Kütahya

Evlenmek ve bebek isteyenler ziyaret ediyor

Evlenmek ve bebek isteyenler ziyaret ediyor

Kütahya’da evlenmek ve bebek isteyenler Hatuniye Camii ve Rabia Hatun türbesini ziyaret ediyor. Camiye cuma günleri sela ile ezan vakti arası Dünya’nın her tarafından ziyaretçi geliyor.

Bu haber 2021-04-20 17:32:24 eklenmiş ve 570 kez görüntülenmiştir.

Kütahya’da Hatuniye Camii ve bünyesinde bulunan Rabia Hatun Türbesi, yüzyıllardır evlenmek ve bebek isteyenlerin uğrak noktası. Gelenler tarafında bazı garip hareketler yapılması ise yasaklanmış durumda.  Hatuniye Camii hakkında İmam Hatibi Nazif Kocaçoban’dan edinilen bilgiler şu şekilde;”Bu cami tarihi bir camidir. Osmanlı döneminde yapılmıştır. 1573 yılında kare şeklinde yapılmış ve 60 kişilik bir cemaat kapasitesi varmış. Daha sonra 1610 yılında Balıklı Tekkesi Şeyhi Muslihiddin Efendi’nin kız kardeşi Rabia Hatun, camiye hem ilave hem de tadilat yaptırıyor. Son cemaat yeri ekleniyor ve minaresi inşa ediliyor. Kendisi ve kızı için türbe yaptırıyor. Tarihi geçmişini biraz araştırdığımda Rabia Hatun’un kızı evlenemiyor ya da evlenmiyor. Bundan dolayı ihtiyaç sahibi kızlara çeyiz dağıtmak için bir vakıf kuruluyor. Bu vakıf Cumhuriyet kurulup vakıflar lağvedilinceye kadar devam etmiş. Her yıl evlenmekte ve çeyiz almakta zorluk çeken kızlara yardım edilmiş. Tarihi gelenekten dolayı vatandaşlarımız Cuma günleri sela ve ezan arasındaki vakitte gelir ziyaret ederler. O gün evlenme, çocuk olmama gibi dilekleri için geliniyor.

 

“MİNAREDEN ŞALVAR UÇURULMASINI YASAKLADIK”

Burada bazı bidatlar var. Olmaması gerekiyor bunlar. Vatandaşa bunu anlatmak çok zor. Daha önceki yıllarda minareden şalvar uçurmak gibi adetler varmış. 2007 yılında cami tadilata girdikten sonra biz onu yasakladık. Türbeye Dünya’nın her yerinden gelen oluyor. 50 yaş civarı bayanlar türbeye daha çok sıklıkla geliyor. Çocukları veya torunları evlenmiyor, evlenmek istemiyor. Bahtları açılsın, evlenme haline girsin diye dua ve ziyaret etmeye geliyorlar. Gelenler 1 kutu küp şeker getiriyor ve yanında getirdikleri Kuran-ı Kerim ve Yasin kitaplarını türbeye koyuyorlar. Bazıları türbe duvarına yazılar yazıyor”.

AHMET DİNÇ

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu