Kütahya

KÜTAHYA’NIN İÇECEĞİ VAZOZ

Genç yatırımcılar Ahmet Muhammet Tosun ve Ömür Soyer, Kütahya’ya özgü bir marka olan Ezber Bozan İçecek Vazoz'u dünya markası yapmakta kararlı. Kendine özgü Yaban mersini tadı ile Türkiye’de tek olan Vazoz, yoğun C vitamini barındırıyor ve Kütahya pancar şekeri ile mümkün olan tüm bileşenleri Kütahya’dan kullanılarak üretiliyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ölümcül virüs Covid-19 dünyada yüz binlerce insanın ölmesine neden olurken, dünya ekonomisine büyük darbe vurdu. Bir çok fabrika salgın nedeniyle kepenk kapattı. Ancak Kütahya’da iki genç yatırımcı Covid-19 salgınına rağmen yatırım kararı aldı. Yaban mersini aroması ile kendine özgü tadı olan Vazoz adlı içecek Sultan Market başta olmak üzere bir çok market ve bakkallarda raflardaki yerini aldı. Genç yatırımcılar Ahmet Muhammet Tosun ve Ömür Soyer, Vazoz içeceğini dünya markası yapmakta kararlı.

 “EZBER BOZAN İÇECEK, VAZOZ”

Firmanın misyon ve vizyonu hakkında bilgilendiren firma ortağı Ahmet Muhammet Tosun, “Ortağım Ömür ile Kütahya’mızın adını gururla duyurma konusunda hemfikirdik. Bunu, Kütahya denilince akla gelecek ilk 3 şeyden biri olma misyonunu kendimize hedef edinerek başarmak istiyorduk. Kendimizin de güvenle ve beğenerek içebileceğimiz bir içecek üretme fikri, Kütahya’mızın da bu konuda yapılan çalışmalara en son onlarca yıl önce ev sahipliği yapmış olması sonucu olgunlaştı. Çalışmalarımızı hızlandırdık ve kısa zamanda tesisimizi kurduk. Yaklaşık sekiz aylık bir ar-ge süreci sonunda Vazoz‘u üretmeye hazırdık. Ürettiğimiz ürün farklı olduğu ve bizim ifademizle “Ezber Bozan İçecek” in adı gazoz olamazdı. Farklı olmalıydı. Ekibimiz ile uzun çalışmalar sonunda ürettiğimiz ürünü test için kime sunsak büyük beğeni aldı. Ürünün kısa zamanda önce ülkemizde ardından dünya pazarında büyük yer edineceğine inancımız tam. Bizde bu ürün üzerinden sevdamız Kütahya’nın adını tüm dünyaya duyurmaya kararlıyız. Kütahya’mızın simgesi çinili vazodan esinlenerek Vazoz isminde karar kıldık. Herkes Vazoz’u çok sevecek” diye açıkladı.

KENDİNE ÖZGÜ TADI VAR

Vazoz’un içeriğini paylaşan Ömür Soyer, “Vazoz benim lise hayalim. Vazoz kendi laboratuvarımızda uzmanlarımızın aylarca çalışması sonucu meydana geldi. Vazoz, tadıyla Türkiye’de tek. Yaban Mersini aroması ile kendine özgü tadı var. Vazoz, Dünya Sağlık Örgütü’nün belirttiği, yetişkin bir insanın günlük tüketmesi gereken C vitamini miktarının yarısını karşılıyor. Birçok hastalığa karşı korumada büyük faydası olan C vitamini tüketmek, tek başına yeterli olmasa da, salgının yaşandığı bu günlerde sağlığımız için çok önemlidir. Bağışıklığımızı güçlü tutmak için önemli bir rol oynar. Ürünümüzde kesinlikle yapay tatlandırıcı ya da başka bir şehrin şekeri yok, sadece Kütahya’mızda çiftçilerimiz tarafından Kütahya pancarından üretilen şekeri kullanmaktayız. İçerinde hiçbir uzak doğu menşeili ürün yok tamamı eğer mümkünse Kütahya, mümkün değilse Türkiye , değilse Avrupa’dan sertifikalı  kullanıyoruz” diye anlattı.

“KÜTAHYA’DA HER NOKTADA OLMAK İSTİYORUZ”

Vazoz’un gelecek hedeflerini bildiren Soyer, “ Hedefimiz yüzde yüz yerli olan Vazoz’u dünya markası yapmaktır. Bu hedefimizin ilk adımları atıldı. Vazoz Almanya’ya ulaştı. Almanya’da çok beğenildi. Azerbaycan görüşmelerimiz devam ediyor. Türkiye’de ise farklı şehirde de bayilik görüşmelerimiz sürüyor.  Bizim niyetimiz olabildiğince Kütahya ait ürünler kullanarak üretim yapmak. Bu üretimler yan sektörlerin oluşmasına sebep olacaktır düşüncesindeyiz. Hedeflerimiz büyük, öncelikle Kütahya’da her satış noktasında Vazoz bulunsun istiyoruz. Çünkü insanlar sosyal medya üzerinden yoğun ilgi gösteriyor. Vatandaşların biran önce bu tatla buluşmasını arzuluyoruz. Yaban Mersini aromalı Vazoz ile market ve bakkallarda yerimizi aldık. Tüm Kütahyalı vatandaşlarımızı Vazoz’u tatmaya davet ediyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu