Kütahya

En büyük silahımız: Aşı

En büyük silahımız: Aşı

Kütahya İl Sağlık Müdürü Mehmet Erşan, pandemide aşılanmanın en büyük silah olduğunu söyledi. Aşı sırası gelenlerin kendileri için bu fırsatı değerlendirmelerini isteyen Mehmet Erşan, “Ramazan ayı ile birlikte aşı yaptıran kişi sayısı maalesef ciddi bir şekilde azaldı. Salgınla mücadelede en büyük silahımız aşı. Sırası gelen bir an önce aşısını yaptırsın” dedi.

Bu haber 2021-04-20 18:01:47 eklenmiş ve 72 kez görüntülenmiştir.

Kütahya İl Sağlık Müdürü Mehmet Erşan, pandemi ile mücadelede gelinen noktayı ve üzücü durumları anlattı. Pandemide gelinen nokta ve aşılama süreci hakkında Mehmet Erşan, “Kütahya asıl pik noktasını kasım ayında gördü ve yoğun bakım servisleri dolma seviyesine geldi. Tedbirlerle birlikte vaka sayıları düşmeye başladı. Ocak ayında en düşük seviyeleri gördük. Kısıtlamalarla ilgili yeni düzenlemelerle kontrollü sosyal hayat döneminde sosyal hareketlilik arttı beraberinde vakalarda da artış gözlemlendi, aynı dönemde aşılama faaliyetlerine de devam edildi. Ancak Aşıyı bugün yaptırdık Korunuyoruz artık diye tedbirleri elden bırakmakta doğru değil. İstenilen bağışıklık düzeyinin oluşması için 2. Doz aşınızı yaptırdıktan sonra belirli bir zaman geçmesi gerekiyor. Aşılamada öncelik sıralaması konusunda Bakanlık belirli zamanlarda belirli grupları sisteme tanımlıyor. İlk olarak sağlık çalışanları yaşlı bakımevleri engelli bakım merkezleri ve 90 yaş üzeri bireyler sonrasında 60 yaş ve üzeri vatandaşlarımız sırası ile sisteme dahil edildiler. Şu anda kolluk kuvvetlerimiz, yüz yüze eğitime geçmiş olan öğretmenler ve basın mensupları gibi gruplar aşılanıyor. Yakın zamanda Biontech aşısının temini ile birlikte tercihli olarak aşı yapılıyor” diye konuştu.

“RAMAZAN AYI İLE BİRLİKTE AŞI YAPTIRAN SAYISI DÜŞTÜ”

Kütahya İl Sağlık Müdürü Mehmet Erşan, pandemi ile ilgili uyarılarını şu şekilde sıraladı. “Biontech aşısı belli ısılarda muhafaza edilmesi gereken bir aşı olduğu için şu an ilimizde tek noktada, Kütahya EÇD’ye bağlı Konak Rezidans’ta bulunan aşı polikliniğinde yapılıyor. İlçeden de bir vatandaşımız bu aşıyı (Biontech) tercih ederse randevusunu alarak Kütahya Merkezde aşısını yaptırabilecek. Biontech’te randevu aldığınız gün için aşı olabiliyorsunuz. Ramazan ayında gece 24’e kadar bu hizmet verilmiş olacak. Oruç tutanlar iftardan sonra yaptırmak isterse hastanelerde aşı olabilirler. Aşının orucu bozmadığı yönün de Diyanet İşleri Başkanlığı’nın fetvası var. Ramazan ayı ile birlikte aşı yaptıran kişi sayısı maalesef ciddi bir şekilde azaldı. Aşılama çalışmalarının virüsten kurtulmamız için yavaşlamaması gerekiyor. Ülkemizin aşı ile ilgili imkanları var. Aşı ücretsiz, aile hekimlikleri ve hastanelerde gönül rahatlığıyla aşı yaptırabilirsiniz. Lütfen aşı olmayı ihmal etmeyin. Sırası gelen aşısını olsun.

“KALABALIK OLUŞTURMAYIN VE KALABALIK ORTAMLARDAN UZAK DURUN”

Koronavirüsten tamamen kurtulabilmemiz için toplumsal bağışıklığın oluşması lazım. Bunun için hedef nüfusun yüzde 60-70’inin aşılanması lazım. Hastalığı geçirenlerde de antikor gelişmesi söz konusu bu kişilerde 6 ay sonra aşı yaptırabiliyorlar. Bizim en büyük silahımız aşı. Bunun yanısıra Devletimizin covidle mücadele kapsamında almış olduğu kurallara riayet etmemiz gerekiyor. Maske, mesafe ve temizlik kurallarına mutlaka uymamız lazım. Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu gün ve saatlerde özellikle hafta sonu marketlerde kalabalıklar olduğunu görüyoruz.  Bir aileden bir kişinin gitmesi yönünde karar alındı buna uyulması, zaruri ihtiyacınız varsa dışarı çıkmanız lazım. Sizi zorlayan bir neden yoksa o kalabalığa girmenin, uzun süre durmanın bir anlamı yok. Kalabalık ortamlarda uzun süre vakit geçirmek risk teşkil etmektedir.

“HASTANEYE GİTMEKTE GEÇ KALMAYIN”

Vatandaşlarda bilinç oluştu covid 19 hastalığının belirtilerini biliyorlar. Eğer hastalık belirtileri varsa hastaneye gidin ya da 112’yi arayın. Erken müdahale hastalığın daha kötüye gitmesine mani olmaktadır. Geç kalırsanız hastalık akciğerlere sirayet ederse, zatürre tablosu gelişirse daha büyük sıkıtı ve tedavilerle baş başa kalırsınız. Bu konuda şüphelendiğiniz zaman, pozitif çıkmış kişilerle temas söz konusu ve hastalık belirtileri varsa muhakkak sağlık tesislerine başvurun. Teşhiste geç kalmayın.

“TEMASLI OLDUĞUNUZ KİŞİLERİ SAKLAMAYIN”

Pozitif bireyleri filyasyon ekiplerimiz ziyarete gidiyor. Temaslı sorgulaması yapıyorlar. Pozitif vakaların geriye dönük 48 saat içinde kiminle temas ettiyse tespiti yapılıyor. Yakın temasta bulunulan kişilerde toplumdan izole ediliyor. Temaslı kişileri söylemediğiniz zaman covid olma potansiyeli olan bu kişiler bir başkasına bu enfeksiyonu bulaştırıyor. Bu şekilde virüs kontrol dışına çıkıyor. Enfeksiyon yayılmış oluyor. Filyasyon ekiplerimiz gittikleri zaman detaylı şekilde onlara aktarırlarsa biz o kişilerin izolasyon altında kalmalarını sağlıyoruz.  Onları takip ediyoruz. Onlar her gün aranarak semptom taraması yapılıyor. Hastalık kapanları erken tespit etmiş oluyor ve gerekli tedavilerini zamanında başlamış oluyoruz. Bu konuda vebal altına girmemek adına temaslı oldukları kişileri bildirmeli son derece önem arz etmekte.  Önceki gün bir kişi covid 19 olduğu halde araba sürerken yakalandı. Maalesef çok üzücü durum bunlar. Hastalık sadece şahsı değil toplumu ilgilendirdiği için bunun vebali çok büyük. Siz covidli olduğunuzu bile bile insanların arasında dolaşıyorsanız çok büyük kötülük etmiş oluyorsunuz.  Siz genç olduğunuz için hafif atlatıyor olabilirsiniz, dışarıda sizin bulaştırdığınız bir kişi yoğun bakıma ve ölüme gidebilir.

“AŞI KARŞITLARI NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR?”

Aşı karşıtlarının ne yapmaya çalıştığını anlayamıyoruz. Tedbirlere uyulmadığı takdirde neler olabileceğini gördük. Aşı gelmeden önceki durumu biliyoruz. Bu tip salgınlarda en büyük silah aşıdır. Ülkemiz temin yoluna giderek vatandaşa ücretsiz aşı sağlamaktadır. Bu bir şanstır, bunu kullanmak gerekiyor.

“PANDEMİ İLE MÜCADELEDE ÜZÜCÜ DURUMLAR”

Pozitif veya temaslı bir bireyin evinde kalması gerekirken dışarıya çıkıp gezmesi, dolaşması bizi üzüyor. Tespit olunmuş temaslılarını gizleyen kişiler görüyoruz. Sonradan bunlar tespit ediliyor. Bu bizi çok üzüyor. Bizim sahada virüsle savaşımızda güç kaybına sebebiyet veriyor. Pozitif bir vakada tedavisi başlanmış ama ilacı kullanmayanlar bizi çok üzüyor. Favipiravir etken maddeli bir ilaç kullanıyoruz ayakta tedavi edilen hastalarda.  Bu, Bakanlığımızın tedavide kullanılmasını istediği ve hastalık başlangıcında kullanıldığında faydası görülmüş zatürre oranlarını düşürdüğü bilinen bir ilaç. Sağlık çalışanın önerisi değil de dedikodulara itibar ederek bu ilaç zarar veriyormuş deyip kullanmayan kişilerle karşılaşıyoruz. Sonrasında bu kişileri nefes darlığı ile hastanelere başvurduğunda onu iyileştirmek başlangıçtaki durumdan daha zor oluyor”.

AHMET DİNÇ – ÖZEL HABER

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu