KütahyaManşet

Kütahya Barosu İptal Davaları Açtı

Kütahya Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu Başkanı Ali İhsan Bakır, Simav Örencik- Tavşanlı Avcılar ve Kavaklı köylerini kapsayan Maden Ruhsat Sahalarındaki Zenit Madencilik San.Tic.A.Ş’nin Altın Gümüş Madeni Açık Ocak Kapasite Artırımı Yığın Liçi ve Adr Tesisi ÇED raporu ile ilgili faaliyetler konusunda basın açıklaması yaptı.

Kütahya Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu Zenit Madencilik’e Tavşanlı ile Simav arasında açmak istediği altın-gümüş madeni ve tesisleri için verilen 8 Ekim 2021 tarihinde verilen olumlu ÇED raporunun iptali için yürütmenin durdurulması davası açtı.  Komisyon Başkanı Ali İhsan Bakır ayrıca Orman Kesimi işlemlerine ilişkin işlemlerin iptali için ve Simav Örencik Köyündeki 171 Taşınmazının   Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünce Acele Kamulaştırılmasına karşı Danıştay’da dava açtıklarını açıkladı.

Ali İhsan Bakır, “ÇED raporunda üretim alanın kullanılacak olan siyanürün insan yaşamına, doğaya, havaya, suya büyük zararlar vereceği ve zararların, tehlikelerinin ne olduğuna ilişkin olarak açıklama yapılmamıştır, Maden sahasının bulunduğu Dağların sularında yaşanacak bir kirlenmenin su sağladığı Susurluk Havzası, Emet Çayı Havzasındaki tarım ve hayvancılık faaliyetlerini etkileyeceği çok açıktır. ÇED olumlu kararının mevzuata, Uluslararası sözleşmelere aykırı olması nedeni ile iptalini talep etmekteyiz. Alınacak önlemler   bilimsel ve teknik olarak irdelenmemiştir.  Söz konusu proje sahasında yapılacak işletmesel faaliyetler ile ekosistem dengesi tamamen   bozulacaktır” dedi. AHMET DİNÇ

 

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu