Kütahya

DÜNYA, TİYATROLAR GÜNÜ’NÜ KUTLUYOR

DÜNYA, TİYATROLAR GÜNÜ’NÜ KUTLUYOR

İlk kez 1961 yılında kutlanan ve daha sonra her yıl 27 Mart’ta kutlanmaya devam eden, amacı bu sanat dalını insanlara unutturmamak olan Dünya Tiyatrolar Günü kutlanıyor.

Bu haber 2019-03-26 16:25:20 eklenmiş ve 261 kez görüntülenmiştir.

İLK NE ZAMAN KUTLANDI?
1948 yılında kurulan Uluslararası Tiyatro Enstitüsü, 1961 yılında aldığı bir kararla 27 Mart gününü Dünya Tiyatrolar Günü olarak kabul etti ve bu tarihten itibaren her yıl 27 Mart günü Tiyatro Bayramı olarak kutlanmaktadır. 
27 Mart günü Tiyatro salonları halka ücretsiz tiyatro günleri düzenleyerek, tiyatro halka sevdirilmeye çalışılır. Her ülkenin sanat ve tiyatro adamlarınca hazırlanan bir bildiri, tiyatro sahnelerinde okunur. İlk bildiri 1962’de Fransız Jean Cocteau tarafından yazılmıştır. Ülkemizde ise tiyatro ile ilgili ilk ulusal bildiriyi, yaşamını Türk tiyatrosuna adamış olan Muhsin Ertuğrul yazmıştır. 
 
DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ NEDEN KUTLANIR?
Dünya Tiyatro Günü, tiyatro dünyasındaki insanlar için sahne sanatlarının insanları bir araya getirici gücünü kutlamak, seyirciyle daha iyi bir iletişim kurmak ve insanlar arasındaki anlayış ve barışı arttırmak için bir fırsat olarak görülmektedir. Dünya Tiyatro Günü’nde yapılan etkinlikler, uluslararası işlevlerinin yanı sıra ulusal ve bölgesel tiyatro gruplarının bir araya gelmesinde de önemli rol oynamaktadır.
 
 TÜRKİYE’NİN İLK TİYATROSU HANGİSİDİR?
Ülkemizdeki ilk Türk Tiyatro eseri Şinasi tarafından yazılan ve 1860’ta Tercüman-ı Ahval Gazetesi’nde yayınlanan “Şair Evlenmesi’dir.” Türkiye’de 1842 yılından itibaren Avrupalı yazarların piyesleri tercüme edilmeye başlanmış ve ilk olarak Moliere’in “Bourgeois Gentilhomme” (Kibarlık Budalası) ve “Le Malade imaginaire” (Hastalık Hastası) tercüme edilmiştir. 
Ülkemizde sahnelenen ilk tiyatro oyunu ise Namık Kemal’in yazmış olduğu “Vatan yahut Silistre’dir.”
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu