KütahyaManşet

Tunçbilek Termik Santrali’nde Taşeron Sistemi Yok

“Tunçbilek’te neler oluyor?” haberimiz hakkında sehven kurum isimlerinin karıştırılması üzerine düzeltme yazısı yayınlıyoruz. Haberde Tunçbilek GLİ yerine Tunçbilek Termik Santrali kelimesi yanlışlıkla yazılmıştır. Konu hakkında Çelikler Holding, Tes İş Kütahya Şube Başkanı Ramazan İlhan ve haberde ismi geçen Fisun Aktakka Yıldız yanlışlık konusunda gazetemize bilgi vermesi üzerine haberi düzeltme kararı aldık.

Haberi hakkında görüşlerini açıklayan Tes İş Kütahya Şube Başkanı Ramazan İlhan, “Bazı Yerel gazetelerde Tunçbilek termik santrali de neler oluyor?” başlıklı haberlerle ilişkili haberler üzerine kamuoyunda yaratılan yanlış algıyı ortadan kaldırmak adına böyle bir açıklama hasıl olmuştur. Bilindiği üzere Tunçbilek Termik Santrali 2015 yılında özelleştirilmiştir. Devir tarihinde işyerinde 270 Kamu işçisi, 350 de Taşeron işçi çalışmaktaydı. Devir işleminden önce Taşeron işçilerin iş akitleri EÜAŞ tarafından taşeron firmaların sözleşmeleri feshedildiği den sona ermişti. Sendikamız işveren ile yaptığı görüşmeler neticesinde işsiz kalan taşeron işçileri Çelikler bünyesinde işe alınmış daha sonrada sendikamıza üye yapılmak suretiyle toplu sözleşme kapsamına alınmış ve taşeron işçilik sistemine son verilmiştir. Bu gün itibariyle Tunçbilek termik santrali de taşeron sistemi yoktur. Dolayısıyla taşeron işçi de bulunmamaktadır.

“ÇELİKLERLE BAĞI YOKTUR”

Santralde  yapımı devam eden bazı revizyon işleri teklif usulü firmalara verilmekte burada çalışan işçiler de bu firmaların işçisi olup Çeliklerle bağı yoktur. Söz konusu haberde verilen itfaiye örneği de yanlıştır ve asılsızdır. Zira itfaiye personeli Çelikler firmasının kendi personelidir, taşeron değildir. Kaldı ki itfaiye personeli sendikamız üyesidir. İstihdamla ilgili verilen, istihdamın azaldığı şeklindeki bilgide yanlıştır. Biraz evvel verdiğim devir tarihindeki kamu ve taşeron işçi dahil toplam istihdam 620’dir. Bu gün itibariyle Tunçbilek termik santrali işyerinde aşağı yukarı aynı sayıda istihdam sağlanmaktadır. SGK verilerinden bu durum teyit edilebilir. Yine aynı haberde 1 nolu yazıhane biriminden bahsedilmektedir. İşyerimizde böyle bir birim olmadığı gibi adı geçen 1 nolu yazıhane birimi yöre insanımızın 1 numara diye bildiği GLİ’ye ait bir birimdir”ifadelerini kullandı.

Haberde “CHP Tavşanlı İlçe Başkanı Fisun Aktakka Yıldız, Tunçbilek Termik Santrali’nde çalışan taşeron işçilerden gelen şikayetler üzerine Tunçbilek’e giderek araştırmalar başlattı. Başkan Yıldız, şirkete karşı mahkemeyi kazandıkları için taşeron işçilerin işten çıkarılmaya başlandığını söyledi. Gelen şikayetlerde taşeron işçilerin ikinci sınıf insan muamelesi gördüğüne dair iddialar yer alıyor” ifadeleri yer almıştı. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu