Kütahya

“KENDİLERİNE KARŞI GÖRDÜKLERİNİ İCRAYA VERDİLER”

Kütahya Fırıncılar Odası’nın fırıncılara gönderdiği icra takipleri üyelerle, oda yönetimini karşı karşıya getirdi. Kütahya Fırıncılar Odası’nın eski Başkanı Hikmet Ekmekçioğlu, mevcut Başkan Murat Duran ve Yönetim Kuruluna isyan etti. Ekmekçioğlu, “Kendisine karşı gördükleri kişileri icraya veren oda yönetimi görevini kötüye kullanmıştır” dedi.

Kütahya Fırıncılar Odası’nın 70 fırıncıya icra takibi başlattı. İcra takibinin haksız yere başlatıldığını bildiren Eski Oda Başkanı Hikmet Ekmekçioğlu, yapılan işlemi sindirme politikası olarak ifade etti. Pandemi döneminde zorda olana esnafa başlatılan icra hakkında Hikmet Ekmekçioğlu, “Oda alacaklarını almak için tarafımıza icra davası açmıştır. Devletimizin pandemi süresince esnaf ve sanatkara destek olduğu her türlü fedakarlığı yaptığı bir dönemde kurumsal bir odanın üyelerine yardımcı olacağı halde kendine çıkar sağlamak amacıyla usulsüz icra takibi yapmaktadır. Oda aidatı dışında tarife adı altında bizden bir ücret talep etmektedir. Odalar tarifeyi iş yerleri sattıkları mamulün fiyatı belli olsun diye odalar fiyat tarifesi belirlerler. Bunları üyelerin hizmetine sunarlar. Oda üyeleri giderek odadan bu tarifeyi talep ederler, oda da bunu 2020 yılı için resmî gazetede yayımlanan ve TESK’in  125 nolu genelgesi ile bu da 33 lira olarak belirlenmiştir. Oysa oda çoğu üyelere, tarafıma bin 90 TL, Ali Andaş isimli meslektaşımıza 2 bin 730 TL, Mehmet Tunç isimli meslektaşımıza bin 570 TL gibi kafasına göre rakamlar belirleyerek, İcra dairesini aracı kılarak haksız bir kazanç elde etmek için bir yol tutmuştur. Bu haksız kazancın önüne geçilmesi için Cumhuriyet savcılığımıza suç duyurusunda bulunduk Biz Fırıncılar Odasının üyesi olarak adalete güveniyoruz. Bu konunu çözüleceğine inanıyoruz” diye konuştu.

SİYASİ GÜCÜNÜ ESNAFA KARŞI KULLANMAYA ÇALIŞIYOR

Fırıncılar Oda Başkanı’nın siyasi parti üyeliğinden aldığı destek ile esnaf üzerinde baskı kurmaya çalıştığını söyleyen Ekmekçioğlu, “Savcılığa şikâyet ettik diye oda başkanı şahsıma yönelik üye olduğu siyasi partinin adını kullanarak kanunu hiçe sayarak tarafımızı tüm resmî kurumlara şikâyet ederek, kendisine haksız menfaat elde etmeye uğraşmaktadır. Cumhuriyet Savcılığına da tarafımla ilgili haksız şikayetleri olduğunu belirten ikinci dilekçemi verdim. Odalar tarife satmazlar, üyeler tarifeyi talep ederler. Odaların vermediği bir tarife ve üzerine istedikleri ücret yazarak ücret tahsil hakkı bulunmamaktadır. Oda üyesine hizmeti sunar, üye de gelir tarifesini alır oradaki ücreti yatırarak tarife satın alır. Bir üye odaya gelip tarifesini almayıp, ücret ödememişse siz bunu gelmemişsiniz, almamışsınız deyip kendi bildiğiniz gibi fiyat yazarak ücret talep edemezsiniz” ifadelerini kullandı.

ODA GÖREVİNİ KÖTÜYE KULLANMIŞTIR

Odanın kamu kuruluşu olduğunu vurgulayan Ekmekçioğlu, “Odalar zaten aidat gelirleriyle idame olan kuruluşlardır. Odanın aidatını istemek en doğal hakkıdır. Oda aidatını istedi diye şikâyette bulunmadık. Yalnız aidat alırken de 300 civarı üyesi olan bir odanın sadece 70 kişiye aidatı ödemedi diye icraya vermesi düşündürücüdür. Oda bir kamu kuruluşudur. Kamu kuruluşları üyelerini ayrım yaparak istedikleri üyeyi icraya vermek gibi tasarrufları bulunmamaktadır. Dolayısıyla oda üyeleri arasında ayrım yaparak kendisine karşı gördükleri kişileri icraya vererek kendisine karşı gördükleri kişileri icraya vererek oda görevini kötüye kullanmıştır” dedi.

SİMİT ARABA VE SATIŞ NOKTALARI KONUSUNDA ADALETSİZLİK YAŞANDI

Simit araba ve satış noktaları konusunda Kütahya Belediyesi’nin el atmasını isteyen Ekmekçioğlu, “Odamız Kütahya Belediyesi’ne ait simit arabası ve satış noktaları var. Bu noktaları odadaki esnafın kendi ürününü satabilmesi için belediyemizce sunulmuş bir hizmettir. Hem fırıncıya hem halka hizmettir. Bu hizmetin devam etmesi için belediyemiz odaya simit arabalarının ihtiyacı olan üyelere dağıtılması noktasında tahsis etmiş. Fakat oda kendisine tahsis edilen simit arabalarını hiçbir esnafına haber vermeden sadece kendi istediği üyeye, kendi istediği fiyattan tahsis ederek kendisine çıkar sağladığı inancındayım. Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık’ın bu konuda doğruluk ve şeffaflık ilkesini benimsediği için bu görüşü göz ardı etmeyerek simit arabalarını adil bir şekilde üyeler arasında dağıtılması için gereken hassasiyeti göstereceğine inanıyorum” açıklamalarında bulundu.

“CUMHURBAŞKANIMIZA YAPILMIŞ EN BÜYÜK İHANETTİR”

Esnafa yapılan bu davranışı sert eleştiren Ekmekçioğlu, “Devlet pandemi döneminde tüm imkanlarını seferber ederek esnafın her türlü kredi talebini karşılarken, alacaklarını ertelerken Türkiye’nin 81 vilayetinde tek Kütahya Fırıncılar Odası’nın üyesini icraya vermesi bence Cumhurbaşkanımıza yapılmış en büyük ihanettir. 80 esnafı icraya vererek bence Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan’ın tüm görüşleri hiçe sayılmıştır. Devletimizin bu hassasiyeti göstereceğine inanıyorum. 80 esnaftan alınacak 250 bin TL civarı paranın Odanın hangi ihtiyacı için çok acil olduğu merak konusudur. Pandemi sürecinde insanların yokluk içinde olduğunu göz önünde alırsak herkesin dükkân kapattığını, bu esnafların dükkan kapatmamak için fedakarlık gösterdiğini hatırlatmak istiyorum. Fırıncılar Odası bu şartlarda icra haksız icra talebinde bulunarak ne yapmaya çalışıyor?” şeklinde konuştu. AHMET DİNÇ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu