Kütahya

“Önceliğimiz eğitim”

“Önceliğimiz eğitim”

Eğitim Bir Sen Tavşanlı Şube Başkanı Mesut Kocaman, öğretmenlerin önceliğin eğitim olmasını dile getirdi. Kocaman, “Eğitim ile adına yapılması gereken bunca iş yokmuş gibi bir de esnaf denetimi, sanayi denetimi, filyasyon gibi görevler eğitimcilerin asli vazifelerini gölgede bırakmakta ve yapılacak ulusal sınavlar öncesinde eğitimi zaafa uğratmaktadır”dedi.

Bu haber 2021-04-08 09:52:59 eklenmiş ve 563 kez görüntülenmiştir.

Eğitim Bir Sen Tavşanlı Şube Başkanı Mesut Kocaman’ın öğretmenlerin filyasyon ve denetim ekiplerinde görev almasını eleştiren açıklaması şu şekilde; “Önceliğimiz eğitim ve öğrencilerimizin geleceği olmalıdır diyerek Tavşanlı’daki eğitimcilerin ve okul yöneticilerinin üzerine eğitim dışı verilen filyasyon ve esnaf denetleme görevinin sonlandırılması gerekliliğini; yaptığımız basın açıklamasıyla Tavşanlı kamuoyu ile paylaştık. Önceliğimiz eğitim ve öğrencilerimizin geleceği olmalıdır. ​Son bir yıldır tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Koronavirüs ile mücadele devam etmektedir. Pandemi sürecinin başından bu yana eğitim çalışanları gönüllü olarak hem VEFA Destek Ekiplerinde hem de filyasyon ve denetim ekiplerinde mesai mefhumu gözetmeksizin bu mücadelenin isimsiz kahramanları olarak görevlerine devam etmektedirler.​Ancak okulların açılması ve yüz yüze derslerin de başlamasıyla birlikte gerek uzaktan canlı ders gerekse de yüz yüze eğitime devam edilmesi nedeniyle eğitimcilerin iş yükleri bir kat fazlasıyla artmıştır. Ayrıca bu zorlu süreçte; okul yöneticilerimizden, kurumlarında yüz yüze eğitimin devam ettirilmesi, Covid 19 tedbirlerinin etkin şekilde uygulanması, eğitim öğretim faaliyetlerinin devam ettirilmesi, canlı derslerin takibinin yapılması, okullarımızda hijyen standartları en yüksek düzeyde tutulması gibi pek çok şey beklenmektedir.

“SINAVLAR YAKLAŞIYOR”

​Unutulmamalıdır ki; biz eğitimcilerin önceliği okullarımız ve geleceğimiz olan öğrencilerimizdir. Bizler eğitim konusunda en küçük bir zaaf gösterecek olursak bu durum doğrudan Türkiye’nin geleceğine olumsuz bir etki yapar. Yine hatırlatmak isteriz ki 6 Haziran’da 8. Sınıflarımız LGS sınavlarına; 12. Sınıflarımız ise 26 ve 27 Haziran’da TYT-AYT (Üniversite) sınavlarına girecektir. Sadece iki ay gibi kısa bir süre kalan bu sınavlara Tavşanlı’da eğitim alan öğrencilerimizi en iyi şekilde hazırlamakla mükellef olan eğitimcilerin, “Tavşanlı Esnafını Denetleme Görevi” nedeniyle okullarından alınması başkaca ciddi sorunları beraberinde getirmektedir. Tüm Kütahya genelinde sadece Tavşanlı’ya mahsus olan ve sadece Tavşanlı’daki eğitimcilerin üzerine yüklenen bu görev yanlış bir uygulamadır. Bu yüzden bu uygulamadan dönülmeli ve Tavşanlı’da görevlerini sürdüren eğitimciler yine tüm enerjisini kendi okullarına ve öğrencilerine ayırmalıdır.

“BU SIKINTILAR GİDERİLSİN”

​Üyemiz olsun olmasın pek çok eğitim yöneticimiz denetim görevinin asıl sorumluluk alanı olan eğitim yöneticiliğindeki hizmetlerini aksatmak zorunda kaldığını yetkili sendika olarak bizlere iletmekte ve yaşadıkları bu sıkıntının giderilmesi için bizden sözcüleri olmamızı talep etmektedirler. Biz ilçemizde görev yapan eğitim yöneticisi arkadaşlarımız başta olmak üzere tüm eğitimciler adına onların taleplerini yetkililerimizle paylaşmamıza rağmen bir sonuç alamadığımızı üzülerek ifade etmek durumundayız. ​Birer eğitimci ve eğitimcilerin temsilcisi ve yetkili sendika olarak onların taleplerini bir defa da basınımız yoluyla tekrarlamak zorunda kalmanın üzüntüsünü yaşadığımızı da ifade etmek durumundayız.

“EĞİTİM İHMAL EDİLEMEZ”

​Bu çağrı asla anlamsız ve bencil bir çağrı değildir. Çünkü Eğitim hiç bir zaman ihmal edilmemesi gereken alanlardan biridir. Zaten yaşanan tüm bu süreç sonunda; öğrencilerimizin öğrenme kayıplarının telafisi imkânsız hale gelmiştir. Eğitim camiası salgın şartlarında büyük fedakârlıklarla yara sarma derdindedir. Eğitimcilerin bu dönemdeki fedakârlıklarını pekâlâ öğrenci velilerine sorabilirsiniz. Bir kez daha buradan tekrar ediyoruz ki: Eğitimciler bir taraftan eğitim; diğer taraftan okullarındaki sağlık koşullarının iyileştirilmesi konusunda üzerlerine düşen her türlü görevi ve fedakârlığı zaten yapmaktadır. Sanki eğitim ile adına yapılması gereken bunca iş yokmuş gibi bir de esnaf denetimi, sanayi denetimi, filyasyon gibi görevler eğitimcilerin asli vazifelerini gölgede bırakmakta ve yapılacak ulusal sınavlar öncesinde Tavşanlı’daki eğitimi zaafa uğratmaktadır.

“ÖĞRETMENLER RİSKE ATILMAMALI”

​Nihayetinde eğitim çalışanlarımız adına; Eğitim Bir Sen olarak eğitim dışı verilen bu görevleri bizim kendi asli görevimize zeval getirmesinden duyduğumuz endişeyi, Tavşanlı eğitim başarısına vereceği olumsuz sonuçları; kamuoyunun ve yetkililerin ilgi ve bilgisine sunuyor ve bu konudaki tasarrufun tekrar değerlendirilmesinin gerektiğini ifade ediyoruz.​Ayrıca yine son günlerde ülkemizin farklı şehirlerindeki gerek okul yöneticilerimiz gerekse de öğretmenlerimiz maalesef covid 19 nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Okul yöneticilerimiz başta olmak üzere tüm eğitimciler başka meslek gruplarına oranla diğer insanlarla daha fazla iletişim halindedir. Bu sebeple eğitim neferlerini, filyasyon görevi gibi başka görevlerle daha fazla riske atmamalıyız.​Bu vesile ile bu hastalık nedeniyle hayatlarını kaybeden eğitimcilerimiz başta olmak üzere tüm vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz”. AHMET DİNÇ

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu