KütahyaSürmanşet

Hacı Bektaş Veli, DPÜ’de anılacak

2021 yılının UNESCO tarafından Hacı Bektaş Veli yılı ilan edilmesi Kütahya’da coşkuyla kutlanacak. Alevi-Bektaşi kanaat önderi ve Kütahyalı iş insanı Ali Aker'in destekleriyle gerçekleşecek olan etkinlikleri ilki ulusal çapta bugün gerçekleştirilecek.

2021 yılının UNESCO tarafından Hacı Bektaş Veli yılı ilan edilmesi sonrasında Kütahya’da  bir dizi ulusal ve uluslararası etkinliklerin hazırlıkları devam ediyor. Alevi-Bektaşi kanaat önderi ve Kütahyalı iş insanı Ali Aker’in destekleriyle gerçekleşecek olan etkinlikleri ilki ulusal çapta bugün gerçekleştirilecek. Etkinliğe Kütahya başta olmak üzere Eskişehir, Afyonkarahisar, Bilecik, Uşak, Denizli, Isparta, Burdur gibi İç Ege bölgesindeki illerden yoğun bir katılımın olması bekleniyor. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan bilimsel ve akademik içerikli ulusal program sayesinde ülkemizde birlik ve beraberliğin sembolü olan Hacı Bektaş Veli’nin temsil ettiği değerlere dönük olarak hayırlı ve ihtiyaç olan bir hizmet yerine getirilmiş olacak.

GENİŞ İÇERİKLİ PROGRAM

Horasan Erenleri’nin Anadolu’daki Piri olan Hacı Bektaş Veli’yi anma etkinlikleri kapsamında Kütahya Dumlupınar üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan etkinlik 26 Temmuz 2021 Pazartesi günü saat 14.00’te DPÜ Evliya Çelebi yerleşkesi Fen Edebiyat Fakültesi konferans salonunda gerçekleştirilecek. Anma etkinliğinin yanı sıra Kütahya yöresinde bulunan 47 adet Alevi-Bektaşi inanç merkezinin arşiv belgeleri sergisinin açılışı da yapılacak. Programın içeriğinde panel, semah ritüelleri ve deyiş sunumu, sergi açılışı ve Okçu Mahallesindeki Seyyid Ali Sultan Ocağı’nı ziyaret gibi alt başlıklar bulunuyor. AHMET DİNÇ

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu