Kütahya

MERA FONU KESiNTiSi KALDIRILDI

MERA FONU KESiNTiSi KALDIRILDI

Kütahya Ticaret Borsasına kayıtlı canlı hayvan, et ve süt ürünleri alım satımıyla iştigal eden üyelerin Tarım ve Orman Bakanlığına ödedikleri Mera Fonu Kaldırıldı.

Bu haber 2019-01-29 17:30:06 eklenmiş ve 321 kez görüntülenmiştir.

KUTBO Yönetim Kurulu Başkanı Necati Gültekin; 
Mera Fonu kesintisi ile ilgili yaptığı açıklamada, “18 Ocak 2019 Tarih 30659 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelere Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 24. maddesine istinaden 4342 Sayılı Mera Kanununun 30. maddesinin birinci fıkrası (c) ve (d) bentleri yürürlükten kaldırılmıştır” dedi.
Gültekin, Mera Fonu kesintisinin üreticilere büyük bir külfet getirdiğini, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından canlı hayvan ve süt alım ve satımında uygulanan mera fonu kesintisi ile ilgili Kütahya Ticaret Borsası öncülüğünde Türkiye genelindeki tüm borsalarla birlik ve beraberlik içerisinde gerekli çalışmaları yaptıklarını ifade etti.
Yapılan inceleme ve çalışmalar sonrasında Mera Kanununun Resmi Gazetede yayınlandığını belirten Kütahya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Necati Gültekin  “Üreticilerimizden yaptığı her işlemde binde bir oranında kesinti oluyordu. Bu işlem üyelerimiz için önemli sorun teşkil etmekteydi.
Kütahya  Ticaret Borsası olarak üyelerimizin mesleki sorunlarını yakından takip etmekteyiz. Her platformda dile getirdiğimiz talebimiz; 18 Ocak 2019 tarih 30659 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. T.C.Tarım ve Orman Bakanımız Sn.Bekir Pakdemirli ve TOBB Başkanımız Sn.Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkürlerimizi sunarız. 
Canlı hayvan, et ve süt ticareti yapan üyelerimize mera fonu kesintisinin kaldırıldığını duyurur, üyelerimize hayırlı olmasını dileriz” dedi.
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu