Kütahya

İlaç geri ödemesinde değişiklikler mi olacak?

İlaç geri ödemesinde değişiklikler mi olacak?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) , geri ödemede yeni uygulamalar üzerine çalışıyor. SGK, ilaç harcamalarını aşağı çekecek kimi uygulamaları hayata geçirmeyi düşünüyor.

Bu haber 2021-04-04 12:45:53 eklenmiş ve 563 kez görüntülenmiştir.

Eczacının Sesi haber sitesi tarafından yapılan habere göre; SGK, eşdeğer ilaç bandını yüzde 10’dan yüzde 5’ e çekmek için çalışma ve hazırlık yapıyor. Uygulama yürürlüğe girerse, geri ödemede eşdeğer ilaç bandı aralığı yüzde 5 olarak uygulanacak. Eşlenik ilaçları da kapsayacak bir şekilde, ilaç gruplarında Ucuz Eşdeğer  uygulaması yerine Taban Fiyat Uygulamasına geçilmesi planlanıyor. Bu uygulama hayata geçerse SGK, ilaç gruplarında belirlediği fiyatlar üzerinden geri ödeme yapacak.

KUTU BAŞINA ÜCRETTE ARTIŞ

Diğer yandan SGK, her reçetede kutu başına ödenen ilaç katılım paylarında belli bir oranda artış tasarlıyor. Henüz proje aşamasında olan bu düzenlemelerin hayata geçmesiyle eczacıların, hastalara çıkan fiyat farkı ve artan katılım payı bedelini anlatma konularında büyük sorun yaşayacağı, ilaç sektörünün tüm bileşenlerini de sıkıntılı ve zor bir sürecin beklediği görülüyor. YASİN PEHLİVANGİL

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu