KütahyaManşet

Vatandaş ilaca daha çok para ödeyecek !

SGK, yarından itibaren boğaz spreyleri, kas gevşetici kremler gibi 52 ilacı ödeme listesinden çıkardı. Kütahya Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Süleyman Cahit Ceylan, "Vatandaşın ilaçlara ulaşımı engellenmiş ve cebinden ilaç için çıkacak olan ücret fazlalaşmış olacak" dedi.

SGK, 8 Eylül 2021 tarihinde aralarında kas gevşetici, ağrı kesici gibi ilaçların bulunduğu 52 ilacı ödeme kapsamından çıkardığını duyurmuştu. Bu uygulama 15 Ekim’den itibaren başladı.  Kütahya Eczacı Odası  Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Süleyman Cahit Ceylan, geri ödeme listesinde çıkarılan ilaçlar arasında, kas gevşetici kremler, ağrı kesici ve iltihap giderici spreyler, vatandaşların pandemi döneminde en çok kullandığı ağız ve boğaz spreyleri, bebeklerin diş çıkartırken ağrılarında kullanılan diş jellerinin bile bulunduğunu bildirdi.  Cahit Ceylan, SGK’nin bazı ilaçları geri ödeme listesinden çıkararak alım gücü düşük olan yurttaşların birçoğunun ilaca ulaşmasını zorlaştırdığını belirterek açıklamasında şunlara yer verdi: SGK 15 Ekim’den sonra 52 ilacı geri ödemeyecek ve 147 ilacı da on günde 1’er kutu olacak şekilde ve kurumun belirleyeceği sabit bir fiyattan ödeyeceği için vatandaşın ilaca ödeyeceği  fiyat farkı da daha çok olacak. Ayrıca eşdeğer fiyat referans bandı farkları ise yüzde 10’dan yüzde 5’e çekildi. Böylece eşdeğer ilaçlardan alınacak farklar yüzde 5 oranında artmış oluyor. Eşdeğer ilacın referans bandının yüzde 5’e çekilmesiyle de vatandaşın cebinden çıkacak fiyat farkı fazlalaşmış olacak.

“VATANDAŞIN İLACA ULAŞIMI ENGELLENİYOR”

Kütahya Eczacı Odası olarak sağlık harcamalarının bir gider kalemi olmadığını, halk sağlığına yapılan bir yatırım olduğunu bu çerçevede de ilaç harcamalarında tasarrufun geri ödeme listelerinden ilaçların çıkarılmasıyla olmayacağını ve bu yaklaşımdan vazgeçilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu düzenlemenin bir başlangıç olduğunu başka ilaç gruplarının da yavaş yavaş ödeme kapsamından çıkacağını düşünüyoruz. Bu şekilde olan kısıtlama asla tasarruf getirmeyecek, sağlık sistemini hastaların defalarca kullanması suretiyle beklenenin aksine başvuru sayısında ve sağlık harcamalarında artışa neden olacaktır. Nihayetinde ise vatandaşın ilaçlara ulaşımı engellenmiş ve cebinden ilaç için çıkacak olan ücret fazlalaşmış olacak”.

 HABER MERKEZİ

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu