KütahyaManşet

Paranın yenmeyen bir şey olduğunu ne zaman anlayacaksınız!

Kütahya, çevre kirliliği ve içme sularına ağır metal, siyanür karışması ihtimali doğurabilecek altın madenlerinin açılması konusunda zor günler geçiriyor. Kütahya’da, su kaynaklarına yakın alanlarda açılmak istenen altın madenlerine karşı çıkan köylüler yalnız kalırken; oluşan çevre kirlilikleri vatandaşlarda çevre bilincinin zayıf olduğunu gözler önüne seriyor.

Küresel ısınmanın etkilerinin derinden hissedildiği son yıllarda felaketlerde sık sık yaşanmaya başladı. Marmara Denizi müsilaj sorunu ile mücadele ederken ülke kuraklığın pençesinde. Su konusunda sıkıntı yaşanılan son günlerde vatandaşlar İncik Çeşmelerinin akmamasından şikayetçi. Musluklardan akan sularda ise gözle görülür oranda kireç miktarında artış var. Su miktarındaki azalma Porsuk Barajı’na yansımış durumda, kuruyan baraj tabanında koyunlar otluyor. Kütahya su açısından zengin olmasıyla, pınarlarının türkülerde geçmesiyle biliniyor. Kütahya’dan çıkan sular Eskişehir ve Polatlı’nın ovalarının sulanmasını sağlar. Suyun kaynağı Kütahya’da Altıntaş Ovası’nda kuraklık çanları çalmaya başladı, Ziraat Odası Başkanı Hikmet Koyak erken kurumaya başlayan hububat tarlalarını gözler önüne serdi.

KÜTAHYA’NIN SULARININ BAŞI MADENLERLE DERTTE

Kütahya’nın sularının başı madenlerle dertte. Murat Dağı’nda, Simav-Örencik’te ve Domaniç’te son olarak da Doğuşah Köyü’nde çıkarılmak istenen madenlere vatandaşlar tepki gösteriyor. Vatandaşlar siyanürlü altın aramanın Kütahya’nın içme sularına ve doğasına çok ağır zarar vereceğini düşünüyor. Açılmak istenen altın madenlerinin ÇED toplantılarına katılan doğayı koruma dernekleri yetkilileri, doğayı korumakla görevli olan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerinin maden sahiplerinden yana tavırlar sergilediğini iddia etti. Son zamanlarda basına yansıyan haberler Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün çevre konusunda zayıflığını ortaya çıkardı.

BASINA VE SOSYAL MEDYAYA YANSIDIKTAN SONRA MOLOZLAR TEMİZLENİYOR

16 Haziranda İhlas Haber Ajansı Muhabiri Hüseyin Efe tarafından yapılan “Korona virüs (Covid-19) tehlikesi nedeniyle temizliğin mutlak önem taşıdığı dönemde, Kütahya’da yol kenarına dökülen hafriyat ve moloz atıkları çirkin görüntüler oluşturuyor. Sofu Mahallesi ile Demirciören köyü arasında, bazı sorumsuz kişilerin çevre kirliliği ve insan sağlığını hiçe sayan moloz ve hafriyatları gelişigüzel çevreye atma alışkanlıkları sürüyor. Pandemi nedeniyle ülke genelinde tedbirler üst düzeye çıkarılırken, temizliğin hayati önem taşıdığı bu dönemde nahoş görüntülerin ortaya çıkması tepkiyle karşılanıyor” şeklinde çıkan haber sonrası o bölgede temizlik yapılmış, “İHA’nın haberi ses getirdi, Vali Çelik’in talimatıyla moloz ve inşaat atıkları temizleniyor ”diye ikinci bir haber olarak temizlik çalışması kamuouyuna duyurulmuştu. 09.05.2021 tarihinde Sosyal medya gurubunda paylaşılan Zafertepe Mahallesinde kaçak moloz ve hafriyat dökümüne dair paylaşım sonrası Kütahya Belediyesi tarafından temizleme çalışması başlatılmıştı. Radar mevkiine atılan molozlar, HG Haber’den Hüseyin Gezgin tarafından gündeme getirilmiş akabinde temizleme çalışması başlatılmıştı.

FARKINDALIK ETKİNLİKLERİ ZAYIF KALIYOR

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü sık sık Kütahya’ya yapılacak Millet Bahçesi hakkında bilgilendirme yaparak dikkat çekiyor. İl Müdürlüğü’nün 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde ve diğer zamanlarda yaptığı farkındalık etkinlikleri zayıf kalıyor. Kütahya ve ilçelerinin merkezlerine yakın piknik ve gezmeye müsait doğal alanlar çöp kaynıyor. Pandemi döneminde bu çöplerin arasında maskelerde bulunuyor. Bu çöpler su kaynaklarına da bulaşmış durumda. Felent Çayı, rengi siyaha yakın üzerinde çöpler yüzer halde akıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu