KütahyaManşetSiyaset

Dumlupınar’da Dev Törenler Yapılsın!

2022 yılı Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesi Milliyetçi Hareket Partisi grubu adına söz aldı. 2022 yılında Dumlupınar’da dev törenler yapılmasını istedi. Ahmet Erbaş, “Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 kutlamaları tüm dünyada ses getirecek şekilde olmalıdır. Bunun provasını 2022’de Kütahya’da yapalım” dedi.

Turizm Bakanlığı bütçesi üzerine TBMM’de konuşma yapan MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş’ın konuşması şu şekilde; “2022 yılı büyük Taarruz ’un 100. yılıdır. Kütahya’da çok büyük bir tören gerçekleştirmek istiyoruz. Bu özel durumdan dolayı, Kurtuluş Savaşı’nın 100. yılını Cumhurbaşkanlığımızın himayesinde, kültür ve turizm bakanlığımız, gençlik ve spor bakanlığımız ve milli savunma Bakanlığımızın birlikteliğinde çok büyük bir şölen havasında gerçekleştirelim.  Yurt içi ve yurt dışından binlerce vatan evladını burada toplayalım. Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 kutlamaları tüm dünyada ses getirecek şekilde olmalıdır. Bunun provasını 2022’de Kütahya’da yapalım.

ARKELOLOJİ MÜZESİ BİR AN ÖNCE TAMAMLANIP HİZMETE SUNULSUN

Memleketimizin her köşesinde saklı kültürlerimiz var. Bunlardan pek çoğu da Kütahya’dadır. Örneğin, kadın kaftanları…  Osmanlı ve cumhuriyetin ilk yıllarında Kütahya gelinlik ve kaftan dikim merkeziymiş. Hatta Mevlide İnönü’nün gelinliğini Kütahya’da dikmişler.  Biz Kütahya’ya bir kaftan müzesi istiyoruz. Ayrıca leblebinin başkenti olarak kabul ettiğimiz Tavşanlı ‘ya da bir leblebi müzesi istiyoruz ve İnşaatı da uzun süredir devam eden arkeoloji müzemiz bir an önce tamamlanıp kültür turizmin hizmetine sunulmalıdır.

“ÇIRAKLIĞA TEŞVİKLER VERELİM”

Yine çok önem verdiğim bir konu yavaş yavaş nesilleri tükenen sihirli eller, yaşayan ustalar kimdir bunlar? kalaycı, yorgancı, keçeci, kundura ustaları, ahşap ustaları ve böyle giderse maalesef çini ustaları… son yaşayan ustalarımızda kaybedersek, bu değeler unutulursa, bizden sonraki kuşaklar bu önemli kültür varlıklarımızı sadece siyah-beyaz fotoğraflarda görecekler. Seçmeli ders olarak bu zanaatları gerekirse müfredata ekleyelim. Ustalarımızı oralarda değerlendirelim. Çıraklığa teşvikler verelim. HABER MERKEZİ

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu