EkonomiKütahyaManşet

“Fiyatları Fedakârlık Yaparak Belirledik”

Doğan Eğitim Kurumları Kurucusu Şeref Doğan, 2022 ehliyet harç ücretlerine gelen fiyat güncellemelerini değerlendirdi. Maliyetlere sert zamlar gelmesine karşın alım gücünün dikkate alındığını bildiren Şeref Doğan, “Bu fiyatların daha da yukarıda belirlenmesi gerekirken, vatandaşın alım gücü dikkate alındı, fedakârlık yaparak bu fiyatları belirledik” dedi.

2022 ehliyet kurs ücretleri Kütahya Valiliği tarafından onaylanıp tüm ehliyet kurslarına gönderildi. Doğan Eğitim Kurumları Kurucusu Şeref Doğan, 2022 ehliyet harç ücretlerine gelen fiyat güncellemelerini değerlendirdi.  Fiyat güncellemesinde alt limitlere göre hareket edildiğini söyleyen Şeref Doğan, “Hazine Bakanlığının açıkladığı yüzde 36 zam araç harçlarına yapılan fiyat güncellemesi yani bandrolde yapılan artış. Sürücü kursunda ki artışlar genel olarak piyasada ki artışlar yüzde 36’nın üzerinde. Örnek vererek açıklayayım; 2021 yılı başında 4 lira olan mazot fiyatı şu an da 10 lira civarında. Yani yüzde 100’den fazla zam gelmiş. Dolayısıyla fiyatları belirlerken bizim için en büyük etken harcama yaptığımız kalemler üzerinden yapılıyor. Kütahya Valiliğinin oluşturduğu bir komisyon var. Bu komisyon belirliyor fiyatları. Biz direkt olarak fiyat belirlemiyoruz.  Komisyon il bazında fiyatlar belirliyor. İl olarak düşünürsek farklı illerde farklı komisyonlar olacağı gibi farklı fiyatlarda oluşabiliyor. Kütahya’da ki fiyatlardan ben size birkaç örnek vereceğim. 2021 yılı için uygulanması gereken B sınıfı ehliyet fiyatı bin 750 lirayken 2022 yılı için uygulanan fiyat iki bin 800 lira oldu. C sınıfı ehliyet için uygulanan fiyat bin 800 lirayken 2022 yılı için üç bin lira, A2 sınıfı ehliyet için uygulanan fiyat 1250 lirayken 2022 yılı için bin 600 lira, C sınıfı ehliyetten D sınıfı ehliyete geçiş ücreti bin 400 lirayken şuan da uygulanacak fiyat iki bin 500 lira oldu. Tüm ehliyet sınıfların yaklaşık yüzde 70 kadar bir fiyat geçişi var. Normal şartlar içinde bu fiyatlar bizim verdiğimiz eğitimin karşılığı değil. Çünkü yüzde 100’ün üzerinde zam alan bir piyasada yaşıyoruz. Aslında bu fiyatların daha da yukarıda belirlenmesi gerekirken, vatandaşın alım gücü dikkate alındığı için ülke de ki genel hayat standartlarını göz önünde bulundurarak aslında fedakârlık yaparak bu fiyatları belirledik. Yani daha alt fiyatlar belirlendi”diye konuştu.

“RAĞMEN SÜRÜCÜ KURSU FİYATLARI MAKUL SEVİYEDE ARTTIRILDI”

Müşterilerden olumsuz yorum almadıklarını belirten Doğan, “Müşterilerden çok olumsuz tepkiler almıyoruz. Çünkü fiyat geçişlerinin hemen hemen herkes farkındalar. Bu yüzden de sürücü kursu fiyatlarının bu doğrultuda artacaklarını biliyorlar. Bu sebeple çok ciddi bir tepkiyle karşılaşmadık. Müşterilerimizde bu fiyat geçişlerini olgunlukla karşılıyorlar. Keşke hiçbir şeyin fiyatları değişmemiş olsa da bizde fiyatları değiştirmesek. Çünkü bir taraftan ticaretle uğraşıp bir taraftan piyasadan tedarikçi durumundayız. Yani malzeme alıyoruz, defter alıyoruz. Bu malzemelerin fiyatlarının da yüzde 100’ün üstüne geçiş yapılmasına rağmen sürücü kursu fiyatları makul seviyede arttırıldı. Anlayacağınız üzere vatandaşlarımız çok büyük bir tepkiyle karşılamıyor” ifadelerini kullandı. Doğan Sürücü Kursunda 2021 yılı ehliyet kurs fiyatlarına gelen zamla birlikte, M sınıfı ehliyet 950 TL’den bin 300 TL’ye, A1 sınıfı ehliyet bin 100 TL’den bin 500 TL’ye, A2 sınıfı ehliyet bin 250 TL’den bin 600 TL’ye, A sınıfı ehliyet bin 500 TL’den 2 bin TL’ye, B1 sınıfı ehliyet bin 500 TL’den 2 bin TL’ye, B sınıfı ehliyet bin 750 TL’den 2 bin 800 TL’ye, F sınıfı ehliyet bin 500 TL’den 2 bin TL’ye, C sınıfı ehliyet bin 800 TL’den 3 bin TL’ye, D sınıfı ehliyet bin 500 TL’den 2 bin 500 TL’ye çıktı. YASİN PEHLİVANGİL

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu