Kütahya

Sanat kan kaybediyor!

Sanat kan kaybediyor!

Ahşap işlemecisi ve maket ustası Cumhur Günay, değer göremediği için Tavşanlı’dan göç etti. Taşınması hakkında Günay, “Tavşanlı’da ahşap sanatın yaygınlaşması için projeler hazırlanmasını istedim. Sesimi duyan olmadı. Sanatsal açıdan destek alamadım. Değer göremediğimi düşünerek sahil kentine göç ettim” dedi.

Bu haber 2021-04-26 10:23:14 eklenmiş ve 43 kez görüntülenmiştir.

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde doğup büyüyen, Cumhur Günay, işi dolayısıyla yaklaşık 5 yıldır Kütahya´nın Tavşanlı ilçesinde ikamet ediyordu. Tavşanlı’da hobi olarak ahşap işlemeciliğe gönül vermeye başlayan Cumhur Günay, çevresinde gördüğü, vasfını yitirmiş ağaç kökü ve dal parçalarını toplayıp evine götürüyor; evinde kurduğu atölyesinde ağaç dallarından ahşap işlemeli maketler yapıyordu. Günay, yoğun çaba sarf etmesine rağmen değer göremediği için Tavşanlı’dan Akçakoca’ya göçtü. Artık Günay, tatil bölgesi olan Akçakoca’da topladığı ağaç parçalarına yeniden hayat veriyor.

“DESTEK GÖREMEDİM”

Sahil kentlerinde sanata daha çok değer verildiğini söyleyen Günay, “Yaklaşık 6 yıl boyunca plansız, projesiz ve ölçüsüz tamamen doğaçlama olarak yaptığım çalışmaları mı duyurabilmek adına çok emek sarf ettim. Birçok ulusal haberlere konu olmayı başardım. Sergiler ve seminerlerde yer almayı başardım. Sosyal medya platformlarında yüksek beğeniler aldım. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvurum kabul gördü. Fakat pandemi sürecinden dolayı heyetimizin toplanmasını beklemekteyim. Son zamanlarda ülkemizde büyük sorun olan çocuklarımızın internet cep telefonu ve bilgisayar bağımlılığından uzaklaştırıp hobiye yönetmek ve doğada vasfını bitirmiş ağaç parçalarını ve köklerini sanatsal geri dönüşümde insan hayatına tekrar katmayı çok istedim. Fakat sesimi yeteri kadar duyuramadığıma inanıyorum. Her zaman bir proje olmasını diledim. Fakat olmadı. Tavşanlı’dan gün yüzüne çıkan çalışmalarımın desteğe hiçbir zaman söz konusu bile olmadı. Hobi olarak başladığım için başka işten kazandığımı bu hobime yatırdım. Makine ve ekipmana verdiğim parayı zor karşıladım. Zor imkanlar içinde ürettiğimiz için sürekliliğinin olabilmesi için maddi dönüşleri olması gerekiyordu. Ürünler satılmadı Tavşanlı’da. Hem satış ve sergileme açısından destek bulamadık. Sahil ve turizm etkinliklerinin daha çok etkili olacağını düşünerek sahil kentine göç ettim. Çalışmalarıma Düzce’nin Akçakoca ilçesinde devam etmekteyim. En büyük temennim şudur ki inşallah sanata ve sanatı icra eden üstatlarımıza verilen değer ve kurumsal destekler artar. Geleceğe ve çocuklarımıza güzel eserler bırakırız” ifadelerini kullandı. AHMET DİNÇ

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu