KütahyaSürmanşet

Sevgi Yolu’na çadır kurdular

Saadet Partisi öğrencilerin sorunlarına dikkat çekmek için Kütahya’nın en işlek yeri olan Sevgi Yolu’na çadır kurdu. Çadır eylemi hakkında Osman Sedat Akyüz, “Yurt yoksa, öğrenci evi yoksa çadırlarımız var!” dedi.

Saadet Partisi Gençlik Kolları Başkanı Osman Sedat Akyüz, Sevgi yoluna kurdukları çadır hakkında bilgi verdi. Osman Sedat Akyüz, “Üniversitelerin çoğu yüz yüze eğitime başladı. Bu vesileyle üniversiteyi kazanan bütün öğrenci arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz.2021-YKS ‘de tercih yapan adayların yüzde 85,80’i yükseköğretim programlarına yerleşti. Adayların yüzde 52,02’si ilk üç tercihinden birine yerleşti. Adayların; yüzde 27,52’si 1.tercihine, yüzde 14,41’i 2. tercihine, yüzde 10,09’u 3. tercihine yerleşmiş oldu Ne yazık ki üniversiteye yerleşmekle iş bitmiyor, aksine üniversiteyi kazanan öğrenci için daha zorlu bir süreç başlamış oluyor. Üzücüdür ki ülkemizde artık ihtiyaçlar bir problem haline gelmiştir. Barınma da bu ihtiyaçlardan biri. Ve mevcut urum bu şekilde ilerlerse barınma ihtiyacı da bir problem olmaya devam edecek. Normal şartlarda üniversiteyi kazanan bir öğrenci kolaylıkla ev veya yurt bulabilmeliyken bugün ev ve yurt ücretlerine baktığımızda bu ücretlerin karşılanamayacak derece uçuk olduğunu görmekteyiz. Biz Öğrenciyiz! Öğrenci okul harcı mı ödesin? Öğrenci yükselen elektrik faturasını mı ödesin? Otobüs parasını mı ödesin? Asgari ücret fiyatına yaklaşan ev kiralarını mı ödesin? Cep yakan kitap paralarını mı ödesin? Biz gençler okumayalım mı?  Biz Milli Görüşçüyüz! Saadet Partisi Kütahya gençlik kolları olarak; ülkemizde cezaevi sayısı, yazlık ve kışlık saray sayısı artarken itibardan tasarruf olmaz diyerek, öğrenci olarak bizlerin barınma sorunu yaşıyor olmasını kabul etmiyoruz. Holdinglerin milyarlık vergi borçları tek kalemde silinirken, beşli malum şirketler kamudan ihalelerle zengin olurken, öğrencilere 650 TL’lik bursun çok görülmesini, kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

“ÖĞRENCİLER BİRÇOK SORUNLA BAŞ BAŞA”

Öğrencilerin sorunlarını göz ardı edilmemesi gerektiğini bildiren Akyüz, “Saadet Partisi Kütahya İl Gençlik Kolları olarak ifade ediyoruz ki; Eğitim, barınmak temel haktır, gasp edilemez! Geleceğin teminatı olan genç arkadaşlarımızın birçok sorunla baş başa bırakılmasını asla kabul etmiyoruz. Barınma sorunu 204 üniversitesi ve 9 milyon üniversite öğrencisi olan ülkemizde bütün öğrencilerin ortak sorunudur. Bu soruna dikkat çekmek amacıyla çadır eylemimizi gerçekleştiriyoruz, yurt yoksa, öğrenci evi yoksa çadırlarımız var! Biliyoruz ki; üniversitelileri göz ardı edenler, yok sayanlar hiç bir soruna çözüm olamayacaklardır. Bizler yaşanabilir bir ülke idealiyle genç arkadaşlarımızla omuz omuza çalışmalarımızı sürdüreceğiz, Saadet Partisi Kütahya İl Gençlik Kolları Olarak Şimdi, her şeye rağmen samimi bir muhabbet ortamı ve sıcak bir çayla üniversiteli dert ortaklarımızı çadırlara davet ediyoruz” diye konuştu.

 

YASİN PEHLİVANGİL

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu