KütahyaManşet

Germiyan Kampüsü’ne yatırımda öncelik verilsin

KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, Germiyan Kampüsü’nün plan ve projelerinin hazır olduğunu, yatırım programına alınmayı beklediklerini anlattı. Fiziki mekan sıkıntısı çektiklerini açıklayan Kavuncu, yeni fakülteler, okul ve araştırma merkezleri için Germiyan Kampüsü’nün şart olduğunu söyledi.

Kampüs şart!

PLAN VE PROJELERİ HAZIR OLAN GERMİYAN KAMPÜSÜ’NE YATIRIMDA ÖNCELİK VERİLSİN

KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, Germiyan Kampüsün inşası ve taşınma konusunda merak edilenleri açıkladı.  Vural Kavuncu, yeni kampüs ile ilgili plan ve projelerin hazır olduğunu devletin imkanları dahilinde yatırıma alınmasını beklediklerini bildirdi. Yeni kampüsün öneminden bahseden Kavuncu, “Üniversitemizin 3.kuruluş yıldönümündeyiz. Bugüne kadar iç gelişmelerimizi elimizden geldiği kadar tamamlamaya çalıştık. Önemli mesafeler kat ettik. Fiziksel mekân anlamında tıkanmak üzereyiz. Önümüzdeki stratejik gelişme planlarında yeni fakülteler, okullar, araştırma merkezleri yeni bir alan olmadıktan sonra bu gelişmeyi sağlamak mümkün değil. Bunun ile ilgili yerelde yapılması gereken planlamaların, projelerin hazırlanması bitirilmesi, her şey bittikten sonrada devletimize bize kaynağın ayrılması için taleplerin iletilmesi gerekiyor. Biz bu noktada geçtiğimiz seneler içerisinde bununla ilgili tüm planlarımızı hazırladık. Daha önce kamuoyuna bildirdiğimiz üzere Germiyan Kampüsü olarak bilinen bizim Merkez Kampüs olarak değerlendirdiğimiz alanı biz Dumlupınar Üniversitesinden devralmıştık. Burada üniversitemiz ihtiyaçlarını karşılayacak çağdaş modern, yenilikçi, fonksiyonel, estetik yep yeni bir kampüs planladık. Bunu planlarken de paydaşlarımızla bunları konuştuk, tartıştık. Başka yerlerde görüşlere açtık. Burası bir şehir üniversitesi olacak şekilde yaklaşık 15 bin öğrenciyi içinde eğitimini sürdürebilecek. Kütahya’nın ikinci bir üniversiteye sahip olduğunu anlayabileceği bunun değerini bulacağı bir yer olacak. Burayı eğitim bloklarının araştırma merkezlerinin içi içe geçtiği alanın en iyi kullanıldığı bir konsept üzerine planladık” dedi.

“NE KADAR ÖNCE OLURSA KÜTAHYA İÇİNDE O KADAR FAYDALI”

Kampüsün yapılması için yatırım önceliği verilmesini talep eden Kavuncu, “Bu noktada bu üniversite kampüsünün Kütahya’nın yatırım ve gelişim öncelikleri içerisinde en üstlerde yer aldığına yürekten inanıyorum. OSB kadar önemli bir projedir. Bu üniversite sadece bir eğitim üniversitesi olmayacak. Sağlık hizmetleri anlamında ürettiği inavotif hizmetlerle şehrin refahına hizmet edecek. Yapacağımız araştırma merkezleriyle ürün ve hizmet anlamında şehre katkı sunacak, burada yeni sektörlerin oluşmasını sağlayacağız. Sadece öğrenci okutmanın getireceği katma değerleri değil ikinci katma değerleri de önemsiyoruz. Onun için biz üzerimize düşeni yaptık, bundan sonrasını şehre emanet ediyor ve destek bekliyoruz. Devletimizin imkanları dahilinde yatırıma girebilmesi ve buranın yapılması ne kadar önce olursa Kütahya içinde o kadar fayda getirebilecek durumda olacak. Çalışmaların bir an önce başlamasını altyapısının oluşmasını istiyoruz” diye konuştu.

“KSBÜ KADRO ALANINDA BAŞARILI”

Üniversitenin elaman alımlarına dair gelinen aşama hakkında Kavuncu, “Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi olarak doldurduğumuz 3 yıla baktığımızda idari merkezlerimiz, koordinatörlüklerimiz, araştırma merkezlerimiz büyük oranda tamamlandı. Önemli başarıyı kadro alanında yakaladık. Kadromuzda çok güzel ivmelenme oldu. Sadece tıp fakültesinde 160 toplam öğretim elemanımız varken bu sayı bugün 280 kişi. 3 sene içerisinde 120 ilave öğretim elemanı hastanede de görevlendirilmiş oldu. Bunun önemli bir kısmı doçent, profesör. Bunlar şehrimizin sağlık hizmetlerinin kalitesine ve kapasitesine önemli katkı sağladı” diye açıkladı.

“KSBÜ’DE OKUL YÜZÜ GÖRMEDEN MEZUN OLAN YOK”

Okul yüzü görmeden KSBÜ’de mezun olanın bulunmadığını bildiren Kavuncu, “Bizim öğrencilerimiz okula gelmek zorundalar. Sosyal bilimler değil sağlık bilimleriyiz. Bölümlerimiz uygulamalıdır. Bizim bine yakın öğrencimiz kısıtlama döneminde şuanda yüz yüze eğitim alıyor. Bizim öğrencilerimiz mezun olunca da pandemi ortamında çalışacak. Bunun için bu süreci eğitim sürecinin bir parçası olarak görüyoruz. Acil Tıp Teknikerini ambulansa binmeden, okula gelmeden, hastayla muhattap etmeden mezun edemezsiniz. Onun için 2 yıllık öğrencilerimize pandemi döneminde yüz yüze eğitim verdik. Bizde okul yüzü görmeden mezun olan kimse yok” ifadelerini kullandı.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu