KütahyaManşet

Rafa kalkmadı

Kanal Kütahya Projesi rafa kalktı şeklinde yayınlanan yazıları Belediye Başkanı Alim Işık yalanladı. Doğru bilgi olarak Alim Işık, “Mahkemenin aldığı yürütmeyi durdurma kararı geçmişteki iki farklı meclis kararı ile ilgilidir. Son kararımız, kamu yararı kararları olumlu olacak şekilde alınmış. Şu an yürürlüktedir. İptal olan bir şey yoktur” dedi.

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Kanal Kütahya’nın rafa kalkmadığını açıkladı. Yaşanılan gelişmelerin içyüzünü anlatan Başkan Alim Işık, “Kanal Kütahya rafa kalktı diye bir şey yok. Bunu haber yapan arkadaşlarımın şehrimize faydası olmadığını düşünüyorum. Kanal Kütahya ile ilgili 3 farklı meclis kararımız var. İlk önce daha geniş Organize sanayi yolunun da içinde bulunduğu bir toprak koruma kurulu kararı vardı. Sonrasında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Kütahya’ya geldiğinde tarım topraklarının fazla yapılaşmaya açılacağı endişesiyle bir kısmı iptal oldu. O zaman toplam 490 dekar imara açılacak tarım toprağı. Biz OSB’ye giden yolun olduğu kısmı Bakan Bey Kütahya’da iken vazgeçelim dedik. Projeyi daralttık. 170 dekar tarım arazisinin bulunduğu şekle dönüştürdük.  49 hektarlık kısım büyük olduğu için Siner Mahallesi sakinlerimiz mahkemeye başvurmuşlar. Kütahya Belediyesi bizim toprakları değerinin altına geçmişte olduğu gibi alacak, mağdur edileceğiz endişesi ile mahkeme süreci başlatılmış. 17 hektarlık kısım ile ilgili mahkemeye ekleme yapılmış. Davada yürütmeyi durdurma kararının alınmasının tek sebebi ilgili kurum görüşlerinden Tarım Bakanlığı Toprak Reformu Genel Müdürlüğünün olumlu kamu yararı görüşünün gelmemesiydi.

“TARIM BAKANLIĞINDA BAKAN YARDIMCISI DEĞİŞİKLİĞİ SÜRECİ ETKİLEDİ”

Sonra bu rapor geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile görüşmemizin ertesi haftası kamu yararı kararı çıktı ama tarım bakanlığında bakan yardımcısı değişikliği nedeniyle bu süreç gecikti. Sonra gitti Tarım Bakanı ile bu konuyu görüştük. Oradan da kamu yararı kararı geldi. Fakat bizim kararın çıktığı tarih ile mahkemenin karar aldığı tarih arasında 1 gün var. 1 gün önce mahkeme karar vermiş, bir gün sonra kamu yararı gelmiş. Bunu üst mahkemeye ulaştırmada 1 günlük farkla mahkeme hemen yürütmeyi durdurma ile ilgili karar vermiş. Uzlaşmada bizim bir gün sonra ulaştığımızdan dolayı söz konusu mahkeme kararının idare mahkememize davanın esası görüşülürken ulaştırılması halinde bu belgenin buraya sunulmasın halinde dava konusu düşmüş olacak. Kaldı ki biz yeni haliyle tarım bakanlığından sözlü olur aldıktan sonra biz bu kararı yenilemişiz. Mahkeme eski kararı iptal etmiş oldu. Yeni karar yürürlükte. Herhangi bir sıkıntı yok. Bu projenin rafa kalkmasından kim fayda görecek? Bu şehrin değerleri siyaset malzemesi yapılamayacak kadar çok büyüktür. Ben herkesin bu konuda sağduyulu olmasını, bilgileri kamuoyuyla doğru paylaşmasını arzu ederim” ifadelerini kullandı.

AHMET DİNÇ- ÖZEL HABER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu