Kütahya

“Emeğe verilen değer vardı”

Kütahya’nın önde gelen yöresel müzik sanatçılarından Himmet Ören, pandemi döneminde müzisyenlerin içinde bulunduğu durumu ve albüm çıkarmama nedenini anlattı. Himmet Ören, “Şuan yeni albüm yapmayı canımız dahi istemiyor. Önceden emeğe verilen değer vardı. Şimdi o, zaten yok” dedi.

Himmet Ören, dağ yöresi olarak adlandırılan müzik türünde yurt içinde Bursa ve Kütahya yöresinde ve yurt dışındaki gurbetçiler tarafından yoğun olarak seviliyor.  Himmet Ören, bu yörelerde konser ve düğünlere katılıyor. 8 adet albümü bulunan Himmet Ören, gazetemiz muhabiri Ahmet Dinç’e özel açıklamalar yaparak suskunluğunu bozdu. Kendisini tanıtan Ören, “1970  Tavşanlı’nın Dudaş Köyü doğumluyum. 80’li yıllarda Tavşanlı’ya göçtük. 1980’den beri Tavşanlı’da ikamet ediyorum. İlk albüm 1996 yılında Aysun adıyla çıktı. Aysun kaseti çok yoğun ilgi gördü. Akabinde A Gelin, Sevdiğim Kız Gelin Olmuş, Unutamıyorum, Gamzelim kasetleri çıktı. Son olarak oyun havalarının yer aldığı Yöresel kasetimiz çıktı. Şuanda 8 albümüm var. 34’ü geçkin bestem var” diye konuştu.

HEVESLİ OLDUĞUNU GÖREN BABASI, ELİNDEN TUTMUŞ

Müziğe başlama hikâyesini anlatan Ören, “ Küçük yaşlarda müziğe karşı çok hevesliydim. Çocukluğumda ağzımla saz ezgileri yapıyor, tahtaya çivi çakılarak oluşturulmuş saz oyuncağı ile oynuyordum. Hevesli olduğumu gören babam bağlama aldı. O zamanlar bu çağdaki gibi kurslar, online dersler yoktu. Akort cihazlarımız dahi yoktu, sesi nereye çektiğimizi bilmiyorduk. Org’lu yıllar bize geç geldi. Uzun bir süre canlı ritimle çalıştık. Kendi sesimize göre bağlamayı uyarlıyorduk” ifadelerini kullandı.

“ALBÜM OLAYI YOK ARTIK”

Albümlerinden bahseden Ören, “Albümleri Tavşanlı’da Erol Kasetçilik firması bünyesinde yaptık. Sadece 4’üncü kaseti İstanbul’da yaptık. Buradaki kayıtlar hücum kayıttı. Kanallı kayıt olayını bilmiyorduk.  5’inci kasetten sonra biz burada çift kanallı kayıtlarımızı yaptık. Sosyal medya çok yaygın hale geldi. Şuan yeni albüm yapmayı canımız dahi istemiyor. Önceden emeğe verilen değer vardı. Şimdi o zaten yok. Biz şahsen başkalarının parçalarını albümümüzde okumuyorduk. Bunun bandrol, telif hakkı var. Şimdikiler evde oturup hazır besteleri söyleyip duruyorlar. Şuan yeni beste yapıp, kendi çabasıyla bu işi götüren sanatçı zaten yok. Zaten her şey hazır. Yapmış olduğumuz şeyleri okuyup geçiyor, internette yayınlıyorlar.  Albüm olayı yok artık. Elimizde yeni hazırlamış olduğumuz besteler var eskisi gibi albüm yapma duygusu gelmiyor. Soğuduk bazı şeylerden. Herkes hazırcı oldu. Yeni albüm yapmamaya karar verdik. O şekilde ilerliyoruz. Düğün ve konserlere devam etmekteyim. Bursa’da çok seviliyorum. Biz düğünlere gittiğimiz zaman şehir anons sisteminden “Himmet Ören, şehrimize giriş yaptı, Kendisine hoş geldiniz diyoruz” şeklinde duyurular yapılırdı. Artık bunlar kalmadı” diye açıkladı.

MÜZİSYENLER ARASI YARDIMLAŞMA OLUYOR

Himmet Ören açıklamalarını şöyle devam etti; “Pandemiden dolayı düğünler eskisi gibi yok. Gittiğimiz düğünlere bile çekine çekine gidiyoruz virüs dolayısıyla. Bayram’da doluluğumuz var. Ekim’in sonuna kadar Cumartesi ve Pazar günleri doluyuz. Geçen sene bu şekilde düğünler iptal oldu Temmuz, Ağustos ayında oldu sadece. Ben belirli bir yerlere geldim. SSK’dan emekli oldum. Diğer arkadaşların emekli maaşı gibi gelirleri de olmayabilir. Hem müzisyenler duygusal insanlardır. Çoğu arkadaşımızı başka bir işi yapamaz. Çay ocağında, inşaatta çalışamaz.  Biz kendi aramızda bir yardımlaşma içindeyiz. Olan, olmayana yardım ediyor. Ayrıca Müzisyen bir baba olarak oğlum Ali Ören’i müzik öğretmeni olarak yetiştirdim, kızım Ayşe Ören’de Türkçe öğretmenliği yapıyor.

GAMZELİM ŞARKISININ MAĞAZİN PROGRAMINDA YAYINLANMASI

Sosyal medya yeni yeni yaygınlaşıyordu. Biz magazin programına video izleme sitesinde en çok tıklanılanlarda 2. Olduğumuz için çıktık. 1. Arkadaşı canlı yayına almışlardı. Oradaki bayan klipin amatör olmasından felan bahsetti belki bizim klipimi amatörceydi ama konu Türkiye genelinde en çok tıklanılan 2.video olmamızdı. Sesimizin ve parçamızın ne kadar güzel olduğunu da spiker vurguladı”.

AHMET DİNÇ- ÖZEL HABER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu