Kütahya

Tarım sektörü kan kaybediyor!

Tarım sektörü kan kaybediyor!

Çiftçi dostu olarak bilinen ve sık sık sorunlarını dile Altıntaş Ziraat Odası Başkanı Hikmet Koyak, tarımsal üretimde kullanılan bütün girdilerin fiyatlarının sürekli katlanarak artmasının kötü etkilerinin olacağını anlattı. Hikmet Koyak, özellikle gübre fiyatlarının tarım sektöründe takoz etkisi yarattığını açıkladı.

Bu haber 2021-04-13 11:54:20 eklenmiş ve 80 kez görüntülenmiştir.

Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde tarımsal üretimin artması için yoğun çabalar sarf eden Altıntaş Ziraat Odası Başkanı Hikmet Koyak, girdi fiyatlarını gündeme getirdi. Üretim maliyetlerini artmasının etkilerini anlatan Hikmet Koyak, şu ifadeleri kullandı; “Ülkemizde, yüksek kentleşme ve sanayileşme yüzünden sürekli olarak tarım arazisi miktarı azalmaktadır. Bu sorun öyle bir boyuta ulaşmıştır ki son 15 yılda tarım arazilerimiz yüzde 15 azalmıştır. Bunun yanında çiftçi sayısında da hızlı bir azalış gözlemlenmektedir ki ülkemizin geleceğini tehdit eden esas bu azalıştır. Yine aynı dönemde çiftçi sayısı neredeyse yarıya düşmüştür. Ülke nüfusu yükselirken tarım sektöründeki bu kan kaybı ülkemize önlenemez zararlar vermektedir. Net ihracatçı olduğumuz ve ülke ekonomisine çok büyük katkılar sağlayan sektörde artık net ithalatçı konumuna geldik. Bu durum hem cari açığı artırmakta hem de zor kazanılan ülke değerlerinin yurt dışına akmasına neden olmaktadır.

“BU GELİRLE LÜKS BİR HAYAT YAŞAMA HEDEFLERİ DAHİ YOK”

Peki neden çiftçilerin sayıları hızla azalıyor? Şu anda kanayan yarayı iyileştirmek, geleceğimizi kurtarmak için bu sorunun cevabını net bir şekilde ortaya koymak zorundayız. Elbette ki çiftçi sayılarının azalması konusunda en son suçlanacak kişiler çiftçilerdir. Bu azalışın ana nedenine bakarsak çiftçilerimizin ve çocuklarının çaresizce tarımı bırakıp, büyük şehirlere göç edip üç kuruş para için çalışmaya mecbur kaldıklarını görürüz. Çiftçilerimizin birincil amacı, diğer her çalışanlar gibi faaliyetlerinden gelir elde etmektir. Hatta çoğu sektör çalışanının aksine bu gelirle lüks bir hayat yaşama hedefleri dahi yoktur. Hemen hemen hepsi için ailelerine bakabilmek ve çocuklarının okul masraflarını karşılamak yeterlidir. Ama yaşama, eğitim gibi en temel haklarını dahi karşılamakta zorlanmaktadırlar.

“GİRDİLERİN FİYATLARI SÜREKLİ KATLANIYOR”

Her bir çiftçimize ayrı ayrı bir tüccar veya esnafmış gibi gelir gider hesabıyla bakmak ve kârını hesaplamak doğru olandır. Bir işletmenin kârını artırması için yapabileceği üç şey vardır. İlki fiyat yükseltmek. Ama bu çiftçimizin elinde değil. İkincisi üretimi artırmak ama belli bir araziden alınabilecek ürün değişemeyeceği için bu da imkânsızdır. Son olarak da giderlerini azaltarak kârlarını artırabilirler. Akla en mantıklı gelen yöntem budur ama esas problem de burada çıkmaktadır. Çünkü tarımsal üretimde kullandıkları materyalleri miktar olarak düşürmek ellerinde değildir. Üstelik tarımsal üretimde kullanılan bütün girdilerin fiyatları sürekli katlanarak artmaktadır. Bunun sonucu olarak zaten yetmeyen gelirleri gittikçe daha da azalmaktadır.

“HAM MADDELERİN YÜZDE 65-80’İ İTHAL EDİLİYOR”

Son dönemde özellikle gübre fiyatlarında yaşanan fiyat artışı başlı başına hemen hemen bütün çiftçilerin yaptıkları işten zarar etmelerine neden olmaktadır. Üstelik bu hesaplamaya kendilerinin ve ailelerinin çalışmalarına karşılık gelen emek değeri de dahil değildir. Zaten emeklerinin karşılığı dahil edilse ve çiftçilere zararları söylense hiç kimse tarımsal faaliyette bulunmaz. Herkes, gübre fiyatlarının zamlanmasının ülkemizdeki dolar yükselişinden kaynaklandığının farkında. Bunun nedeni gübre üretimi için gereken ham maddelerin yüzde 65-80’i ithal ediliyor ve her dolar artığında maliyetler yükseliyor. Buradaki sıkıntı bu zamların dolardaki yükselişe göre çok daha fazla olması ve dolar yükselirken yükselen fiyatların dolar düştüğünde düşmemesi. Hatta düşen dolar tekrar yükseldiğinde fiyatlar tekrar yükseliyor. Gübre fiyatlarındaki artış için uzun yıllara bakmaya gerek yok. Hepimizin bildiği gibi sadece bulunduğumuz yıl içinde gübre fiyatları katlanarak çoğaldı.

“ŞEHİRLERE GÖÇ EDİP ASGARİ ÜCRETE ÇALIŞIYORLAR”

Köyde yaşayan gençlerimiz babalarının terinin son damlasına kadar çalıştıklarını ama buna karşılık kazandıkları parayı gübreye ve mazota vererek para kazanamadıklarını görüyor. Bunun üzerine en azından maaş almak için şehirlere göç ederek asgari ücretle çalışmaya başlıyorlar. Bu yüzden köyler kapanmaya başladı. Hiçbir gencimiz çiftçi olmak istemiyor. Sonuç olarak da geleceğimiz kararıyor. Bu karanlık gelecekten kurtulmak istiyorsak gübre fiyatları başta olmak üzere çiftçilerimizin gider kalemlerinin maliyetlerini düşürmemiz gerekiyor. Gübre üreten bir avuç tüccarın değil çiftçilerimizin kollanması gerekiyor”.

AHMET DİNÇ

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu