KütahyaManşetSağlık

Randevu Sorununu Diş Hastanesi Bitirecek

KSBÜ Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde Dijital ve Estetik Diş Kliniği Ünitesi açıldı. Açılış töreninde Başhekim Doçent Dr. Berceste Güler, cihazları ve kullanım alanlarını tanıttı. Açılış konuşmasında randevu sorununun farkında olduklarını bildiren Rektör Vural Kavuncu, sorunun diş hastanesinin açılmasıyla çözüleceğini açıkladı.

KSBÜ Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde Dijital ve Estetik Diş Kliniği Ünitesi’nin açılışını KSBÜ Rektörü Vural Kavuncu yaptı. Açılışta Vural Kavuncu, “Bu merkezde hasta tedavisi değil, öğrencilerimizin eğitim gördüğü derslikler, laboratuvarlar ve bu tarzda merkezler var. En önemli zenginliğimiz insan kaynağımız. Bu süre içerisinde 12’den 50 ye çıkan doktor kapasitemiz var. Önemli bir gelişme ama yeterli değil. 100’ün üzerine bu sayıyı çıkarmamız gerekiyor. 8 uzmanlık alanında hizmet veriyoruz. 63 tane ünite var. Kütahya’nın 150 üniteli bir hastaneye ihtiyacı var. Açılalı 1 yıl oldu. Bugün Kütahya’nın vazgeçilmez bir hizmet merkezi oldu. Çok memnuniyet birazda şikâyet var. Buraya gelen hastalarımızdan çok yüksek memnuniyet alıyoruz. Şikâyet randevu sorunu. Bunun farkındayız. Randevu zorluğu çekiliyor. Talebin ve kapasitenin orantısız olması. Kütahya’nın büyük kapasiteli hastaneye ihtiyacı var. Bunun önemli nedenlerinden bir tanesi Sağlık Bakanlığı’nın ADSM’sinde uzman hekim yok şuanda. İleri tıp uygulamaları, diş hekimliği uygulamaları yapılamıyor” dedi.

“TEKNOLOJİYE AYAK UYDURUYORUZ”

Yeni üniteyi tanıtan KSBÜ Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi Başhekimi Doçent Dr. Berceste Güler, “Dijital çağda teknolojiyi takip ediyoruz. Diş hekimliğinde dijitalleşme mevcut, merkez olarak teknolojiye ayak uyduruyoruz. Merkezimizde bulunan dijital model tarayıcı dediğimiz cihaz uzun süreli işlemleri azaltıyor. Modelleri tarayıp 3 boyutlu olarak bilgisayara aktarıyor, orada tasarımları yapıyor ve hastalara protezlerini teslim ediyoruz. 3 D bio yazıcımız, reçine ile çalışıyor. Bu cihaz hastaların daimi ve geçici kaplama dediğimiz kromlarını yapıyoruz. Hastaların damak olarak bildiği protezleri yazıcılarla yarım saat veya 1 saat içinde hastaya teslim ediyoruz. Şeffaf plak tedavisi yazıcılarla hızlıca elde ediliyor. Hastadan ölçü alınmasını ortadan kaldıran ağız içi tarayıcılarımız var. Ağız içi tarayıcı ile hastanın ağzının için bilgisayara aktarılıyor. Kaplama tasarlanıp hastaya 15 dakika içinde teslim edebiliyoruz. Ağız içi tarama ve fotoğraflarını çakıştırdığımız zaman gülüş tasarımını elde edebiliyoruz. Özellikle estetik olmayan ön dişler yaprak porselenlerle tasarlanıp hastaya teslim ediliyor. 45 dakika içinde lazerle hastanın diş rengi beyazlatılıyor. Kron işlemi çok uzun sürer 1 ay hasta gelip gider. Bir türlü bitmez aksilikler çıkar. Hastaya bire bir uyumlu kronu 2 dakika içinde şekillendirebiliyoruz. Dijital kliniğe destek sağlayan KSBÜ Rektörlüğü’ne çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu. AHMET DİNÇ

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu