GündemKültürKütahyaManşet

Kütahya’yı Yok Saydılar!

Milli Mücadele’nin 100. Yılında büyük olayların ve savaşların geçtiği alanlara gezi düzenleyen Setur’un tanıtım afişlerinde Kütahya’yı yok sayması protesto edilecek. Kütahya Sevdalısı Yürekler Derneği, “Bu treni Dumlupınar ve Zafertepe Çalköy'de kalabalık bir ekiple karşılayıp bu organizasyon firması Setur'u pretosto edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Turizm alanında önemli firmalardan olan Setur, Milli Mücadele’nin 100. yılında Türk tarihinin çok önemli döneminin büyük olaylarının ve savaşlarının yaşandığı mekanları kapsayan “İstiklal Treni” turu düzenleyecek. 28-31 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek İstiklal Treni turu Kütahya’da Dumlupınar Şehitliği, Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı ve Zafertepe’ye uğrayacak. Setur’un tanıtım afişlerinde Kütahya’nın yer almaması yoğun tepki çekti. Kütahya’da ki vatandaşlar ve STK’lar tepkilerini sosyal medyada paylaştı. Bazı STK’lar ise Setur’a ulaşıp düzeltilmesini talep etti.

ORGANİZASYON FİRMASI PRETOSTO EDİLECEK

Kütahya Sevdalısı Yürekler Derneği, sosyal medya hesaplarından Setur’u protesto etmeye hazırlandıklarını duyurdu. Yapılan açıklamada; “Yönetim Kurulumuz kararı gereği Setur firmasına 20 Ekim 2021 tarihine kadar İstiklal Treni afişlerine Dumlupınar ve Kütahya ismini koyma süresi veriyoruz. Birçok kere Setur yetkilileri ile görüşüldü ve tepkilerimizi firma yetkilerine ilettik. Ayrıca proje sahibi değerli abimiz Kadim Koç Albayımız da sağ olsun Setur yetkilileri ile görüştü ve bu hatadan dönülmesi gerektiğini firmaya iletti. Ama firmanın hala inat etmesine anlam verememekteyiz. Afişlerini düzeltmedikleri takdirde 22 Ekim tarihinde Setur büroları önünde basın açıklaması ve protestolar gerçekleştirip, 30 Ekim 2021 tarihinde ise bu treni Dumlupınar ve Zafertepe Çalköy’de Kütahya Sevdalısı Yürekler Derneği olarak kalabalık bir ekiple karşılayıp bu organizasyon firması Setur’u pretosto edeceğiz. Saygı ile Kamuoyuna duyurulur” ifadeleri yer aldı. İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nden edinilen bilgilere göre Kütahya’nın yok sayıldığı afiş yeniden düzenlenecek. Kütahya Valisi Ali Çelik ve Kütahya İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Ünal’ın firma yetkilileriyle iletişime geçmesinden sonra Setur’un yeni afişi bir an önce yayınlaması bekleniyor.

YASİN PEHLİVANGİL

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu