Kütahya

“Pandemi bitmeze esnaflar bitecek”

“Pandemi bitmeze esnaflar bitecek”

Pandemi şartları esnafın belini bükmeye devam ediyor. Borçlarla boğuştuğunu bildiren esnaf Behlül Yılmazer, kredi kartlarıyla borçlarını çevirdiğini söyledi. Küçülmeye giderek ayakta kaldığını bildiren Yılmazer, “Eğer pandemi bitmezse, faaliyetler son bulacak” dedi.

Bu haber 2021-04-27 11:47:37 eklenmiş ve 143 kez görüntülenmiştir.

Pandemi dönemi ekonomik açıdan esnafı zor duruma soktu. Pandemi döneminde esnaflara yardımlar yapılsa da bazı esnaflar bu imkanlardan yararlanamadı. Esnaflara belediye ve anlayışlı mülk sahipleri tarafından kiralarda indirimler yapıldı. Buna rağmen esnaf küçülmeye ve borçlanmaya giderek ayakta kalabiliyor.  Pandemi sürecinde satışların azaldığını anlatan Paşa Döner’in sahibi Behlül Yılmazer, “Pandemi bizi bitirdi.  Nerdeyse tamamen durdurdu. Örnek vermek gerekirse; ekmek adeti olarak pandemi öncesi 300-500 tane çıkarırken, pandemi sürecinde en iyi çıkarttığımız gün 150. Hele şu anda ramazanda satışlar 50 ekmek 60 ekmeğe kadar düştü. Lavaş adeti olarak mesela 300-400 olurken, pandemi sürecinde en baba günde 100-150 arası, ramazanda şu anda 50-60 arası lavaş gidiyor” diye konuştu.

“DESTEKTEN FAYDALANAMADIM”

Öğrencilerin şehirden ayrılmasının etkisini anlatan Behlül Yılmazer, “Dükkân sahibim anlayışlı birisi olduğu için kirayı yarıya düşürdü. Benim defterim büyük defter olduğu için destekten de faydalanamadım. Esnaf desteklerinden, kira desteklerinden faydalanamadım, sadece kredi imkânım oldu. Diğer hiçbir şeyi kullanmadım. Ramazan’dan dolayı dükkâna hiç müşteri alamıyoruz, ondan önce 1, 1-5 ay almıştık. Kış ayları diye insanlar dışarı da çıkmadı. Kütahya’da öğrenci olmadığı için zaten paket de olmadı. En azından öğrenci olsaydı 150’ye düşmezdik, 200-250’ye çıkardık” şeklinde açıkladı.

“KART ÇEVİRİYORUZ”

İçinde bulunduğu borç yükü hakkında Yılmazer, “Şu anda borç üstüne borç katıyoruz. Sağa sola borçlanıyoruz, bankalara borcumuz 3’ken 5’e, 5’ken 7’ye çıkıyor. Bir yerden sonra borçta bulamayacaksın. Ondan sonra faaliyeti sona erdireceksin. 1 yıl 1.5 yıl daha devam ederse böyle pandemi süreci durumumuz vahim olacak. Normalde yan tarafta bizimdi ama küçülmeye gittim. Küçülmeye gitmeseydim zaten çoktan kapanışı vermiştim. Küçülmeye rağmen borçlanmaya devam ediyoruz. Elbet bir gün borç bulma imkânımız bitecek. Eğer pandemi bitmezse, faaliyetler son bulacak. Şu anda kartların alayı boş, maliyeye fiş kesiyoruz mesela iki bin lira ama kart çeviriyoruz. Bin lira elimizde para varsa, on tane kart çevirmeye çalışıyorur”dedi.


DAHA PRATİK ÇÖZÜMLER BULUNABİLİRDİ

Bazı yanlış uygulamaların olduğunu dile getiren Yılmazer, “Kütahya’da zaten fabrikasyon bir şeyimiz yok. En azından okul bari kademeli şekilde açılsa. Örneğin 10 bin öğrencinin Mayıs’ta 2 bini gelse, diğer ay 1’i gelse. Veya şöyle düşünelim, her yeri kapatıyorlar diyoruz ya; sanayi açık, kuruyemişçiler açık. Oturmayı kapatmamaları lazım ama mesela 4’e kadar oturma izni verebilirlerdi. Çözüm tabi ki kimselik değil, dünya uğraşıyor ama daha iyi daha pratik çözümler bulunabilirdi. Mesela ben ciro desteğinden de kaldım. Hani yan taraf da vardı ya, ben ondan dolayı ciro desteğinden de kaldım. Neymiş 2018’de büfem varmış, vardı da kardeşim ben şimdi pandemide dönerciyim kardeşim, aha döner satıyorum” ifadelerini kullandı.

AHMET DİNÇ – ÖZEL HABER

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu