KültürKütahyaManşetSanat

KÜTAF kuruldu

Kütahya Bilim, Sanat, Kültür ve Tanıtım Federasyonu 12 derneğin bir araya gelmesiyle kuruldu. 5 derneğin genel kurulunu yapmasının ardından KÜTAF’a katılması bekleniyor. Kerim Vural’ın başkanlığını yaptığı KÜTAF, Kütahya için çaba sarf eden derneklerin elini güçlendirecek.

Kütahya Bilim, Sanat, Kültür ve Tanıtım Federasyonu (KÜTAF) Başkanı Kerim Vural, Fatih Mahallesi Kültür Evi’nde federasyona bağlı dernek yetkilileriyle birlikte basın toplantısı gerçekleştirdi. Federasyon’un kurulma amacını anlatan Kerim Vural, “Biliyorsunuz ki Kütahya aslında potansiyel olarak çok zengin ama biz bugüne kadar Kütahya’nın hiçbir değerini değerlendiremedik. Allah buraya denizimiz hariç her şeyi vermiş. Kütahya’mızın bu kadar zengin olmasına rağmen en geri kalmış illerden birisiyiz. Hatta Ülkemizin doğu illerinde bile her yönüyle geri kalmış il yok. Dolayısıyla bunun sebeplerini düşündüğümüzde öz eleştiri yapacak olursak Kütahya’mızın vatandaşlarını bu konuda biraz duyarsız kalmasından ve bireysel kalmasından alakalıdır. Biz de dedik ki Kütahya’da insanlar iş yapmak için bir araya gelemiyor. Onun da sıkıntılarını çekiyoruz. Esas amaç Kütahya’yı dışarıda nasıl tanıtırız. Kütahya’nın bütün değerlerini dışarıya taşımak için hangi derneklere ihtiyacımız var, bunları düşündük. Kütahya’nın el sanatlarını mutlaka dışarıya taşımamız gerekiyordu. Sanat derneklerinden; Güzel Sanatlar ve Edebiyat Derneği, Altıneller Derneği, Her sene uluslararası sempozyum yapan Kütahya Güzel Sanatlar Derneği, ekstrem spor yapan PADOK Derneği, Şairler ve Yazarlar Derneği, Üretken Eller Derneği, Kütahya Sevdalısı Yürekler Derneği, Güçlü Kadınlar Derneği, bendeniz Kerim Vural, bizimde Kütahya Folklor Araştırma Derneğimiz var. Kütahya Evliya Çelebi Fotoğraf Derneği, YÖREFADER Derneği, derneklerinden oluşan bir federasyonuz. Bu derneklerimizi A’dan Z’ye dışarıda hepsini tanıtabileceğimiz konumdayız” dedi.

GENİŞ KAPSAMLI ÇALIŞILACAK

Hedeflerinden bahseden Vural, “El sanatları haricinde büyük kültürlerimiz var. Kütahya tasavvuf geleneği çok etkin olan bir il. Türkiye’de nüfusa kıyasla bizim ilimiz kadar neyzen yoktur. Halk ve sanat müziğimizi dışarıya taşıdığımızda Kütahya’yı tam manasıyla tanıtmış olacağız. Çinimiz şu anda bir Dünya markası, merkezi olmuş durumda. Sergimizi ayın 1’inde saat 18.00’ de Sera AWM’ de açmaya karar verdik. Yarınki sergimizin konusu 30 Ağustos, Evliya Çelebi Fotoğrafçılık Derneği’mizin çok güzel çekimler yaptığı Dumlupınar’dan görüntüler olacak. El sanatları ve farklı dallardaki sanat eserlerimizi yarın sergileyeceğiz. Sergi süresince de etkinliklerimiz olacak. Dolayısıyla derneklerimizin değişik faaliyetlerini de sunacağız. Yaptığımız üst düzey toplantılarda Kütahya değerlerimizin görsel olarak tabelalarda yer alması gerektiğini konuştuk. Dumlupınar’da yapılan 30 Ağustos organizasyonunda yaşanmaması için elimizden geleni yapacağız. Basının da üstlenmesi, dile getirmesi gereken şeyler var” ifadelerini kullandı.

“KÜTAHYA’NIN SESİ CILIZ ÇIKIYOR”

Federasyon’un kurulması hakkındaki görüşlerini açıklayan GÜSED Başkanı Gökhan Akca, “Bu işi gönüllülük esası ile yapıyoruz. STK’lar doğru işler yapmak üzere hareket ederler. Yaptıkları hiçbir işten kâr amacı gütmezler, hatta ceplerinden harcarlar. Kütahya’nın sesi dışarda duyulmadığı gibi içeride de cılız çıkıyor. Ayrı ayrı faaliyetler yapmak yerine organize bir şekilde güçlü işler ortaya çıksın niyeti ile federasyon kurma kararı aldık. 12 derneğimizin başkanı bu işe bizden daha fazla inandılar. Sürece daha sonrasında dahil olacak derneklerimiz de var. Birkaç ay içerisinde 15-16 dernek olmasını öngörüyoruz. Yaptığımız faaliyetleri geniş kitleye ulaştırmak için de basın ile daha sık diyaloglar kurmamız gerekiyor. Kütahya’nın sanat, kültür ve tanıtım alanında bir şeyler yapabilecek potansiyele sahibiz. Kütahya şu an turizm konusunda, devlet tarafından desteklenmesi planlanan illerden birisidir. Kısa vadede çok büyük ümitlerimiz olmasa da uzun vadede mutlaka bir şeyler olacaktır. Kütahya’nın eksiklerini söylemek herkesin hakkı ancak şikâyet etmekle kayık yürümüyor, kayık çekmek lazım. Biz Sanat alanında kürek çekeceğiz inşallah” ifadelerini kullandı.  AHMET DİNÇ

KÜTAF Başkanı Kerim Vural

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu