KütahyaManşet

“Süt endüstrisi tesisleri yapılacak”

İnköy Mahallesi Muhtarlığınca Kütahya Mahkemelerinde açılan meraya tecavüzün önlenmesi davasının avukatı Yusuf Rıza Çolak, son durum hakkında açıklama yaptı. Mahkemeyi ve temyizi kazandıklarını bildiren Çolak, müze binasının yerine manda sütü işleme tesisinin kurularak dünya markası yaratılacağını söyledi.

Kütahya’da bir süre önce hayvan otlattıkları meraya müze yapılmak istenmesini orak, balta, tırpan, kürek ve sopalarla karayolunu trafiğe kapatarak eylem yapan İnköy Mahallesi sakinlerinin beklediği temyizi köylüler kazandı. İnköy Çayırı’nda bulunan Kütahya Otogarı karşısındaki arkeoloji müzesi inşaatı köylüler tarafından süt işleme tesisi olarak kullanılması planlanıyor. Kütahya’yı yakından tanıyan birisi olarak İnköy merası davasına bakan Yusuf Rıza Çolak, gelinen son aşama hakkında bilgiler verdi.

“İNŞAATIN GEÇERLİLĞİ YOK”

Yetkililere durumu bildirmelerine rağmen ısrarla müze binasının yapıldığını anlatana dava avukatı Yusuf Rıza Çolak, “Ben 45 yıllık hâkim ve avukatım. İnköy’ün 30 yıldır davalarına ben bakıyorum.  İnköy’ün yüz yıllar gerisinden gelen büyük bir merası var. O merada 5-10 bin büyük ve küçük baş havyan var. Orada üretilen et ve süt ürünleri ile mera alanı İnköy ve Kütahya’yı besliyor. Meralara hiçbir şekilde tesis yapılması mümkün değildir. Daraltılması mümkün değil kanunen yasaktır. Bu gerçeğe rağmen her nasılsa bir önceki belediye başkanını isteği ve valinin katkısıyla mera müze binası yapılmak istenmiştir. Orada arkeolojik bir alan yok. Dolayısıyla arkeoloji müzesinin yeri orası değildir. Orada maden alanı yok. Maden müzesinin yeri de değildir. Kütahya’da müze yapılabilecek diğer müzelerinde olabileceği doğal araziler varken merayı daraltabilmek amacıyla buradan epey dönüm arazi eski belediye başkanı tarafından gasp edilmiştir. Oraya müze binası yapılma kararı alınmış, biz o karara karşı hemen o tarihte dava açtık. Açtığımız davada onlar temel atarken, biz yürütmeyi durdurma kararı aldık. Ardından iptal kararı aldık. Bu davalar geçmişe yürür. İlk tesis tarihine kadar geri gider. Bütün sonraki işlemleri iptal eder ortadan kaldırır. Buna rağmen biz yetkililere bunları bildirdik. Yargı kararlarına uyulmasını istedik. Onlar yargı kararlarına uyup yargı kararlarını durdurmadılar. Dolayısıyla sonraki aşama bütün inşaatın geçerliliği yok” dedi.

BİNANIN MANDA SÜTÜ İŞLEME TESİSİNE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ PLANLANIYOR

Binanın İnköylüler adına süt işleme tesisine çevrileceğini bildiren Çolak, “Oraya bir bina yapıldı. Çıkıp gelen binayı biz İnköy adına süt endüstrisinde kullanmayı düşünüyoruz. Mesela İnköy’de merada 5 bin’i aşkın manda var. Mandanın sütü ve peynirinden bütün Türkiye ve Dünya’ya ulaşan bir marka yaratmak istiyoruz. Güzel bir süt endüstrisi kurumu kurarak “belki de MANSÜT markalı manda sütünden üretilmiş dünya güzeli bir peynir markası kazanacaklar. Bundan hem Türkiye hem Kütahya kazanacaktır. Bu nedenle mahkemeyi ve sonucunu kazandık. Şuanda durum bu şekildedir. İnşaat bitince İnköy adına orayı işleteceğiz. Hatta ve hatta Belediye’ye de bir katını sağlık ünitesi olarak vereceğiz” diye konuştu.

İNKÖY MUHTARI VALİ ÇELİK İLE GÖRÜŞECEK

İnköy Mahallesi muhtarı İbrahim Şatır, seçimlerde vatandaşlara söz verdiği gibi binanın köylülerin ortak kararı ile kullanılacağını açıkladı. Resmi olarak kararın açıklanmasını heyecanla beklediklerin söyleyen Şatır, aylar öncesi aldığı randevu ile Vali Ali Çelik ile bugün bir araya gelecek. Muhtar Şatır, köyün diğer sorunları ile birlikte müze binası konusunda da isteklerini bildirecek.

AHMET DİNÇ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu