KültürKütahyaManşet

“Kış Lastiğinin Yerini Tutmaz”

Onur Otolastik sahibi Metin Sarıkoç, dört mevsim yerine mevsimlik lastik kullanılmasını önerdi. Sarıkoç, “Dört mevsim lastiğini pek tavsiye etmiyorum. Çünkü yazın sıcakta lastik pişer. Uzun yol yapıyorsan özellikle kauçuk özelliğini sertleştiriyor. Sert lastikte kışın tutunmayı sağlamıyor. Kış lastiğinin yerini tutmaz. Kış lastiğini kışın yaz lastiğini de yazın kullanın” dedi.

Onur Otolastik sahibi Metin Sarıkoç kış mevsiminde Kütahya halkına araba kazası yapmamaları için kış lastiklerinin önemini anlattı. Kış lastiği takmak yerine yaz lastiğine zincir takmayı önermeyen Metin Sarıkoç, “Kış lastiği tabii ki de. Vakumlu olduğu için asfalta zarar vermez. Hem fren hâkimiyeti daha rahat olur. Zincirin kopma tehlikesi olduğu için risklidir. Asfaltta kullanamazsın. Kış lastiği sezonluk olur ve 6 ay idare eder.  Şu an da hemen hemen herkes kış lastiğine döndü. Benim önerimde zincir takmamaları yönünde. Kış lastiği daha güvenli. Köy yollarında belki çok ihtiyaç olursa engebeli arazilerde kullanılabilir. Kış lastiğinin üzerine zincir takılmasını da önermiyorum. Kışın zincir takmak yerine fren yapmamak gerekiyor. Vites küçülterek durabilecekleri mesafeyi ayarlayarak araç kullanmalılar. Tabi kış lastiğine fren yapınca hemen duracak diye bir şey yok. Önlerinde ki araçlara göre kendilerini ayarlamalılar” diye konuştu.

M+S DÖRT MEVSİM LASTİKLERİ KÜTAHYA’DA KIŞIN İŞ GÖRÜR MÜ?

Dört mevsim lastiklerini önermeyen Sarıkoç, “Kütahya halkının yaklaşık yüzde sekseni bu konuya dikkat ediyor diyebilirim. Kasım ayının başında beri kış lastiği satışlarımız arttı. Dört mevsim lastiğini pek tavsiye etmiyorum. Çünkü yazın sıcakta lastik pişer. Uzun yol yapıyorsan özellikle kauçuk özelliğini sertleştiriyor. Sert lastikte kışın tutunmayı sağlamıyor. Kış lastiğinin yerini tutmaz.  Kış lastiğini kışın yaz lastiğini de yazın kullanın. Uzun yolda da olsa kış mevsiminde nerede kar yağdığını bilemeyiz. Bu yüzden ne olur ne olmaz uzun yolculuk yaparken siz yine de kış lastiğiyle yolculuk edin. Kasım ayında kış lastiğini takacaksın, Mart Nisan gibi de çıkartacaksın.  Kış lastiğinin ömrü 30 kilometredir. 40 kilometre de yaz lastiğinin ömrüdür. Fiyatlarında bahsedecek olursam geçen sene ki fiyatlar ikiye katlandı. Alım gücü biraz zorlaştı. Taksit imkanları sunuyoruz. Ebat ebata değişir lastik fiyatları. 13 numara bir lastik 400-450 lira arası, 14 numara lastik 500-550 lira arası, 16 numara lastik 600-650 lira arası başlayıp iki bin liraya kadar fiyatı çıkan lastikler var” ifadelerini kullandı. ONUR ACUR

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu