KütahyaManşet

Lezzeti Hesaplılıkla Birleştirdiler

Okkalı Et Döner, lezzeti hesaplılıkla birleştirerek sanayide esnafa ve vatandaşlara hizmet veriyor. Hesaplı olduklarının anlatan Nihal Taner, “Biz, sanayi sitesinde iş yapıyoruz malzemeden kaçalım, temiz ürün ortaya koymayalım gibi bir derdin içine düşmediğimiz için ve aynı zamanda fiyat politikasına dikkat ettiğimizden ötürü talep gören bir işletme konumundayız” dedi.

İşletme sahibi olmadan önceki hayatında çeşitli illerdeki TOKİ şantiyelerinde İSG Uzmanı olarak görev yapan Kütahya doğumlu Nihal Taner kendisi ve işletmesi hakkında bilgilendirmede bulundu. Taner, “ Bu işletmeyi açmadan önce yapmış olduğum iş gereği sürekli şehir değiştirmek zorunda kalıyordum. Eşimle birlikte çocuğumuzun yaşamının sabit bir şehir olmasını istediğimizden dolayı artık şehir değiştirmekten ziyade memleketimiz olan Kütahya’da bir iş veya işyeri sahibi olmak istedik. Tüm bu etmenlerin vesilesiyle Sanayi sitesinde bulunan bu işyerimizi açtık. ” dedi.

SANAYİ SİTESİNDE BİR KADIN İŞLETMECİ OLMANIN ZORLUKLARI

Zorluklarının yanında güzel yanlarının da olduğunu belirten Taner, “Bizim en başta mesai saatlerimiz ve hafta tatilimiz bellidir. Sanayideki ustalarımıza göre şekillendirdiğimiz çalışma düzenimiz her daim bizim avantajımıza geliyor. Biz, sanayi sitesinde iş yapıyoruz malzemeden kaçalım, temiz ürün ortaya koymayalım gibi bir derdin içine düşmediğimiz için ve aynı zamanda fiyat politikasına dikkat ettiğimizden ötürü talep gören bir işletme konumundayız. Sanayi sitesinde esnaf olmamızın bir diğer avantajı ise pandemi sürecinde merkezdeki diğer esnaflar kapalı durumdayken biz açıktık ve paket servisimizi iki katına çıkardık” diye konuştu.

MÜŞTERİLER EN ÇOK NEYİ TERCİH EDİYOR?

Döner, çorba, köfte ve tavuğun her türlü çeşidini itinayla hazırladıklarını aktaran Taner, “Menü ve tekli çeşitlerimiz tercih ediliyor. Bunun yanında ürün olarak söylemek gerekirse İskender, Yoğurtlu Köfte, Tavuk şiş, Adana kebap son zamanlarda revaçta olan ürünlerimiz arasında yer alıyor. Bu ürünlerin içinde Tavuk şişe ayrıca bir parantez açmak istiyorum. Tavuk şişimizi lezzetli olması amacıyla tavuğun sadece but kısmından yapıyoruz. Sabahları ise genellikle kemik suyundan yapmış olduğum işkembe, kelle paça ve mercimek çorbalarımız tercih ediliyor. Masalarımız arasındaki mesafeye, dezenfektan olmasına en başta ben olmak üzere tüm personellerimizle birlikte dikkat etmeye özen gösteriyoruz” açıklamalarında bulundu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu