KütahyaManşet

Pandeminin gölgesinde kaldı

Kütahya, Eskişehir, Bilecik ve çoğu yerden gelen misafirlerle düzenlenen Uluslararası Pir Ahmet Dede Kültür Festivali pandeminin gölgesinde kaldı. Vatandaşlar, geçtiğimiz 2 yıldır pandemi dolayısıyla yapılamayan ve özlenilen şenliklerin yapılmasını sabırsızlıkla bekliyor. Festival dev buluşmalara, kaynaşmalara ve evliliklere vesile oluyor.

Kalburcu Şeyhi Pir Ahmet Efendi Türbesi, Kütahya’nın Sofça Köyü’nde bulunuyor. Türbe çocuğu olmayanların adak adaması ve Uluslararası Pir Ahmet Dede Kültür Festivali ile tanınıyor. Türbe ve dernekleri hakkında bilgilendirme yapan Sofça Köyü Pir Ahmet Efendi Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Ahmet Özcan, “Derneğimizi 1995 yılında türbenin bakım, onarımı ve insanların kaynaşması amacıyla kuruldu. Türbe Kalburcu çiftliğinin oradan baraj sularının altında kalmaması için bugünkü yerine taşınmıştır. Pirimiz peygamberimizin soyundan gelmektedir.  Yaşadığı dönemde bazı kerametleri görülmüş, halk tarafından benimsenmiştir. Pirimiz Allah dostu evliyadır, Sünni, Alevi ayrımı yapmıyor etkinliklerimizi kardeşlik bağlarımızı kuvvetlendirici, bütünleştirici çerçevede yapıyoruz. Burası halka açıktır, isteyen ziyaret edebilir, pikniğini yapar. Halkın türbe ile ilgili inançları var. Çocuğu olmayanlar adak adar. Adak adadıktan sonra çocuğu olanlar kurban keser” dedi.

“SERBEST OLURSA ÖNÜMÜZDEKİ AYLARDA YAPMAK İSTİYORUZ”

Kültür festivali için sık sık arandığını anlatan Ahmet Özcan, “Biz yılda bir defa geleneksel etkinliğimiz olan Uluslararası Pir Ahmet Dede Kültür Festivali’ni düzenliyoruz. Geleneksel olarak haziran ayının ilk haftası bu etkinliği yapıyorduk. Pandemiden dolayı 2 yıldır yapamadık. Bu yılda serbest olmadığı için etkinlik planları hazırlamadık. Serbest olursa ilerleyen aylarda yapmak istiyoruz. Normalde bu dönemlerde etkinlik yapıyor olacaktık. Festival yapmayı özledik. Vatandaşlar sık sık ne zaman yapılacak diye soruyor. Pandemi ortamında olduğumuz için yapmaya çekiniyoruz” diye konuştu.

“FESTİVAL EVLİLİKLERE VESİLE OLUR”

Festivalin hazırlanmasındaki aşamalar hakkında bilgi veren Özcan, “Uluslararası Pir Ahmet Dede Kültür Festivali’ni 3 nokta üzerine hazırlıyoruz. Etkinliklerin bir bölümünde bilim adamları, profesörler gelir panel şeklinde İslamiyet hakkında Pir Ahmet Dede hakkında konferanslar verir. Bir bölümünde kültürel sanatçılarımız gelir. Konser niteliğinde, deyişler söylenir, sema gösterileri yapılır. Bir bölümünde halka ikramlar yapılır, kurbanlar kesilir. İnsanlar etli pilav yer. Ayrıca bürokratlarda şenliğimize katılır. Uluslararası nitelikte olduğu için yurt dışından da misafirlerimiz gelir. Kütahya, Eskişehir, Bilecik halkı bu festivale katılır. Etkinlikte kardeşliğimiz pekişir. İnsanlar tanışır, kaynaşır. Akrabalar görüşür. Gelin, damat bulanlar olur. Evliliklere vesile olur” ifadelerini kullandı.

“KÜTAHYA VE ESKİŞEHİR’DEN DESTEK ALIYORUZ”

Eksik ve ihtiyaçlar konusunda desteklendiklerini Özcan şu cümlelerle açıkladı; “Biz türbe ve etkinlik alanı ile ilgili eksiklik ve ihtiyaçlarımızda İl Özel İdare ile iletişim kuruyoruz. Kütahya Valiliği ve İl Özel İdare’den destek alıyoruz. Müracaatta bulunduğumuz zaman Musa Başkanımız duyarlı davranıyor. Ellerinden geldiği kadar yardımcı oluyorlar. Burası yıllardır âtıl bir vaziyetteydi. Buraya Eskişehir Tepebaşı Belediyesi’nin çok yardımı oldu. Hizmetleri onlar başlattı. 4-5 yıl onların desteğiyle gerçekleştirdik. Malzeme desteği, çevre düzenlemesi desteği verdiler. Hala daha onlardan yardım alıyoruz. Onların desteğiyle burada canlanma oldu. Uzun dönem Kütahya’dan destek alamamıştık. Uzun bir dönemdir onların çadır ve gölgelikleriyle bu etkinlikler yapılıyor”.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu