KütahyaSürmanşet

“İtiraz Gelmedi”

Mimarlar Odası Kütahya İl Temsilcisi Erkan Morkoç, Vazokule’ye Bursa Mimarlar Odası tarafından hazırlanan mesleki ÇED raporunun perde arkasında yaşananları anlattı. Vazokule’nin mimarının itirazda bulunmak istemesini anlatan Morkoç, “İtiraz raporu Bursa şubeye gelmedi. Usulen hata olmadığı için gelemez zaten” dedi.

Mimarlar Odası Kütahya İl Temsilcisi Erkan Morkoç, 17. Olağan Genel Kurul’da çalışma ve faaliyetlerini anlattı. Vazokule’ye çekinceli çed raporu verilmesi hakkında Erkan Morkoç, siyasi bir adım olmadığını bu yöne çekmenin yanlış olacağını bildirdi. Erkan Morkoç,“Belediye Başkanı “Neden Vazokule ile ilgili rapor hazırlandı’ demiş. Süreci anlatmamışlar başkanımıza. Başkan yardımcısı yine Başkanı yanlış yönlendirmeye devam ediyor. Süreci anlatmamış. Başkan yardımcısı beni telefonla aradığında süreci baştan sona anlattım. Ben bunu anlattıktan sonra başkan yardımcısı bunu başkana iletmediği gibi başkanda tam tersi açıklama yapıyor. ‘Biz orman mıyız, maden miyiz. Bize niye ÇED raporu uygulanıyor’ dedi. 2’incisi ‘Niye Bursa Mimaralar Odası düzenliyor’ dedi. Bunların hepsinin açıklaması var. Odamıza gelen dijital ortamda proje gönderildi. Bunu inceledik. Bunu mesleki denetim ÇED raporu için Bursa Şubemiz ile görüşme yaptık. Bizim mesleki denetim ÇED raporu için bizim bir komisyonumuz yok, şubenin var. Şubede incelenmesi lazım. Biz şube olarak Bursa’ya bağlıyız. O yüzden Bursa inceleyecek. Ankara veya İstanbul’da incelenmiyor. Adı üstünde mesleki denetim ÇED raporu. Orada çekinceler belirtildi. Şubemiz sağolsun çok kısa zamanda toplanıp mesleğinde uzman kişiler rapor hazırladı. Siyasi davrandığımızı söylediler. Komisyondaki arkadaşların üçüde farklı görüşe sahip partilerden. Olayın siyasi yönü yok!” diye konuştu.

VAZOKULE’NİN MİMARI, ERKAN MORKOÇ’U ARAMIŞ

Vazokule’nin mimarı tarafından arandığını anlatan Morkoç, “Vazokule’nin mimarı ÇED raporundan sonra beni aradı. ‘Siz kimsiniz rapor yapıyorsunuz, neden Bursa yapıyor’ dedi. Siz mimarsanız şubenin ne olduğunu temsilciliğin ne olduğunu bilmeniz lazım. ‘itirazlarım var, itiraz yapacağım’ dedi. İtiraz yapmadı, itiraz raporu Bursa Şubeye gelmedi. Usulen hata olmadığı için gelemez zaten. Onunla ilgili süreci yakından takip ediyoruz. Biz orada çekincelerimiz belirttik. Birşeyin yapılsın yapılmasından ziyade ne getireceğini ve götüreceğini, çevreye etkisin nedir onu açıkladık. Orada yer altı seviyesi 1-1.5 metre. Jeoloji Mühendisleri Odasından aldığım bilgiye göre oradan 1 metreden su çıkacağını öğrendik. Oda Başkanı bana ‘Yer altı su seviyesi orada çok yüksek, yeraltına inecek bina orada çok riskli, çok maliyetli, külfetli’dedi” ifadesini kullandı. AHMET DİNÇ

“ÇED Raporu ortalığı karıştırdı” haberini okumak için aşağıdaki linki tıklayınız

https://dumlupinargazetesi.com/surmanset/ced-raporu-ortaligi-karistirdi

ÇED Raporu ortalığı karıştırdı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu