EğitimKütahyaSağlıkSürmanşetTürkiye Gündemi

‘‘Önlemler yetersiz’’

Eğitim Sen Yönetim Kurulu üyesi Hilal Gökbel, yeterli önlemlerin alınmadan okulların açıldığını söyledi. Okulların kapanma riskinin olduğunu bildiren Gökbel, “Ülkenin her yerinden, art arda okullarda karantina ve vaka haberleri alıyoruz. Yeterli önlemlerin alınmamasından kaynaklı, bu koşulların düzeltilmediği ortamda okulların açık tutulamayacağı herkesin bildiği bir gerçektir” dedi.

Eğitim Sen Yönetim Kurulu üyesi Hilal Gökbel, eğitim sektörünün pandemi ile olan sınavını değerlendirdi. Personel, okul ve önlem yetersizliği konusunda Hilal Gökbel’in basın açıklaması şu şekilde; “Ülkemizde pandemi tamamen kontrol altına alınmadan ve yeterli önlemler alınmadan, yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte, okullarda vaka sayısı her geçen gün artarak devam etmekte. Ülkenin her yerinden, art arda okullarda karantina ve vaka haberleri alıyoruz. Buda kaygılarımızı daha da derinleştiriyor Yeterli önlemlerin alınmamasından kaynaklı, bu koşulların düzeltilmediği ortamda okulların açık tutulamayacağı herkesin bildiği bir gerçektir. Bu gerçeklikten uzaklaşarak, okullar hiçbir önlem alınmadan açıldı. Salgında çocuklarımızın, velilerin ve biz eğitim emekçilerinin sağlığı bir kez daha riske atıldı. Yaşanılan her vakadan, her karantinadan Milli Eğitim Bakanlığı sorumludur.

“TYP YETERSİZDİR, TYP MODELİNİ REDDEDİYORUZ”

İŞKUR—MEB protokolü çerçevesinde, TYP (Toplum Yararına Program) kapsamında personel almakta geç kalmıştır. Milli Eğitim Müdürlüğü ilimizde Yüz Elli Dört (154) personel istihdam edecek. Personel görevlendirilmeleri için başvuru süresi 20 Eylül’de sona erecektir. Bu başvuruların akabinde değerlendirmeler ve kura çekimlerinin takvimi henüz belirsizdir Takvim, salgına rağmen 6 Eylül’ den önce işe alımlar başlatılacak şekilde düzenlenmemiştir. Bu nedenle, okulların büyük çoğunluğunda yeterli temizlik ve güvenlik görevlisi hala bulunmamaktadır. TYP (Toplum Yararına Program) kapsamında okullarda görevlendirilecek olanlar ihtiyacı karşılamaktan oldukça uzaktır. Buradan uyarıyoruz; bu mantık ile Ekim ayı ile birlikte yapılacak görevlendirmeler de ihtiyacı karşılamayacaktır. Milli Eğitim Bakanlığının yürüttüğü bu işe alım politikalarını tümden reddediyoruz. Yapılaması gereken güvenceli, kadrolu personel açığının tespit edilip yeteri kadar personelin insanca yaşayabilecek ücretle istihdam edilmesidir.

“EĞİTİM EMEKÇİLERİ ESNEK ÇALIŞMAYA ZORLANAMAZ”

Görevlendirilecek eğitim emekçilerinin, çalışma usul ve esaslarında; temizlik görevlileri 8 derslikten, işlikten sorumludur. Görevlendirme sayıları da bu usul ve esaslar üzerinden belirlenmelidir. Salgında ciddi sağlık riski ile karşı karşıya kalan eğitim emekçileri esnek çalışmaya zorlanamaz. 15 bin öğretmenin atamasının gerçekleştirileceği açıklandı. MEB’ in verileri ile dahi en az 170 bin öğretmen ataması ihtiyacı varken, bu sayı ihtiyacı karşılamaktan oldukça uzaktır. Açıklanan öğretmen atama takvimi ile de görüyoruz ki; öğretmenlerin ataması şubat ayında gerçekleşecektir. 2022 atamalarını, şu anda göreve başlatacaklarmış gibi bir algı yaratılmaya çalışılmaktadır. Söz konusu olan, çocuklarımızın eğitim hakkı, çocuklarımızın, velilerin, eğitim emekçilerinin sağlık hakkıdır. Yaratılmaya çalışılan bu algıyı reddediyoruz. MEB’ in 6 Eylül’ de ücretli öğretmen görevlendirmesi duyurusunun yapılması bile, öğretmen atama ihtiyacının ne denli acil ve önemli olduğunun önemli bir kanıtıdır.

“KALABALIK OKULLAR, SINIFLAR SORUNU DEVAM EDİYOR”

15 bin öğretmen atamasının Şubat ayında değil, bir an önce yapılarak, öğretmenler göreve başlatılmalıdır. Ücretli, sözleşmeli değil, kadrolu, güvenceli ve yeterli sayıda öğretmen ataması acilen yapılmalıdır. Yüz yüze eğitimin başlaması ile birlikte, okullardan gelen bilgiler ve açıklanan raporlarla, okul terkinin arttığını öğreniyoruz. İşte bu yüzden, örgün eğitimden kopuşlar hızlanıyor. MEB 2020-2021 istatistikleri ile gördük ki, en az 155 bin 938 öğrenci örgün eğitim dışına çıkmıştır. MEB; 6 Eylül’ den bugüne, yüz yüze eğitime devam etmeyen çocuklara ilişkin, güncel verileri bir an önce açıklamalı, örgün eğitime devam etmeyen çocuklarımızın durumu araştırılmalı, ihtiyacı olan çocuklarımıza maddi destek sağlanmalı, örgün eğitimden kopuşla ilgili önlemler bir an önce alınmalıdır. Telafi programı için, acilen yeterli bütçe ayrılmalı, hazırlıklar bir an önce yapılmalıdır. Salgın koşullarında, eşitsizlikler her geçen gün derinleşmesine rağmen, salgın hiç yaşanmamış gibi müfredatta seyreltilme yapılmamıştır. Bir an önce müfredatın seyreltilmesi noktasında çalışma yapılmalıdır. Kalabalık okullar, sınıflar sorunu devam ediyor. MEB hiçbir önlem almadan, tam zamanlı tüm kademelerde, yüz yüze eğitimi başlattı. Yüz yüze eğitim 30-45 kişilik sınıflarda, fiziki mesafe mümkün olmadan sürdürülüyor. Bu koşullarda okullarda salgın yayılımı, daha da artacak.

OKULLARDAKİ SINIF MEVCUTLARI SEYRELTİLMELİDİR

Salgınla birlikte, özel okullar ile kamu okulları arasında yaşanılan eşitsizlik, hem eğitim hakkı, hem de sağlık hakkı açısından daha da derinleşmiştir. MEB 2020-2021 istatistiklerine göre özel okullarda derslik başına düşen öğrenci sayısı 9,4 iken, kamu okullarında 26’ dır. Eğitim ayrıcalık değil, bir haktır. Kamusal eğitim hakkından, tüm çocuklarımızın, velilerin ve eğitim emekçilerinin sağlık hakkından MEB sorumludur. Derhal; Okullardaki sınıf mevcutları seyreltilmelidir. Ek derslik sağlanmalıdır. Ders saati sayısı, ders süreleri, okulda bulunulan süre azaltılmalıdır. Ders süresi en fazla 30 dakika olmalıdır. Gerekli yerlerde ikili eğitime acilen geçilmelidir. Öğretmenler ekonomik olarak desteklenmelidir. Ek ders ücreti artırımlı ödenmeli, yapılacak bir düzenleme ile 30 saatin üzerinde görevlendirmelerde, her ders saati için ücret en az yüzde 100 artırılmalıdır. Gerekli yerlerde seyreltilmiş ve aşamalı eğitim tekrar hayata geçirilmelidir. Tüm öğrenciler ve öğretmenler için yüz yüze eğitim süresince toplu ulaşım ücretsiz sağlanmalıdır.  Aşı, hijyen, havalandırma, fiziki mesafe tüm önlemler, bütünlüklü olarak hayata geçirilmelidir. Pansiyonlu okullarda da, önlemlerin alınmaması sonucunda vakalar artmaktadır. Temizlik görevlisi sayısı buralarda da yetersizdir. Çok sayıda pansiyonlu okulda, güvenlik görevlisi bulunmamaktadır. Bu yetersizlikler sonucunda salgın artarak devam edecektir. Bir an önce pansiyonlarda temizlik, güvenlik personeli ihtiyacı tamamlanmalıdır.

“POZİTİFLİ ÖĞRENCİ, ÖĞRETMEN, ÇALIŞAN SAYISI AÇIKLANMALI”

İşten çıkarma yasağına rağmen özel öğretim kurumlarında 12 bin 535 öğretmen işini kaybetmiştir. MEB; tüm eğitim emekçilerinin haklarını korumak için gereğini yapmalıdır. Kamu kaynakları, özel okul sahiplerinin ihtiyaçları için değil; kamusal eğitim için, çocuklarımızın, eğitim emekçilerimizin hakları için kullanılmalıdır. Salgında çocuklarımız, veliler, öğretmenler, okul idarecileri ve tüm eğitim emekçileri, okullarda sağlık riskiyle ve sorunlarla baş başa bırakılmıştır.  Şeffaf bilgi edinme hakkı, hepimizin en temel hakkıdır. Hiç gecikmeden; il il, okul okul, karantinaya alınan okulların, pozitif (+) tanısı konulan öğrencilerin, eğitim emekçilerinin sayısını MEB’lığı acilen açıklamalı ve gerekli önlemleri almalıdır. Kütahya Eğitim Sen olarak ilimizde okullarda yaşanılan sorunları kayıt altına almaya, çocuklarımızın eğitim hakkı için, toplumun sağlık hakkı için, gerekli önlemler alınarak, okulların açık tutulması için, demokratik haklarımızı sonuna kadar kullanmaya devam edeceğimizi basına ve kamuoyuna bildirmek isteriz”.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu