Kütahya

Kütahya Çini Müzesi’nin Müdavimleri ilgi odağı oldu

Kütahya Çini Müzesi’nin avlusunda mezar taşlarının arasında gün boyu misafirleri ağırlayan kedi ve kaplumbağalar müzenin müdavimi oldular. Çiniye dair bilgiler edinen müze ziyaretçileri müdavimler ile fotoğraf çekinmeyi ihmal etmiyor.

Kütahya’da Ulu Cami’nin arkasında bulunan ve içinde Germiyanoğlu 2. Yakup Bey’in de kabrinin bulunduğu Kütahya Çini Müzesi’nin müdavimleri kaplumbağa ve kedilerden oluşuyor. Müze bahçesinde 2 adet kaplumbağa ile 2 tane kedi bulunuyor. Müze çalışanları tarafından bakılan müdavimler müzeye gelen ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Ziyaretçiler çiniye dair bilgiler edinirken müdavimler ile fotoğraf çekinmeyi ihmal etmiyor. Kaplumbağa ve kedilerin diğer müzelerdeki gibi ünlü olması bekleniyor. Henüz ismi olmayan müdavimlerin müze tanıtımında da yer alması bekleniyor.

TÜRKİYE’NİN İLK ÇİNİ MÜZESİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından oluşturulan Türkiye Kültür Portalı’nda Kütahya Çini Müzesi hakkında, “Çini Müzesi Türkiye’deki ilk çini müzesidir. Germiyan Beyi II. Yakup Çelebi (1387 -1429) tarafından 1411 yılında yaptırılan imaret, medrese, mescit, kütüphane ve hamamdan oluşan külliyenin imaret ve türbe bölümü, Kültür ve Turizm Bakanlığınca çini müzesi olarak restore edilip, 1999 yılında ziyarete açılmıştı. Türbe bölümünde II. Yakup Bey’in çinili sandukası bulunmaktadır. Müzedeki vitrinlerde, 14.y.y.’dan günümüze kadar Kütahya ve İznik’te üretilen çini mimari elemanlar, çini kitabeler, çini vazo, tabak, pano ve çiniden yapılma ev gereçleri kronolojik bir sırayla sergilenmektedir. Müzenin girişinde, son Germiyan beyi II. Yakup Çelebiye ait Osmanlı Türkçesiyle yazılmış dünyanın en büyük ikinci taş kitabesi bulunmaktadır. Gök Şadırvan olarak da bilinen müzede 13 Temmuz 1766 yılında fincancı ustaları ile kalfalar arasında imzalanan tarihteki İlk Toplu İş Sözleşmesi’nin metinlerini görmek mümkündür” ifadeleri yer alıyor.

AHMET DİNÇ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu