Kütahya

“İftira, dedikodu”

“İftira, dedikodu”

Başkan Alim Işık, esnafa yüzde 50 kira indirimi ve 920 esnafa bereket kart dağıtımı için bilgilendirme toplantısı düzenledi. Başkan Alim Işık, “Yandaş, torpil ve zenginlere veriyor şeklindeki iftiralara itibar etmeyiniz” dedi. Alim Işık’a destek veren İbrahim Yiğit, “Zenginin 200 TL’lik yardım paketini almayacağı açıktır, bunların yalan olduğu buradan bellidir” ifadelerini kullandı.

Bu haber 2021-04-20 16:48:06 eklenmiş ve 295 kez görüntülenmiştir.

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Kütahya Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı İbrahim Yiğit’in katılımıyla basın toplantısı düzenledi. Başkanlık makamında düzenlenen toplantıda esnafa sağlanan kolaylıklar kamuoyuna açıklandı. Kira indirimini 3 ay uzatıldığını bildiren Başkan Alim Işık, “Esnafa yüzde 50 kira indiriminin 3 ay daha uzatıldığını söyledi. Ramazan ayında hayırlı hizmetler yapmaya devam ediyoruz. Bugün bu vesileyle bir aradayız. Esnaf odaları birlik başkanı ve vatandaşlarımızın talebi doğrultusunda yaptığımız yeni katkıyı paylaşmak için bir aradayız. Geçen hafta encümen toplantısında aldığımız karar doğrultusunda daha önce 3 ay süre ile kira ödemelerinde yüzde 50 indirim kararı aldığımız esnafımızın 550 kiracımızdan 320 kiracımıza 3 ay daha yüzde 50 indirim kararını aldık. Bu karar encümenimiz tarafından kabul edildi. Geçmişte mahkeme açıpta davaları kaybedenler var. Onlar dava dosyalarından feragat edip bu indirimden yararlanmak isterse diğer esnaflarımız gibi yararlanabilecekler. Geçmiş döneme ait indirimlerden yararlanamayacaklar. Mahkeme dava tarihi itibariyle borçları faiziyle birlikte ödenmesine karar vermiştir. 2021 yılında kira artışı yapmamıştık. 3 ay daha kiraların yarısın almamış olacağız” diye konuştu.

“HASSAS DAVRANIYORUZ”

Bereket kart projesi kapsamında yardıma muhtaç esnaflara kart dağıtılacağını anlatan Başkan Alim Işık, “Bereket kart projesiyle yardıma ihtiyacı olan esnaflarımızın da kimseye deşifre etmeden yararlandırılması konusunda Esnaf Odaları Birlik Başkanlığımdan Odalarımızın bildirdiği, Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürülüğü’müz den gelen verileri kontrol ederek yardıma ihtiyaç duyduğunu tespit ettiğimiz 920 ailemize bereket kart vereceğiz. Müracaat eden kişilere imza karşılığı kartları teslim edilecek. 920 esnaf ailemize yardımdan yararlandırma kararı aldık. Zor durumda olan esnaf ailelerden özellikle kadın olanların bilgileri olanları bize ilettiler biz kontrollerini yaptık. Her bir aile için hazırlanmış formları teslim edeceğiz. İmzası ile geri alacağız. Toplam 2 bin 300 civarı bereket kartı dağıttık. Toplam 5 bin adet her birinde 200 TL’lik alışveriş yapma imkânı sağlayan kartlardan bir hafta içerisinde 2 bin 300’ünü dağıttık. Geri kalanlarını dağıtmaya devam edeceğiz. İhtiyaç olursa tekrar bastıracağız. Tek şartımız yardıma muhtaç olma kriterlerini taşıyor olmak. Bu aldığı kartı ailesine harcayacak kişilerin tespit edilmesi. Zenginlere filan kart vermiyoruz. Yandaş, torpil ve zenginlere veriyor şeklindeki iftiralara itibar etmeyiniz. Bu milletin parası, sadece hakkı olan milletimizin bireylerine verilmesi konusunda hassas davranılıyor” açıklamalarında bulundu.

“KÜÇÜK ESNAF ZOR GÜNLER GEÇİRDİ”

Yardım çalışmalarının esnafı rencide etmeyecek şekilde yürütüldüğünü kaydeden, “Bugüne kadar pandemi süreci başladığından beri ne zaman esnafın sorunu ve ihtiyacı olduysa Alim Işık’ı yanımızda gördük. Bizi kapısından hiç boş çevirmedi. Son günlerde sosyal medyada da yardımlar ile ilgili çıkan dedikodular ile ilgili şunları söylemek istiyorum. Bu yardım paketi 200 – 250 liralık. Zenginin 200 TL’lik yardım paketini almayacağı açıktır, bunların yalan olduğu buradan bellidir. Geçen yıl ramazan ayında yardım paketi yaptırmıştı ve kimsenin haberi olmadan 2 bin koli esnaf odalarına gönderdi. Biz bunu esnafa dağıttık. Kütahya kamuoyunun bundan haberi olmadı. Başkanımız reklam yapacak olsaydı, bunun reklamını o zaman yapardı. Başkanımıza koca yürekliliği için teşekkür ediyorum. Pandemi döneminde küçük esnaf zor günler geçirdi. Sıkıntı yaşamaya devam ediyor. Pandemiden en çok etkilenen esnaf ve zanaatkardır. Pandemi öncesi veren el olan ve herkese yardım el olan esnaf alan el durumuna düştü. Bizde kendi bütçemiz olmadığı için belediye başkanımıza ne zaman gelsek, hangi sıkışan gariban esnaf için geldiysek geri dönmedik. Hep destek aldık. Biz esnafımızı rencide etmek istemiyoruz bu yardımları gösteriş yapmadan gerçekleştireceğiz” dedi.

AHMET DİNÇ

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu