Kütahya

Gençlere Türkan Saylan anlatıldı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği tarafından geçen sene düzenlenen ve çok ses getiren tanışma oluşumu bu sene 11 Eylül Cumartesi Domaniç’te düzenlendi. Buluşmada ÇYDD ve Türkan Saylan hakkında sunum yapıldı. Nefise Alpertürk, “Ne kadar çoğalırsak ne kadar çok insana dokunabilirsek ne kadar her yerden insana ulaşabilirsek o kadar güzelleşeceğiz” dedi.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Lavinia Cafe’de Domaniç ilçesinden liseyi ve üniversiteyi yeni kazanan 60 öğrenci ile buluştu. Buluşmaya Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Burs ve Gençlik Birimi Sorumlusu Nefise Alpertürk, Tavşanlı Şubeden gönüllü ve bursiyer olmak üzere, 4.Sınıf Tıp Fakültesi Öğrencisi Yaren Su, 4.Sınıf Siyasal Bilgiler ve Uluslararası Ticaret Öğrencisi Umut Güler, henüz ailemize katılmış 1.Sınıf Karşılaştırmalı Dil Öğrencisi Sena ve 2.Sınıf Hukuk Öğrencisi Nazmiye Nur katıldı.  Nefise Alpertürk, “ÇYDD Tavşanlı Şube olarak istenildiği takdirde tüm ilçe ve beldelere böyle çalışmalar yapmaktan, gençlere ulaşıp onları aramıza katmaktan mutluluk duyarız. Daha şimdiden Simav’dan bu konuda bir teklif geldi. Yakın zamanda oraya da gidebiliriz. Ne kadar çoğalırsak ne kadar çok insana dokunabilirsek ne kadar her yerden insana ulaşabilirsek o kadar güzelleşeceğiz.” diye belirtti.
ÇYDD’NİN ETKİNLİKLERİ ANLATILDI

Sunumda gençlere hem Nefise Alpertürk, hem de bursiyer ve gönüllü gençler anlatım yaptı. Öncelikle gençliğe Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin ilkelerinden, vizyonundan, misyonundan ve değerlerinden bahsedildi. Ve ardından Türkan Saylan’ın özgeçmişine değinildi. Sunumda geçtiğimiz senelerde Tavşanlı şubenin düzenlediği, 23 Nisan Gazi Mustafa Kemal’i ve çocukları konu alan, Kadınlar Günü için farkındalık yaratmaya çalışan, Lösemili Haftasında farkındalık yaratma konulu etkinliklerden bahsedildi. Ayrıca gençliğe bunların dışında Tavşanlı Şube’nin ziyaretlerini, eğlencelerini, kamplarını, yılbaşı partilerini, münazara etkinliklerini, seminerlerini, yürüyüşlerini ve heyecanlarını Tavşanlı’dan sunuma katılan bursiyer ve gönüllü gençler ile paylaştı.  Sunum yapıldıktan sonra öğrenciler ile birlikte birebir görüşme yapıldı ve fikir alışverişinde bulunuldu.


“KENDİ AYAKLARIMIN ÜSTÜNDE DURMAYA ÇABALIYORUM”

Dernek hakkında görüşlerini açıklayan İlayda Yoldemir, “Ben derneği hiç bilmiyordum. Bir arkadaşımın ailesinin aracı olmasıyla tanıştım. Annem çok çalışıyor, çok çabalıyor. Ben de ona yük olmak istemiyorum. ÇYDD’de Nefise hocam ile tanıştım, ne kadar derdim ve sıkıntım varsa anlattım ve bana çok yardımcı oldu. Okuluma eğitimime çok önem veriyorum. Şu an kafam karışık. Hakim olmak istiyordum, şimdi mühendisliğe döndüm. Tam kararımı vermek için yine Nefise hocamdan destek isteyeceğim. Ayrıca Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği uzaktan eğitim için bilgisayar verdi. Çok yardımcı oluyorlar bunu gördüm. Çok sosyal değildim ÇYDD’ye girince çok insan tanıdım. Annem benim için çabalıyor, ben de ona yük olmak istemiyorum ve kendi ayaklarımın üstünde durmaya çabalıyorum.” diye bahsetti.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu