KütahyaManşet

Sigara kullanmayı miras bırakmayın

Yeşilay Kütahya Şubesi’nin yeni Başkanı Fulya Topçuoğlu Ünal, basın toplantısı düzenleyerek yeni yönetimi ve çalışmaları tanıttı. Yeşilay üyesi olarak toplantıya katılan Kütahya Valisi Ali Çelik, babasına sigarayı bıraktırmasını anlattı. Tüm anne ve babalara seslenen Ali Çelik, “Çocuklarınıza sigara içmeyi miras bırakmayın” dedi.

Yeşilay, Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı ile tütün, alkol, uyuşturucu madde, teknoloji, gibi çeşitli bağımlılıklarla ilgili olarak farkındalığın arttırılmasını amaçlıyor. Yeşilay, TBM Yaygınlaştırma eğitimlerini Yerel Medya ile iş birliği içerisinde yürütecek. Yeşilay Kütahya Şubesi, 2021 TBM Yetişkin Eğitimi Projesi kapsamında, Kütahya Öğretmen Evi’nde, Yerel Medya Temsilcileri ile bir araya geldi. Bağımlılık ile mücadelede gönüllülüğün esas olduğunu söyleyen Topçuoğlu Ünal, ‘‘Bu toplantının amacı öncelikle yeni yönetimimizi tanıtmak, sonrasında Türkiye bağımlılık ile mücadele yetişkin eğitiminde, yetişkinlere düşen eğitimin ne olduğu, nasıl yapılacağı önümüzdeki projeler, faaliyetler ve Yeşilay’ın 1 yıllık genel programı hakkında sizleri bilgilendireceğiz. Bu toplantı siz paydaşlarımız ile önem kazanacak. Yeşilay’ın farkındalık kazanması ve toplum bilinci oluşturulması için görünürlük faaliyetlerinde en değerli paydaşımız basındır. Sayın valimize, Üniversitemize, basına her konuda destek olduğu için teşekkür ediyorum. Yeşilay elçileri projemiz ile halkı bilinçlendirip bağımlılığın yüksek olduğu bölgelerde her tip gönüllü elçimizin desteği bu konuda çok önemlidir. Kültürel faaliyetler ile birlikte sportif faaliyetler de bağımlılıkla mücadelede çok önemlidir, bu sebeple birçok etkinliği planlıyoruz. Önerilere, halkımızın bu konudaki ihtiyacına ve basın mensuplarımızın bu konudaki öngörüleri ile yeni iş yapmak için hazırız’’ diye konuştu.

“HEPİMİZ BİRBİRİMİZE DESTEK OLACAĞIZ”

Alkol, sigara, uyuşturucu ve dijital bağımlılığına dikkat çeken Kütahya Valisi Ali Çelik, ‘Yeşilay, 100 yılı aşan bir mazisi ile toplumumuzun ve milletimizin en önemli sosyal bir sivil toplum kuruluşudur. Son yıllardaki değişim ile birlikte farklılaşmaya başlamıştır. Yarı kurum şeklindeki organizasyon yapısıyla düzenli bir faaliyet amacının en önemli noktası. Anıp ile mücadele konusundaki organizasyonlarda hepimizin aklına ilk uyuşturucu geliyor. Alkol, sigara, uyuşturucu ile mücadele ve bugün dijital dünyanın en büyük sorunlarından bir tanesi ise dijital bağımlılık. İlimizde Yeşilay Nuri abinin önderliğinde diğer 81 ile nazaran çok ciddi bir mesafe kat etmiştir. Yeni bir bayrak değişimi oldu. Yeni yönetime hayırlı olmasını diliyorum. Bu bağımlılık ile yürütülen mücadele konusunda hepimiz birbirimize destek olacağız. Bağımlılıklar, toplumumuzun en temel dinamiği olan aile yapısını hızla bozmaktadır. Aileyi, toplumsal yapı ve dinamiği güçlendirmek için hep birlikte mücadele edeceğiz. Toplumun her kesiminin elini taşın altına atması gerekmektedir. Bağımlılık ile mücadele de personeller 7/24 online olarak bile bağımlılık ile mücadeleyi devam ediyorlar. Bu bizim olmazsa olmazımızdır. Sentetik uyuşturucunun yaygınlaşması ve ucuzlaması buradaki riski çok büyüttü. Okulların açılması ile birlikte bu konudaki duyarlılığı her türlü platformda güçlendirmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı. Konuşmasını babasına sigarayı bıraktırma mücadelesini anlatarak bitiren Ali Çelik, babasının kamyon şoförü olduğunu, 10’lu yaşlardan beri sigara içtiğini söyledi. Sigarayı bırakmazsa ona küseceğini söyleyerek bunda da kararlı davranarak babasının sigarayı bıraktığını, bıraktığından sonra 6 ay sonra babasını kaybettiğini bildirdi. Hikayesini Ali Çelik, “Çocuklarınıza sigara içmeyi miras bırakmayın” sözleriyle sonlandırdı.

YEŞİLAY’IN YENİ YÖNETİMİ

Fulya Topçuoğlu Ünal Başkanlığındaki Yeşilay Kütahya Şubesi’nin yeni yönetiminde Ercan Şirin, Dr. Çiğdem ORGUN Şahin, Mehmet Bilgili, Alihan Yaşar Akkoç bulunuyor.  Nuri Çetin Yeşilay Kütahya Şubesi’nin onursal başkanlığına getirildi. AHMET DİNÇ

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu