğunu dile getiren Kütahya 30 Ağustos OSB Yönetim kurulu Başkanı Salih Çetiner, “Kütahya’da 6 tane OSB var. Kütahya merkezde 3, Altıntaş ilçemizde odamızın yönetimde olduğu Altıntaş Zafer OSB ve Gediz OSB var. Kütahya 30 Ağustos OSB ’nin kuruluşunda burada büyük parseller oluşsun, büyük yatırımcılar gelsin diye 34 tane parsel var. Bunları 23 tanesinde üretim var. 8 parselde inşaat çalışmaları var. 3 parselin tahsisi yapıldı projeler yürütülüyor. 34 parselin 34’ü de doldu, genişleme kararı aldık ve yoğun talep var. Kütahya çok fazla yatırım alıyor. Çok yoğun talep var. OSB içindeki yatırımcılar parsel genişletmek, ilave yatırım yapmak için talepte bulunuyorlar. Pandemi başladığından bu yana verilere baktığımızda istihdam, tüketilen elektrik, tüketilen doğalgaz artmış. Pandemi döneminde sanayiciler büyümüş” diye konuştu.

“KÜTAHYA’NIN TEMEL SIKINTISI İŞ BEĞENMEME”

Kütahya’da işsizlik olmadığını, çalıştırılacak işçi bulmada sıkıntı yaşandığını dile getiren Çetiner, “Kütahya’da iş beğenmeme var. Bütün fabrika sahibi arkadaşlarımız çalışacak işçi arıyorlar. Neden bulamadıklarını örnek üzerinden anlatmak istiyorum. Halk eğitim merkezleriyle yüzde 100 iş garantili kurs düzenledik. Gelen arkadaşlarımız 1 ay eğitim alıyorlar. Aldıkları süre boyunca maaş alıyorlar. 40 kişi başlıyorlar. Kurs bitesi kadar 20 kişi kalıyorlar. 20 kişi fabrikalara yerleştiriliyor. Onlarında yarısı bırakıyor. Topu topu 10 kişi kalıyor işe devam edecek. Literatürdeki adı bunun iş beğenmemedir. Çalışmak isteyen bütün arkadaşlarımıza Kütahya’daki fabrikalarda iş var. 2020 yılı içerisinde NG şirketlerinin Kütahya’da ki fabrikalarında 469 kişi yeni istihdam oluşmuş.  Kütahya’nın temel sıkıntısı iş beğenmemedir. İŞKUR’daki kayıtlara baktığımız zaman iş arayanların yüzde 70’i fabrikalarda çalışıyor. Devlet herhangi bir yere işçi alacağı zaman iş kurdaki bilgileri esas aldığı için başvurular oluyor. Kütahya’da fabrikada çalışıyor, orada adı gözüküyor. Kamu kurumu işe alacağı zaman işsiz gözüksün diye başvurular var. Onlarda işin için katıldığı zaman işsizlik rakamları belli oluyor, bu rakamlar gerçeği yansıtmıyor.

“KÜTAHYA’YA GÖÇ BAŞLAYACAK”

Kütahya ekonomisini değerlendiren Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Tolga Eskioğlu şu açıklamalarda bulundu; “Pandemi döneminde ülkemizin kalkınmasının kalkınma ve sanayi ile olacağı iyice meydana çıkmıştır. Sanayi üretiminde iyi durumda bir ülkeyiz. Kütahya’da bu pastadan önemli bir pasta alıyor ve bu pasta ilerleyen dönemlerde artacak. Kütahya OSB’de üretim yapan bir firmanın ortağıyım. OSB’nin nerden nereye gelebildiğini biz çok iyi görebiliyoruz.  Zafer OSB bu şehrin dinamosu olmaya aday bir yer. Her açıdan büyük avantajları var. Zafer OSB’ye insanlar ilgi gösteriyor. 15-20 civarında firmanın binalarının orada yükseldiğini yakın zamanda göreceksiniz. Sanayideki istihdam ile ilgili 2020’nin ocak ayı ile 2021’in ocak ayı arasında çalışan farkı bin kişi. 8 bin 500’den 9 bin 500’e çıkmış. Bu yılı 11 bin kişi tamamlayacağımızı düşünüyoruz. Faaliyete geçecek firmalarımız var. 8 sene içinde çalışan sayısının 20 bine çıkacağını ön görüyoruz. Zafer OSB 30-40 bin kişi çalışacak kapasite öngörülüyor. Ciddi firmalar var ve ciddi yatırımlar olacak. İzmit, Adapazarı, İstanbul’dan buraya sanayi göçü var. Kütahya’ya iş göçü başlayacak. Kütahya önümüzdeki birkaç yıl içinde göç alacak.250 bin kişi nüfusu olan bir şehrin 25 bin kişisi sanayi tesislerinde çalışıyor. Kütahya’nın ciddi emekli nüfusu var. Başka şehirlerde çalışmış emekli olup memleketine dönmüş sayısı yüksek. Şehir merkezinde işsizlikle alakalı sıkıntı olduğu söyleniliyor. Öğrenciye bağlı bir ekonomi var merkezde, öğrencinin olmaması da sizin o sesleri çok fazla duymanıza neden oluyor. Diğer taraftan o açıklar kapatılmaya çalışılıyor.  Zafer OSB’de çalışacak işçilerin yüzde 90’ına yakını Kütahya Merkez’den gideceğini düşünüyorum. Altıntaş’ta ciddi bir yerleşim yok. Ya insanlar Altıntaş’a göç edecekler yada buradan gelip gitmeye devam edecekler. Kütahya merkezde Eskişehir’den, Tavşanlı’dan gelip çalışan insanlar var. Zafer OSB merkeze faydalı olacak.

“ALGININ DEĞİŞMESİ LAZIM”

KUSTO gelen büyük yatırımları engelliyor sözlerini çok komik buluyoruz. Bu dedikodular asılsızdır. Böyle bir şey yok. Gideceğim bir şehre fabrika arazisi için yer tahsis isteyeceğim, oradaki ticaret ve sanayi odası buna engel olacak. Ortalığı ayağa kaldırırım. Biz diyelim ki bunun üstünü kapatıyoruz. Başvuran adam neden bunun üstünü kapatıyor, ortalığı ayağa kaldırmıyor. Böyle bir şey yok algının değişmesi lazım.  Pandemi döneminde odamız eğitim anlamında inanılmaz eğitimler veriyor. Daha önce yüz yüze verdiğimiz eğitimler olarak yapıyoruz. İnsanlar eğitimleri belirli saatlere koymamıza rağmen katılımlar çok düşük. Bunlara katılmayıp, şikâyet etmenin anlamı yok. KUTSO ne yapar diyenlere sesleniyorum. Eğitim yapıyoruz, TOGG araç almak isteyenlere bile aracılık yapıyoruz. Kimseyi ötekileştirmiyoruz. Bizim işimiz diğer odalardan çok daha zor. Ticaret te, sanayi de bize bağlı. İkisinin de isteklerini karşılamaya çalışıyoruz, çarpışan isteklerde var. Çok kısıtlı bütçe olmasına rağmen yönetim kurulu ve meclis üyeleri gönüllülük esaslı çalışıyorlar. Kimsenin kazanca ihtiyacı yok. Çoğu kişinin burada yaptıkları faaliyetlerden kaynaklı kendi işlerinde maddi kayıpları var.  Biz bunları memleket için yapıyoruz”.

“YAPICI KONUŞMAK LAZIM”

Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Aktaş, “Kütahya’nın en önemli sorunlarından birisi, yapıcı konuşmak yerine eleştirmekten, kırmaktan yana olmak. ‘Kütahya’dan … olmaz’ diyenleri kınıyorum. Biz değerlerimizi heba ediyor, tarihe gömüyoruz. Olmaz dediğimiz şeylere kafa yorduğumuzda başarılar elde edeceğiz. Öncelikle kötü düşüncelerimizden kurtulmamız gerekiyor. Mesleki eğitimde sorunlar vardı bunları dile getirdik. Meslek lisesi öğretmenleri, sanayici bizim mezunlarımıza asgari ücret ödüyor, öğrencilerimiz bu sebeple sanayide çalışmak yerine garsonluğu tercih ediyor diye serzenişte bulunuyorlardı. Sizin yetiştirdiğiniz öğrenciye sanayici milyon dolarlık makinesini teslim edecek donanımda yetiştirebiliyormusunuz? Yetişmediği ortada, bir takım eğitim politikalarındaki hatalardan dolayı oluyor. O hatalardan da dönülüyor.

TEKSTİL VE OTOMASYON ATAĞI OLACAK

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Öncel, “Zafer OSB ile ilgili bir çalışmamız var. Altıntaş MYO’nun kapasitesi artırılması düşünülüyor.  OSB’ye uygun iş ve istihdam yetiştirmek üzere bölümler açılması gerekiyor. Açılması konusunda üniversiteye gerekli başvuruları yaptık. Tekstil ve otomasyon alanlarında daha fazla işgücü yetişmesini sağlamak istiyoruz” dedi.

AHMET DİNÇ

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu